Skocz do zawartości

Wielkie podsumowanie Photoshopa - poradnik dla początkujących


AstroAllano

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, MI89 napisał:

Ale jedno jest dość na przekór :-P..Jak już pod koniec odcinka nr 2 zdawało się Alan że miałeś zabrać się do roboty to w ostatniej chwili coś w tylu ...jak wykonać następujący krok dowiecie się w następnym odcinku... to normalnie się poczułem jak bym oglądał film na Polsacie gdzie w takich momentach wciskają reklamy i napięcie spada hehe.

Tak jakoś wyszło :P Jak kręciłem to w ciągłości to czasami bardzo ciężko było wyczuć co się zmieści w 10-15min. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2017 o 09:19, Tayson napisał:

Mógłbyś pokazać jakbys obrobil tego stacka podczas "swojej" obróbki?  

Jasne, taki odcinek dodam na koniec serii. Najprawdopodobniej jednocześnie z odcinkiem 10. 
Teraz żyję trochę pomiędzy deadline'ami, dlatego nie jest to pewna informacja, ale zrobię wszystko by się wyrobić :)
~~

Cieszę się bardzo że tutoriale przydają/przydały się niektórym osobom i dziękuję wszystkim za feedback.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Allano, jesteś WIELKI za to co robisz :) jeszcze raz dzięki wielkie. Mam pytanko. Jesteś może w posiadaniu jakiego tutoriala do stackowania w Maxim DL ? niestety DSS obsługuje 4GB RAMu i przy większej ilości klatek sypie się, także w końcu nauczyć się czegoś nowego w tej materii.

Pozdrawiam

MJ

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Auron84 napisał:

Allano, jesteś WIELKI za to co robisz :) jeszcze raz dzięki wielkie. Mam pytanko. Jesteś może w posiadaniu jakiego tutoriala do stackowania w Maxim DL

Przyjemność po mojej stronie :)

Tutoriale do Maxima znajdziesz na kanale YT @jolo  https://www.youtube.com/channel/UCEOhWpckpcBBEjmlZLunpYg
Jolo w ww. filmach precyzyjnie omawia każdą kwestię, więc nie widziałem sensu nagrywania tego w moim wykonaniu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.10.2017 o 22:41, Auron84 napisał:

Allano, jesteś WIELKI za to co robisz :) jeszcze raz dzięki wielkie. Mam pytanko. Jesteś może w posiadaniu jakiego tutoriala do stackowania w Maxim DL ? niestety DSS obsługuje 4GB RAMu i przy większej ilości klatek sypie się, także w końcu nauczyć się czegoś nowego w tej materii.

Pozdrawiam

MJ

Spróbuj wrzucić ten plik do folderu DSS, wypakować i z niego odpalić program. Jest szansa, że wtedy ruszy.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie skończyłem po 5h nagrywać i składać filmik z obróbki krok po kroku w moim wykonaniu, ale brakuje mi czasu, żeby dokładnie obejrzeć czy nie ma żadnych "pustych momentów", bezsensownych scen zastanawiania, które tylko zjadają czas etc. Może jest ktoś chętny do zobaczenia go przedpremierowo i pomocy mi w poszukiwaniu ewentualnych błędów? Taka osoba musiałaby go obejrzeć od początku do końca, a trwa około 40min :D Jeśli znajdzie się chętny to prosiłbym o wiadomość na PW, wyślę link. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawię tylko przypominajkę o nowym odcinku (#5) :) Poruszam tu kwestię masek, które staram się chociaż w minimalnym skrócie omówić. Praktyczne użycie będzie bardziej widoczne w przyszłych odcinkach, a szczególnie na filmach step by step.

 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze - to ja będę tym złym - jak zwykle zresztą ;-)

Obawiam się niestety że nie do końca powiedziałeś precyzyjnie o tych akcjach ... jeśli chodzi o deep space/space noise reduction.

