Skocz do zawartości

Mgławica Pacman -porównanie KAF 8300 z ASI 1600


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Packman  pierwsza klasa :like:

Jak śmiałeś korzystać z mojego zdjęcia bez zgody !!! :D

Rzeczywiście jest różnica, aczkolwiek nie jestem pewien czy aż tak wielka, po chyba obróbka u ciebie jest bardziej " na twardo". Najlepiej, gdybyś wrzucił stack z 13 klatek z Atika.

Co do różnic w jakości nieba, ja miałem może trochę mniej  księżyca ale za to bardziej mglistą noc, ledwo było Kasjopeję widać .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Duser napisał:

Rzeczywiście jest różnica, aczkolwiek nie jestem pewien czy aż tak wielka, po chyba obróbka u ciebie jest bardziej " na twardo". Najlepiej, gdybyś wrzucił stack z 13 klatek z Atika.

Tu masz stacka jak chcesz się pobawić

https://drive.google.com/open?id=0B9V2QMxG8JJ5allYaHZvTTIwWnc

Jeszcze sobie dokładnie obejrzałem oba zdjęcia w dużym powiększeniu i muszę stwierdzić, że naprawdę różnica jest powalająca. Chyba nie żałujesz, że też posiadając Atika 383 wszedłeś w tego CMOSA. Mi też to chodzi po głowie, miedzy innymi po to zrobiłem to porównanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie, aczkolwiek czytałem opinie, że nie warto wymieniać Atika 383 na ASI 1600 , ponieważ za mało sie zyskuje. 

Pewno to prawda, niemniej jednak miło jest bawić się większa rozdzielczością zdjęcia, przyjemnie jest mieć kamerę, którą można sfotografowac zarówno DS-y , jak i księżyc, a dostęp do różnych metod fotografowania i zabawy z gainem też coś wnosi. Na razie oswajam sprzęt. Wczoraj ustrzeliłem Kalifornię , zabieram się do niej właśnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupującemu odpowiada mały piksel i jest gotów z nim żyć ze wszystkimi jego zaletami i wadami to jak najbardziej :) Ja jestem zadowolony ze swojego znaczka pocztowego chociaż ktoś inny mógłby się łapać za głowę jak można czymś tak małym robić zdjęcia...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie nie przesiadam dopóki moje kamery CCD żyją. Nigdzie mi się nie śpieszy, a z kamery ATIK ONE 9 jestem w stanie uzyskać identyczne jeśli nie lepsze rezultaty jak z np. ASI 1600.  FLI ML 8300 z sensorem KAF 8300 jest dośc uniwersalna i ma rewelacyjne chłodzienie do -60 poniżej ambientu no a STL 11000 to idealny pożeracz fotonów do szerokich pól. Temat wymiany dla mnie nie istnieje. Co innego gdybym zaczynał od nowa - wtedy rozważalbym zakup CMOSa choć na pewno z doświadczeniami z małym pikselem podchodzilbym do kamer z pikselem poniżej 5 mikrometrów z dużą rezerwą. Zaznaczam że lucky imaging zupełnie nie leży w obszarze moich zainteresowań. Wyłącznie astrofotografia długoczasowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej Panowie zaopatrzyć się w dwie kamery i po krzyku,  ja tak zrobiłem :lol:

Jeśli chodzi o rozdzielczość, ciasne gwiazdy i chłodzenie to zdecydowanie ASI ale zasięg słabych mgławic moim zdaniem przy odpowiedniej obróbce wypada na korzyść ATIKA.

Chłodzenie ASI w porównaniu z ATIKIem to totalna rewelacja! Może nie ma takiej potrzeby aby chłodzić mocno te kamery ale aby uzyskać -20 z ATIKa przy zewnętrznej temperaturze ok 6-8 stopni cooler pracuje na 80-90% w ASI osiąga  -25 przy obciążeniu 20%!!! i prawie w ogóle tej kamery nie słychać.

p.s  Grzędziel, kawał dobrej roboty z tym Pacmanem, 33 x 600 to pojechałeś :D !!!

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jarzyna B. napisał:

 

p.s  Grzędziel, kawał dobrej roboty z tym Pacmanem, 33 x 600 to pojechałeś :D !!!

Poszedłem spać a rano się okazało, że wszystko poszło dobrze, ostrość nie popłynęła i nawet FWHM się poprawiło na ostatnich klatkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek nie nietoperz i przespać się musi. Ja też ostatni większość sesji robię na śpiocha, budzę się tylko na flipa i schowanie setupu.

