Skocz do zawartości

Kilka pytań o SW 130/650 i przydatność w astrofoto


marcel

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam ten model:

pic01.PNG.4b73f1fbd393aa4adb8b3567ce0b829e.PNG

Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenie w astrofoto tym modelem? (na razie pomijam kwestię montażu :))

Swego czasu próbowałem podpiąć do niego Nikona D7000 ale z marnym skutkiem. 

Wyciąg jest bardzo giętki - uginał się pod ciężarem nikona, nie mówiąc już o wysunięciu w celu ustawienia ostrości - no i tu kolejna niespodzianka - nijak nie można jej ustawić. Wygląda tak jakby płaszczyzna ostrości teleskopu była gdzieś głębiej w wyciągu. Szukałem trochę w necie i znalazłem filmiki o modyfikacjach pozwalających uzyskać ostrość ale wiązały się one albo z odcięciem kawałka wyciągu, jego całkowitą wymianą lub przesunięciem pozycji lustra głównego. :/

Newtonian telescope how to find focus dslr astrophotography

Focuser modifications needed on the 150P to achieve prime focus

Nikona podpinałem za pomocą pierścienia T2-Nikon - faktycznie takie czary mary trzeba robić aby to działało w takiej konfiguracji jak moja?

Nie ukrywam, że chętnie dokupiłbym do tej tuby montaż HEQ5 w ostateczności Star Adventurera ale zastanawiam się, czy z tym sprzętem da się coś wykombinować, czy może konieczna będzie również zmiana tuby.

Tak jeszcze na koniec pytanie czy model SW 130/650 OTAW lub SW 150/750  OTAW też będzie sprawiał takie problemy - ze zdjęć widzę, że ma inny wyciąg. Pozdrawiam.

pic02.jpg.ded4494f07c51cf224acd11ae1b5d469.jpgpic03.PNG.21fbc17b64408fd16a71157446b668cb.PNG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marcel napisał:

Tak jeszcze na koniec pytanie czy model SW 130/650 OTAW lub SW 150/750  OTAW też będzie sprawiał takie problemy - ze zdjęć widzę, że ma inny wyciąg.

Podstawowa różnica (oprócz apertury i ogniskowej) to 150/750 ma 2" wyciąg crayforda (nowsze mają mikrofocuser), który z powodzeniem utrzyma DSLR'a, 130/650 ma wyciąg 1,25" o marnej jakości i przypuszczalnie za długi by wyostrzyć (punkt ostrości z bacfocusem DSLR'a wypada niedaleko od korpusu wyciągu tego w 750).

 

Ten 150/750 z filmiku to jakiś zabytek... od dłuższego czasu te teleskopy są z 2" wyciągiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pav1007 napisał:

Podstawowa różnica (oprócz apertury i ogniskowej) to 150/750 ma 2" wyciąg crayforda (nowsze mają mikrofocuser), który z powodzeniem utrzyma DSLR'a, 130/650 ma wyciąg 1,25" o marnej jakości i przypuszczalnie za długi by wyostrzyć (punkt ostrości z bacfocusem DSLR'a wypada niedaleko od korpusu wyciągu tego w 750)

Nowe 130/650, w wersji dualspeed mają taki sam wyciąg  :)

 

Generalnie ta stara konstrukcja definitywnie się nie nadaje, wymiana na tube z wyciągiem crayforda jest konieczna do jakiegokolwiek astrofoto.

O adventurerze zapomnij przy tych ogniskowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na HEQ5 proponuję nie więcej, niż 150/750, a dla łatwego startu można by wziąć tego 130/650 z nowym wyciągiem. 200/1000 to niestety ekstremalny zestaw na HEQ5 i wymaga masy pracy i doświadczenia, żeby coś z tego wycisnąć (wiem, bo miałem :) ). Generalnie dużo mniej problematycznymi teleskopami są refraktory i taki choćby TSAPO65Q byłby idealny, no ale to już inna półka cenowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj inna inna :) to już na przyszłość jak złapię bakcyla.

Czy warto dopłacić te cztery stówki do modyfikowanego montażu HEQ5 w astrokraku i czy faktycznie polepszą one jego prowadzenie? Miał ktoś do czynienia z ich montażem po modyfikacjach? Chodzi mi o tą propozycję:

http://www.astrokrak.pl/478-monta-paralaktyczny-s-w-h-eq5-pro-synscan-.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
2 godziny temu, Hagen napisał:

Niektóre APO czy ED jest niewiele lepsze albo i wcale od achromatu. A cena minimum trzy razy "lepsza". Przekonałem się o tym naocznie. Pozdrawiam!!! 

To ciekawe co napisałeś. Możesz napisać, co porównywałeś, że do takiego wniosku doszedłeś?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza się, chodzi o wizual. Zeszłego lata miałem okazję zerknąć na Munia ( pierwsza kwadra) przez Bressera ED 100, TS APO 80 i Sky-Watcher 102/1000. Lepsza minimalnie punktowość gwiazd była w dwóch pierwszych, ale co się tyczy aberracji, to różnicy specjalnie się nie dopatrzyłem, a żeby ją zauważyć naprawdę trzeba było się postarać i w każdym ze sprzętów. Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.