Skocz do zawartości

Projekcja


Hall9000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, widziałem onego czasu na zdjęciu element wykonany z tektury, przypominający pudełko i przymocowany do refraktora od strony wyciągu okularowego, a służący do projekcji obrazu słońca na kartkę papieru. Czy ktoś z was spotkał się z czymś takim ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, trochę przypadkiem, odkryłem, że można nawet obyć się bez kartki jak się ma równy biały sufit.

Obserwowałem plamę na obrazie słońca wyświetlanym przez okular.

Warto stosować niewyszukany (niedrogi) okular bo chwila nieuwagi i zaczyna się topić jego obudowa ;)

Pozdrawiam

Tym teleskopem (130/650) - Link:

sk_dobson_130.jpg

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop, a zwłaszcza oprawa okularu musi być metalowa, żeby wysoka temperatura tworząca się  w ognisku nic nie roztopiła, dlatego trzeba pilnować, żeby obraz Słońca był na środku soczewki okularu.
Dawniej zakładałem karton na lunetę w okolicy okularu dla poprawy kontrastu, a na ekranie przymocowanym drutem fi=2-3 mm zaznaczałem pozycje plam, coś w tym stylu:
projekcja.jpg

Krzysztof Szatkowski stosował ekran w postaci otwartego walca:

pomiary_big.jpg

Gotowy ekran kosztuje >300 zł
https://www.teleskopy.pl/Ekran-mocowany-na-1,25--do-rzutowania-obrazu-Słońca--(Hossefield-Pyramid---Geoptik-30A099)-teleskopy-2553.html

Znacznie taniej będzie zrobić podobny z np. pudełka po butach, jeśli chcesz wyznaczać współrzędne plam.

Jednak jeśli będziesz tylko oglądać plamy i pochodnie, to lepiej kupić folię nd5 z oprawą .

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

                                                                
Cześć
Ja stosuję różne projekcje jak na foto .
Ekran projekcyjny,przystawka z metalową płytką mocowana na okular.
Obecnie pracuję nad SunGun - jak będę miał pierwsze fotki to wkleję.

Pozdrawiam
 

b.JPG

c.JPG

a.JPG

1.JPG

2.JPG

3.JPG

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej praktyki to polecam jako ekran śliski papier kredowy. Widać na nim znacznie wiecej szczegów niż na jakimkolwiek chropowatym. Obserwując Słońce trzymając taki ekran delikatnie ruszaj nim niczym sito a zobaczysz jak ten prosty trik szybko eliminuje "fałszywe plamy" i pobudza spostrzegawczość. Z tego też względu nigdy nie byłem entuzjastą nieruchomych ekranów projekcyjnych. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jest to ekran tylno-projekcyjny.
Rzecz jasna te ekrany są drogie.
No ale człowiek zawsze sobie jakoś radzi .
Kupiłem na jednym z portali aukcyjnych telewizor projekcyjny 55" za 20 pln-uszkodzona lampa,ale my potrzebujemy ekran
Ekran składa się z dwóch części -my potrzebujemy ten zewnętrzny.
Uwaga przy obróbce (wycinanie)lubi pęknąć , ja wypalałem rozgrzanym nożem.
Reszta to wiadomo :wiaderko,okular 20,plastikowe złączki do rur do zamocowania okularu do wiaderka.
Pomocny link
http://www.sunguntelescope.com/MAIN.html

Miłej zabawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.