Wracając do tematu. Dyskutowałem z Piotrkiem Duserem na priv.  o tej kamerze i powiem że ma trochę ambiwalentny stosunek  do niej. 

Z jednej strony kusi rozdzielczością, potencjalnym wzrostem FOV i co najważniejsze ceną. Z drugiej strony jakoś ciężko mi zaakceptować te 12bit, jeśli nawet z amp glow jakoś da się żyć, to mikry pixel i potencjalne problemy z  płaskością pola i  niewiadoma czy montaż uprowadzi taka małą skalę, działają jak kubeł zimnej wody  :yinyang:

Kasę odłożoną mam, kamera w sklepie w koszyku wisi, wystarczy kliknąć -  cholera :scratchhead:.

Pewnie jedyna odpowiedzią jest- Jak nie spróbujesz, to się nie przekonasz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Piotr4d napisał:

Człowiek nie nietoperz i przespać się musi. Ja też ostatni większość sesji robię na śpiocha, budzę się tylko na flipa i schowanie setupu.

Wracając do tematu. Dyskutowałem z Piotrkiem Duserem na priv.  o tej kamerze i powiem że ma trochę ambiwalentny stosunek  do niej. 

Z jednej strony kusi rozdzielczością, potencjalnym wzrostem FOV i co najważniejsze ceną. Z drugiej strony jakoś ciężko mi zaakceptować te 12bit, jeśli nawet z amp glow jakoś da się żyć, to mikry pixel i potencjalne problemy z  płaskością pola i  niewiadoma czy montaż uprowadzi taka małą skalę, działają jak kubeł zimnej wody  :yinyang:

Kasę odłożoną mam, kamera w sklepie w koszyku wisi, wystarczy kliknąć -  cholera :scratchhead:.

Pewnie jedyna odpowiedzią jest- Jak nie spróbujesz, to się nie przekonasz.

12  bitów tej kamery nie czuć podczas obróbki - przynajmniej ja nie czuję różnicy w porównaniu z Atikiem 838. Zresztą podobno proces stackowania odpowiedniej liczby zdjęć niweluje ten problem.  Widziałeś surowego stacka z pacmana - czy widzisz tam jakieś ślady posteryzacji czy schodkowych gradientów ?

Po drugie -  mamy chyba te same montaże. Skoro mój daje radę, to czemu twój nie ma dać?

Co do płaskości pola - tutaj nie wiem, jak wydajny jest twój flatener.

No i po trzecie : ASI 1600 MM-C kosztuje 6400 zł, a Atik One 9M  13000zł ( bo on jest właśnie odpowiednikiem w tym przypadku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wessel napisał:

Ja sie nie przesiadam dopóki moje kamery CCD żyją. Nigdzie mi się nie śpieszy, a z kamery ATIK ONE 9 jestem w stanie uzyskać identyczne jeśli nie lepsze rezultaty jak z np. ASI 1600.  FLI ML 8300 z sensorem KAF 8300 jest dośc uniwersalna i ma rewelacyjne chłodzienie do -60 poniżej ambientu no a STL 11000 to idealny pożeracz fotonów do szerokich pól. Temat wymiany dla mnie nie istnieje. Co innego gdybym zaczynał od nowa - wtedy rozważalbym zakup CMOSa choć na pewno z doświadczeniami z małym pikselem podchodzilbym do kamer z pikselem poniżej 5 mikrometrów z dużą rezerwą. Zaznaczam że lucky imaging zupełnie nie leży w obszarze moich zainteresowań. Wyłącznie astrofotografia długoczasowa

Oczywiście zamiana takiego wspaniałego  sprzętu na jakąś tam ASI 1600 stawiała by pod wątpliwość kondycję władz umysłowych :)

Co do Lucky Imaging przyznam, że także mam mieszane odczucia, a już na pewno w  wersji ekstremalnej - typu: 5000 x 1 sek itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, wessel napisał:

To tak nie do końca prawda " No i po trzecie : ASI 1600 MM-C kosztuje 6400 zł, a Atik One 9M  13000zł ( bo on jest właśnie odpowiednikiem w tym przypadku) " bo ATIK ma wbudowane koło filtrowe, a ASI nie :)

Racja, zapomniałem o kole :) . No dobra , Asi chodzi po 8000 ( koło 8-pozycyjne za 1600 )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.