Skocz do zawartości

AstroFlat Pro firmy ProDigital Software


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Firma ProDigital Software znana jest przede wszystkim z pakietu akcji do Photoshopa "Astronomy Tools " , kiedyś spotykanego także pod nazwą Noel Carboni . Jej najnowszy produkt pozwoliłem sobie przetestować, a wynik pokazuje poniżej.

Filtr działa na obrazku już PO przekształceniach nieliniowych.

Obrazek który wykorzystałem jako pierwotny w dwóch wersjach : z czystą matrycą i z matrycą z paprochem.

1.thumb.jpg.fea85c3d6a37084c5265f5366004665b.jpg59ccc3eecd07f_1plusplama.thumb.jpg.172d751a95a0b4d8a46548f68de8cbe9.jpg

Przed jakimkolwiek działaniem z tłem obrazu mam zwyczaj sprawdzać jak wygląda histogram:

59ccc3f12bf78_Histprzed.jpg.cc93e083436a11f279b94e788a2fad4d.jpg

Teraz włączamy filtr:

Wlaczanie.jpg.6ff5f370f67b1ff257a378445d8da588.jpg

Suwakiem "smothness" wg instrukcji należy regulować tak, aby usunąć pojaśnienie w miejscach , gdzie nie chcemy go mieć. Mój obrazek ładnie wypłaszczył się przy wartości 39.

59ccc3f4842b8_Smothnesspoziom.jpg.64cc0ec7dd5e42dc4185aac1569ed43e.jpg

Wynik działania:

59ccc3efd73cb_Histpo.jpg.fb2e4b6ef1930d8e3843c66d46c9a283.jpg

Histogram nadal jest prawidłowy, choć widać już wyraźną kompresję z lewej strony.

Teraz wziąłem na warsztat obrazek z plamą. I tu totalna porażka, wyników nawet nie publikuję bo szkoda miejsca. To nie działa na plamy po paprochach!

Druga funkcja - edge cleanup- działa w ten sposób że wypłaszcza niezależnie od położenia suwaka "smothness" same rogi, zaciemnione po winietowaniu. Efekt nie jest spektakularny.

Natomiast trzecia funkcja - Dark Noise Reduction - to już zupełna porażka!

Jakikolwiek efekt na moim obrazku dał się zauważyć przy wartości parametru ok. 50

59ccc3f3775e2_smothnessplusdnr.jpg.d48d636fe0c8240a0e3ecd94b677c399.jpg

Zasada działania pokazała się dopiero po obejrzeniu histogramu - został on obcięty albo silnie skompresowany w czerniach ! No wybaczcie, ale ten dopisek PRO do takiego działania zupełnie mi nie pasuje.

59ccc3f23fe93_Smothnessplusdnrhist.jpg.ee16f2d448b967681457950e13374b95.jpg

Podsumowując:

Jeśli mamy do wyrównania obrazek z czystej matrycy i z winietą to można to robić AstroFlatem Pro. Nie polecam dotykania suwaka DarkNoise Reduction.

Zastanawiam się tylko po co wobec tego kupować ten filtr, jeśli można to samo zrobić przy pomocy standardowego zestawu filtrów Photoshopa?

Tworzymy flata ( ot chociażby przy pomocy "Dust and scratches")  i odejmujemy go od oryginału...przy pewnej dbałości o poziom czerni efekt będzie identyczny.

 

 

 

 

 

 

 

Smothness poziom.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena zakupu jest niższa, jeśli ktoś już nabył u nich jakiś produkt lub aktualnie kupuje - jak to wskazałem w wątku:

Dobrze poznać opinie innych, zwłaszcza, że sam jeszcze nie miałem czasu na testowanie. Na pewno nie ma cudownych pluginów, ale szkoda, że nie niweluje automatycznie łatwo wykrywalnych plam - to stosunkowo łatwe do wyizolowania obszary.

Moim zdaniem porównywanie użycia tego filtru z zastosowaniem flatownicy to lekkie nieporozumienie. Flatownica wymaga miejsca w walizce, zasilania i zachowania ustawienia optyki. Flat sztuczny jest ratunkiem, gdy chcemy mieć jak najmniejszy setup, zmieniamy często na wyjeździe obiektywy itp. Można oczywiście samodzielnie zrobić sztucznego flata mam jednak nadzieję, że ten filtr zrobi to dokładniej i wygodniej - można go zastosować jako Smart Filter w Photoshopie, co pozwala na łatwiejszą obserwację efektu końcowego poprzez manipulację parametrami. Właśnie dzięki temu nie trzeba robić tego na obrazku w wersji końcowej. Wkrótce sprawdzę na ile jest to użyteczne. Filtr jest dostępny w wersji testowej więc każdy może się pobawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie że ktoś w ogóle rozważa kupno i zabawę z takimi pluginami (fitswork też to zrobi i jest darmowy) skoro flaty można zrobić chociażby przykrywając obiektyw białym podkoszulkiem. Efekty pewnie nie będą idealne ale na pewno lepsze niż po tych programach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel, warto pewnie przetestować plugin jeszcze na jakimś bardzo niecentrycznym i nierównym winietowaniu (może kolorowym nawet). Bo coś się obawiam, że plugin aplikuje tylko "symulowane" wypłaszczenie, tzn nie patrzy na zdjęcie, a jedynie zmienia jasności w zależności od odległości od środka. To moja teoria tylko, pluginu nie testowałem. Bo może to tłumaczyć problem z paprochem.

2 godziny temu, JaLe napisał:

Dwa zdjęcia: bez i ze sztucznym flatem:

Widać, że flat zadziałał za mocno - koło galaktyki są zbyt ciemne obszary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wessel napisał:

One są robione właśnie tym filtrem?

Tak, to jest  Astroflat. Tak jak zauważyłeś, nie załatwia sprawy paprochów. Na razie wydaje się, że plugin jest niepełnowartościowy. Odnoszę wrażenie, że może się sprawdzić jako uzupełnienie  flata, który nie został przygotowany w sposób perfekcyjny.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.