Skocz do zawartości

Sky-Watcher N-250/1200/dodatkowy sprzęt


Leszek Przybylski

Rekomendowane odpowiedzi

witam ktos doradzi jaki kupic dodatkowy sprzet ( posiadam Sky-Watcher N-250/1200 )

okulary posiadam jedynie 25 mm / co moge kupic innnego i jak juz to co ;p ?

przejsciowki barlowa itp jak juz to jaka ?

kolimator jak już to jaki dokladnie ?

filtr nd5 jak juz to jaki?

co mogę kupić aby wzmocnić powiększenie i ewentualnie zachować ostrosć obrazu

Sory ze tak wszystko chaotycznie ale jestem nowy w temacie i przed kupnem wole zeby mi ktos doradzil zanim wtopie pięniadze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada jest taka żebyś poważnie zaczął szperać w archiwach polskich for i wrócił z pytaniami za 2, 3 tygodnie gdy będziesz znał i rozumiał różnice w budowie okularów i potrafił wytypować choć kilka które mógłbyś kupić. Reszta przyjdzie sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku, doczytaj trochę co i jak, szczególnie w kwestii doboru okularów. Prawdopodobnie będziesz potrzebował na razie najwyżej 2 jeszcze. Na początek ustal, jakie powiększenia/źrenice wyjściowe są Ci potrzebne/optymalne. Tym bardziej, że to zależy od tego, co chcesz głownie obserwować Jak ma być uniwersalnie, to poszukaj 1 okularu do planet, dającego powiększenia ok. 150x. Nie rzucaj się na razie na większe, poczytaj dlaczego (seeing, kwestie rozdzielczości). Przy odpowiednim doborze posłuży też do obserwacji np. mgławic planetarnych. Poza tym jakiś do średnich powiększeń. Tu możesz się kierować źrenicą wyjściową pod kątem DS, ale równie dobrze polem widzenia, aby np. mieć z niewielkim zapasem całą tarczę Księżyca w polu widzenia. Ogólnie temat rzeka.

Barlow - w teleskopie z ogniskową 1200mm całkowicie zbędny.

Kolimator -sam używałem prymitywnej metody a la kolimator z pudełka po kliszy. Ale: nie rzucaj się na kolimatory laserowe; one same wymagają justowania często, poza tym chyba nie wszystkie aspekty kolimacji łatwo nimi ogarnąć. Raczej coś prostego typu chesire.

Filtr ND5 - najtańszy i najbardziej popularny to folia Baader Astrosolar. ALE: mam nadzieję, że wiesz jak poprawnie go użyć, tzn. "na wlocie" PRZED teleskopem, oprawa zabezpieczona absolutnie przed spadnięciem/uszkodzeniem, nie przepuszczająca bokami światła. OBSERWACJE SŁOŃCA TO ZAWSZE RYZYKO I NIE MA MIEJSCA NA BŁĘDY! W skrajnym przypadku skutkujące wsadzeniem w oko jakby spawarki. Zanim się za to zabierzesz, przestudiuj dokładnie kwestie bezpieczeństwa i podpatrz, jak to robią inni (w razie czego -pytaj). Do ustalenia jest, czy decydujesz się na filtr pełnoaperturowy (bardzo dyskusyjne przy 250mm teleskopie) czy robisz dekiel z filtrem off-axis. W tym drugim przypadku trzeba tylko ustalić (np. pomierzyć i rozrysować w skali), jakiej wielkości aperturę możesz zmieścić w tym trybie (pająk 3-4 ramienny, średnica przesłony lusterka wtórnego itd.). Oprócz folii Baadera na polskim rynku są jeszcze szklane filtry ND5 w oprawie. Ponoć dają nieco lepszą jakość obrazu (sam nie korzystałem). Pełnoaperturowy na Twoją 250mm betoniarkę kosztowałby majątek i nie wiem nawet, czy jest w ogóle dostępny, ale w wariancie off-axis miałoby to już sens. A tak na marginesie, do obserwacji Słońca lepiej po prostu zaopatrzyć się w osobny, mały sprzęt, niż targać za każdym razem takiego Behemota. Chyba, że obserwujesz np. stacjonarnie z ogródka i przygotowanie nawet dużego teleskopu to chwila moment (pomijam kwestię chłodzenia lustra)...

Pozdrawiam

-J.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.