Skocz do zawartości

Wielkie podsumowanie Photoshopa - poradnik dla początkujących


AstroAllano

Rekomendowane odpowiedzi

Świetna robota Alan.

Czekam na nową dawkę wiedzy.. bardzo dobry pomysł umieszczania każdej części co tydzień, będzie można na spokojnie przestudiować każdą z części przez ten czas i wyciągać wnioski krok po kroku ucząc się.

Czy pojawi się jakiś z poradnik z dostępnym materiałem do pobrania w postaci zestakowanej w osobnym linku? , sądzę że to ułatwiło by sprawę jeśli chodzi o ocenę odbiorcy danego kroku obróbki gdy sam dany materiał podda właśnie tej obróbce i przetestuje na własnej skurzę jak to działa.

Mam na myśli przez to że dosłownie poprowadzisz daną osobę "za rączkę" jak i co wykonać.

Pozdrawiam

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, MI89 napisał:

Czy pojawi się jakiś z poradnik z dostępnym materiałem do pobrania w postaci zestakowanej w osobnym linku? , sądzę że to ułatwiło by sprawę jeśli chodzi o ocenę odbiorcy danego kroku obróbki gdy sam dany materiał podda właśnie tej obróbce i przetestuje na własnej skurzę jak to działa.

Mam na myśli przez to że dosłownie poprowadzisz daną osobę "za rączkę" jak i co wykonać.

Pozdrawiam

 

Świetny pomysł, link już podany w wejściowym temacie i pod każdym filmem! 
Jutro pierwszy film z serii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tayson napisał:

Tak to widzę.... 

Screenshot_20171002-010727.png

Tak jak napisałem w pierwszym poście - odcinek będzie dodawany co tydzień mimo że jest już gotowy, a playlisty zaczną w pełni funkcjonować po dodaniu wszystkich odcinków i podaję je na przyszłość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest poniedziałek 2.10, więc czas na otwarcie cotygodniowej serii.
Wersje anglojęzyczne będą pojawiały się na kanale równo z polskojęzycznymi, aczkolwiek nie będę ich tutaj umieszczał, gdyż nie widzę takiej potrzeby.

Odcinek #1 (pierwszy) to wstęp do procesu obróbki..
Omawiam tu Nagrywanie/Używanie operacji (akcji), co zdecydowanie ułatwia nam automatyzację procesów oraz wstępnie tłumaczę dlaczego używam Astronomy Tools.

Odcinki są dodane w zautomatyzowany kalendarz, więc będą pojawiać się w każdy poniedziałek o 15.

@Borowy Misiek @MI89 haha to bardziej taki element pożegnania na najbliższe lata :P

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wróciłem z zajęć dopiero o 24, dlatego z góry przepraszam, że nie dodałem przypominajki.
Mimo wszystko pamiętajcie, że odcinki pojawiają się zawsze w poniedziałek ok. 15.

W tym odcinku omówię na czym polegają warstwy, jakiego formatu zdjęcia używać, na co zwrócić uwagę zanim zaczniemy obrabiać zdjęcie, a na końcu opowiem o największym błędzie początkującego astrofotografa przy wyciąganiu zdjęcia krzywymi. Prawidłowa obsługa krzywych i poziomów pojawi się za tydzień.

PS. Porównanie warstw i masek dopiero w odcinku z maskami

Edytowane przez Allano
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, grogmir napisał:

Czy ten poradnik koncentruje się głównie na DS, czy porady tam zawarte dotyczą też szerokich kadrów, np. z Drogą Mleczną?

Poradnik przedstawia wszystkie najważniejsze funkcje PS, które przyszły mi do głowy. Można je wykorzystać we wszystkich sytuacjach, także są bardzo ogólne.
Bez konkretyzowania pod typ obiektów, czy kadrów, chociaż przy rozmyciu i wyostrzaniu będzie podział na obiekty "duże" i "małe". 

