Skocz do zawartości

CTB 1 , Abell 85, LBN 576 - nowy projekt


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Jest jeden aspekt uzasadniający, słuszny czy nie, pozostaje do indywidualnego rozpatrzenia.

Budujesz latami zestaw, męczysz 3 miesiące obiekt, rzucasz na Forum wyzwanie a byle pizduś (do nikogo nie piję) w 3 min znajdzie z neta lepsze zdjęcie i każe ci udowadniać, że miałeś rację tyle się narabiając. Z punktu widzenia tego pierwszego jest to niebywałe zuchwalstwo. Tyle dygresji :D

 

  • Lubię 3
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czepiasz się Adam pojedynczych słów :P Postaram się zwracać baczniejszą uwagę na wydźwięk postów żeby nikogo przypadkiem nie urazić w najgorętszych tematach. Jeszcze jedna rzecz która mi się rzuca w oczy 3nm vs 7nm Ha. Jaka jest różnica w tle pomiędzy tymi filtrami chyba pisać nie trzeba.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, dziki napisał:

Ok... natomiast nadal próbuję zrozumieć: parametry zdjęcia są znane, efekt widać - czego więcej trzeba żeby to ocenić...?

Lubię wiedzieć więcej - filtry, warunki, sugestie. Same suche dane może i mówią wiele, ale nie wszystko. W taki sposób b.często pisuje z gościem który nazywa się Dave Erickson - hbastro. On robi fajne , choć zupełnie nie w moim klimacie kolorystycznym  fotki SNR.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, HAMAL napisał:

Jest jeden aspekt uzasadniający, słuszny czy nie, pozostaje do indywidualnego rozpatrzenia.

Budujesz latami zestaw, męczysz 3 miesiące obiekt, rzucasz na Forum wyzwanie a byle pizduś (do nikogo nie piję) w 3 min znajdzie z neta lepsze zdjęcie i każe ci udowadniać, że miałeś rację tyle się narabiając. Z punktu widzenia tego pierwszego jest to niebywałe zuchwalstwo. Tyle dygresji :D

 

Już mnie nie rusza :) cytując zdanie jednego z bohaterów filmu " Magnificent seven" - przyjaciół-brak, kasy-brak, wrogów  brak-żyjących :)

I wcale nie uważam że to zdjęcie jest lepsze, bo ma baaaaaardzo dużo szumu jak na moje wymagania.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, zdjęcie z ASI1600 wygląda rewelacyjnie ale realia to realia. Gość ustrzelił 70x600s z CMOSa a przecież zgodnie ze specyfikacją kamery dłuższe ekspozycje nie powinny wnieść wiele więcej? No właśnie pozostaje jeszcze aspekt, kto i jak potrafi sobie poradzić ze zdjęciem bo magia obróbki jest nie zgłębiona.

Co my możemy powiedzieć warto by przede wszystkim testować nowe kamery a tutaj chroniczny brak pogody zmusza nas do tego, że większość po prostu fotografuje czy to z Księżycem czy bez bo nie wiadomo kiedy doczekamy się następnego czystego nieba. Może warto faktycznie przypalić z ASI te 600s i efekt nas zaskoczy? Na razie konfiguruję nowy sprzęt więc testów nie zrobię ale ASI1600 myślę warto sobie zatrzymać :-)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wessel napisał:

Nie zgadzam się z Adamem, że  niebo nie ma znaczenia. Podam przykład:

- z Warszawy robiłem Simeis 147 - miałem identyczne kłopoty jak z Abellem - długie ekspozycje bez szans na odejście od szumu.

- z Broku wystarczyły ekspozycje 1800 sekund i Simeis wyszedł pięknie. Filtr Ha 7 nm.

To akurat mogę potwierdzić. Do S147 wybierałem najlepsze kompletnie bezksiężycowe noce gdy obiekt był wysoko. Klatki do Księżyca lub przy podświetlonej miejskim światłem wilgoci były znacząco gorsze dla tego obiektu. Ale to dla STL11k f5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierzę, co czytam. Naprawdę uważacie, że ja napisałem, że niebo nie ma znaczenia? Serio? 

