Skocz do zawartości

lorneta TS semi apo 45*


janusz_m

Rekomendowane odpowiedzi

Miałem Ci zaproponować spojrzenie na APM SemiAPO 100mm. W recenzji na binomania.it napisali że wspaniale się zachowuje jak na sprzęt SemiAPO więc zakładam że od tego TSa będzie lepsza.

Ale.. zniknęła ze strony APM? Nie widzę jej, tak samo jak mojej APM 100mm APO.. Nie wiem co się dzieje u APM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, co możesz powiedzieć więcej o lornecie z  mojego linku http://www.astroshop.pl/apm-lornetka-100-mm-ed-semiapo/p,53029 

Ja szukam kątowej 100 - etki wyłącznie na 45* Zastosowanie do wszystkiego, ziemia, astro i samoloty. 

Po latach spędzonych z teleskopami wracam do lornet.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Taaaa, zastosowanie do wszystkiego, czyli co, czyli jak ???  -  do  przyziemnnych  obserwacji  (mala Alt ) ,  - OK !  ale samoloty i nocne obserwacje,  najczesciej na srednich i wysokich Alt -  kara za popelnione grzechy :)  Duzo grzeszyles, ze masz potrzebe odpokutowac ???

Mialem obydwie, wiem co pisze !  

 

Rodak z rzeszowszczyzny, teraz na wygnaniu :)  ;)  

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, baaardzo wygodnie mozna prosta lorneta, ALE TRZEBA MIEC ODPOWIEDNI STATYW. Mialem swego czasu, przez kilka lat, lornete Sky Master 22  ×100

i obserwacje z uzyciem zurawia - w jakiejkolwiek pozycji obserwowanego obiektu dla malego czy baaardzo wysokiego  obserwatora - to byla bajka, miodzik !

Bez problemu lapanie samolotow na niskich wysokosciach, ISS, NOSS...

Sluze na PW fotkami zurawia i zamontowanej na nim lornety. Pomysl i material byl wlasny, wykonawstwo nieocenionego pana Mirka, Czecha ktory obrabial 

waly korbowe dla Cegielskiego a teraz dorabia rozne cudenka dla drukarni, retro-samochodow i licho wie, czego jeszcze... :)

Natomiast jesli chodzi o dylemat : 45 czy 90 st  Twoj wybor, Twoja kasa... W zyciu nie zdecydowal bym sie na 45, jesli mam w planie nie tylko ptaszki...

Uruchom wyobraznie, zafunduj sobie jakas symulacje, ze obiekt leci Ci blizko zenitu... jego predkosc katowa jest znacznie wieksza, podobnie jak kazdego lecacego obiektu...

Lorneta musi przyjac polozenie prawie pionowe, gimnastyka ciala, itp itd ...   W zyciu... !!!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj 

Podeślij proszę na pw fotki o których pisałeś. Wprawdzie nie mam w planach budowy żurawia lecz chętnie zobaczę twojego.Ja obecnie używam 25x100 na olejowej głowicy Benro S8 i jestem zadowolony. Prowadzenie w obu osiach jest bardzo dobre, lorneta dosłownie płynie za samolotami.

Oczywiście powyżej 45* trzeba się gimnastykować dlatego chciałbym lornete kątową. Dużo patrzę w dzień na ziemskie obiekty więc 90* odpada.

Mam też robionego żurawia ale nie używam.  W moim odczuciu to dalej łamanie karku tyle że w bardziej wyrafinowany sposób.

DSC_0270.thumb.JPG.2fdb142922227497a3052e5f47d2f4aa.JPG

25x100.jpg

Edytowane przez janusz_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat zdarzylo mi sie, ze jestem w szpitalu, mam tylko tablet i nie jestem pewien, czy fotka wgra sie na forum. Sprobuje teraz, we watku, przynajmniej jedna.

Swego czasu na AP czy na Maniaku dawalem duzo fotek, z opisem. Ja ten zuraw stosowalem w tandemie z dobsonem 10 cali. Znudzilo mi sie w nocy lukanie przez okular, przesiadalem sie na lornete - i odwrotnie. Zuraw z Astrokraka to ubogi krewny....

Czarna ebonitowa raczka to hamulec, drewniana - " ster " , porzadny uchwyt  do duzej patelni   :)  Po zablokowaniu hamulcem mozna bylo sobie  - obojetnie  na jakiej wysokosci obiektu - grzac rece, albo popijac kawke i patrzec na obiekt. Wywazenie ukladu w pozycji 45 stopni. Lekki, bo duzo Al plus teflon,  skladny, szybko rozbieralny. Aluminiowe ramie po skroceniu mialo 90 cm.

No a teraz proba wgrania fotki...  

Sorry , nie moge w tablecie wygenerowac fotke w trybie jpg, by wstawic do posta...wiec innym razem, moze za tydzien... :) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.