Nowe pomysły do omówienia będę zbierał do kolejnej serii, która właśnie będzie poruszać bardziej specjalistyczne zabiegi.
Pomysły można zostawiać tu na forum, pod filmikami, ale jeszcze przed nagraniem serii zapytam się o to publicznie na forach. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej - fajnie że coś robisz, ale:

1. Strasznie ciężko się to ogląda, sposób Twojej narracji ... nie przekonuje mnie ...

2. Wiem że to dla początkujących itd... ale mam wrazenie że robisz pewne czynnosci bez wiedzy po co i dlaczego ... nie przekonałes mnie że wiesz co to jest histogram i co on pokazuje.

nie kupuję tutoriala, jakkolwiek byś go nie nazwał gdzie "prowadzący" operuje pojęciami szary suwak, czarny suwak i podobnymi....

3. Nie kupuję grzebania w poziomach od strony świateł....

Pracuj bo warto... ;-)

Pozdr.

  • Zmieszany 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako kompletny laik astrofociarki i photoshopowy powiem, że mnie akurat ten filmik wciągnął.

Oglądnąłem cały (czego się nie spodziewałem po samym sobie) i czuje, że wiem wreszcie coś konkretnego.

Naukowego komentarza co się dzieje tu nie ma tylko takie kolokwialne-manualne stwierdzenia ale mi to (tutaj) pasuje. 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że delaa nie ma nic przeciwko temu, żebyś robił takie tutoriale. Raczej wskazał Ci subiektywnie, co można by w nich poprawić.

Ja się w pełni zgadzam z Twoją retoryką. Amatorskie tutoriale robione przez amatorów dla amatorów mają wbrew pozorom ogromne znaczenie edukacyjne - co ciekawe, dla obydwu stron. Zgadzam się, że jest tego za mało.

Dlatego fajnie, że coś robisz w tym temacie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś pokazać jakbys obrobil tego stacka podczas "swojej" obróbki? 

Powiem Ci ze jak dla totalnego laika w PS to zawsze coś taki film. Jak się ktoś wkręcić w astrofoto to na pewno zacznie się głębiej wgryzac w temat i zrozumie że można działać  efektywniej całkiem inaczej niż pokazujesz.

Mi Twoje tutki na początku drogi bardzo pomogły. Dzięki.  

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam - w punkt. Świetna robota i jak najbardziej potrzebna ja jednak osobiście czytając tytuł typu " Wielkie... dla początkujących" oczekiwałem jako całkowicie początkujący nieco bardziej "osadzonego contentu" (corpo mowa mode on:-). Co oznacza ni mniej ni więcej a tyle że kolejny odcinek obejrzę także a chyba o to biega nie ? 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, delaa napisał:

Adam - w punkt. Świetna robota i jak najbardziej potrzebna ja jednak osobiście czytając tytuł typu " Wielkie... dla początkujących" oczekiwałem jako całkowicie początkujący nieco bardziej "osadzonego contentu" (corpo mowa mode on:-). Co oznacza ni mniej ni więcej a tyle że kolejny odcinek obejrzę także a chyba o to biega nie ? 

Pozdr.

Pełna zgoda. Ja bym się zupełnie nie bał komunikowania tych tutoriali jako autorskich, pasjonackich, niekoniecznie "pro" wielkie podsumowanie. Ale to oczywiście decyzja autora i może sobie robić jak chce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że za wcześnie by już się przyczepiać ;-) o jakieś twarde i konkretne fakty bo jest jeszcze czas to dopiero 2 odcinek z serii 21.

Myślę że skoro 3 lata temu już coś potrafił to dziś na pewno wie więcej zatem jeszcze ma czas to pokazać :-).

Ale jedno jest dość na przekór :-P..Jak już pod koniec odcinka nr 2 zdawało się Alan że miałeś zabrać się do roboty to w ostatniej chwili coś w tylu ...jak wykonać następujący krok dowiecie się w następnym odcinku... to normalnie się poczułem jak bym oglądał film na Polsacie gdzie w takich momentach wciskają reklamy i napięcie spada hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.