Obie akcje zawierają już w sobie tworzenie maski i trochę jest inaczej niż o tym opowiadasz - w sensie tego na co i jak działają.

1. Deep space noise reduction - działa na najciemniejszych partiach obrazu - maskuje z automatu części jasne i średnio jasne - generalnie służy do działania na "tle"... i robi to świetnie moim zdaniem - nawet bez maski manualnej .... nic nie stoi na przeszkodzie żeby ją zastosować jak warunki tego wymagają/

2. Space noise reduction też maskuje z automatu ale pozwala algorytmowi na działanie na nieco jaśniejszych obszarach niż tło jako takie, czyli maskuje nieco mniej - konsekwencją jest odszumianie także jaśniejszych nieco (powiedzmy mgławicowych) części obrazu.

Różnica w maskowaniu - jest spora i zalezy od  jasności obrabianych partii - znowu nie trzeba robić maski manuallnie, ale można.

3. Jeśli chodzi o les crunchy more fuzzy - to dodatkowo działa jeszcze dość dobrze na przeostrzone krawędzie - np gwiazd... takie jest też jego zadanie - poza odszumianiem - ale to nie jest jakby domena tej akcji.

Pozdr. I działaj dalej !

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradnik super, z pewnością się przyda, bo Photoshopa chcę wkrótce kupić.

Zastanawiam się tylko, czy do obróbki astro wybrać wersję Elements czy CC ? Ta ostatnia niestety tylko w abonamencie z tego co widze

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, gawain74 napisał:

Poradnik super, z pewnością się przyda, bo Photoshopa chcę wkrótce kupić.

Zastanawiam się tylko, czy do obróbki astro wybrać wersję Elements czy CC ? Ta ostatnia niestety tylko w abonamencie z tego co widze

Jeżeli to Twoje pierwsze podejście do astrofotografii i jeszcze nie kupowałeś PS to radziłbym rozważyć, czy nie warto od początku kupić i uczyć się PixInsight. Program okazuje się być wygodniejszy dla wielu osób i co raz bardziej powszechny wśród astrofotografów. Jakbyś miał jakieś pytania to pisz PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym odcinkiem kończę serię podsumowania Photoshopa dla początkujących :)
Na koniec serii omawiam obróbkę barwy gwiazd. W związku z tym odcinkiem za tydzień pojawi się jeszcze jeden odcinek omawiający obróbkę pokazanego zdjęcia M51 w wersji "Krok po kroku" bez komentarza. Możliwe, że jeszcze za tydzień przypomnę o pojawieniu się tego odcinka. 

W przyszłości planuję nakręcenie odcinków w osobnej serii PS o tematyce bardziej specjalistycznej. Niestety, ze względu ma ciężki rok akademicki, najprawdopodobniej nie znajdę na to czasu jeszcze do najbliższych wakacji (optymistycznie patrząc znowu gdzieś w okolicy września), ale będę czekał na Wasze sugestie jakie tematy mam jeszcze poruszyć. Możecie zostawić propozycje w tym temacie, przynajmniej będę wiedział gdzie tego szukać za rok. 

Pozdrowienia i powodzenia!
Dziękuję za zainteresowanie i feedback. 

PS jeśli moderatorzy ( @Adam_Jesion ?) uznają to za stosowne to można ten temat przypiąć w odpowiednim dziale, żeby w przyszłości ludzie z łatwością mogli znaleźć poradniki z PS 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 4.12.2017 o 21:24, Allano napisał:

Tym odcinkiem kończę serię podsumowania Photoshopa dla początkujących :)

 jeśli moderatorzy ( @Adam_Jesion ?) uznają to za stosowne

"...za stosowne...."  ???!!!   Uważam, jak zapewne wszyscy, że to materiał obowiązkowy. Nawet zwykłe "przypięcie" nie jest odpowiednim wyróżnieniem. Może przy rejestracji dodać formatkę = "Tak obejrzałem wszystkie odcinki"

ho ho świąteczne.:santa:

Andrzej

 

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.