To, co ja powiedziałem, to że bardzo dobre warunki w PL i np. w egzotycznym amerykańskim miejscu, w h-alpha 7/3nm, nie dadzą już takiej przepaści, jak niektórzy sugerują. 

Złe warunki to złe warunki. Nie ma co porównywać. Oczywista oczywistość. Księżyc ma też fundamentalne znaczenie w h-alpha 7nm, ale przy 3nm już znacznie mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

To, co ja powiedziałem, to że bardzo dobre warunki w PL i np. w egzotycznym amerykańskim miejscu, w h-alpha 7/3nm, nie dadzą już takiej przepaści, jak niektórzy sugerują. 

Ale w naszych mam nadzieję dadzą ? :D bo chyba zachorowałem na 3nm  :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bartolini napisał:

Wygląda na to, że ta Aurora (backyard observatory - obserwatorium podwórkowe) to takie ~Piaseczno.

Hm...tam jest taki przymiotnik _ south aurora_ a to może znacząco przesunąć punkt widzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wessel napisał:

W internecie to ja już widziałem wiele. Czekam na poważne zdjęcia Z POLSKI.  Rista mieszka na skraju Denver, więc nieba raczej za dobrego nie ma...

Wypadało by czasami wyjść z lokalnego podwórka i zobaczyć o kim mowa. Rista to nie tylko sprawny astro-fotograf ale także twórca wielu wartościowych opracowań zarówno o stronie technicznej jak i software'owej metod obrazowania. Podważanie dokonań takiej osoby, co więcej zarzucanie oszustwa, tylko dlatego że jego zdjęcie nie pasuje do Twojej koncepcji jest dość słabe.

Gdyby ktoś był ciekaw o czym i jak pisze Jon Rista, poniżej mały przykład:

https://jonrista.com/the-astrophotographers-guide/the-zwo-asi1600-guide/the-zwo-asi1600/preliminary-analysis/

 

13 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Czyli 20h naświetlania f3 wychodzi gorzej, niż 12h F4? Może gość z CN miał szerszy filtr Ha? Ogólnie wydaje się to dziwne.

Rozpatrzmy sytuacje gdy mamy do czynienia z rejestracją ultra słabego obiektu, którego moc promieniowania jest tak niska, że na piksel matrycy pada średnio 1 foton na minute.

Dla Asi1600 szum odczytu to około 1,6 e- (unity gain) i prąd ciemny 0,001 e-/s (-30 st.)

Dla nowego CCD czyli Kaf 16200 (Atik) to odpowiednio 9 e- oraz 0,003 e-/s (- 35 st.)

Sprawność obu matryc dla długości fali 656 nm to około 50%.

 

czas ekspozycji: 6 min, 10 min, 30 min, 60 min

ilość zarejestrowanych fotonów 3, 5, 15, 30

łączny szum przetwarzania CMOS:  2.0 e-, 2.2 e-, 3.4 e-, 5.2 e-

łączny szum przetwarzania CCD: 10.1 e-, 10.8 e-, 14.4 e-, 19.8 e-

SNR CMOS:     1.5,     2.27,     4.41,     5.77

SNR CCD:    0.28    0.46    1.04    1.51

 

Wniosek. To co dla CCD było granicą możliwości przy ekstremalnie dlugich czasach naświetlania, dla CMOS jest kolejną nudną nocą pod niebem.

 

Ale ale... Maciek ma CCD od Sony, a ta firma ma kase na R&D, w związku z czym szum odczytu to już fajne 4 e-, a prąd ciemny na poziomie najlepszych CMOS'ów. Więc dlaczego wyszło tak słabo? Przyczyna leży gdzie indziej ale o tym już w następnym odcinku :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku nie zapomniałeś przypadkiem w swoich obliczeniach że KAF 16200 ma 2,5 raza większy piksel? Poczytaj co pisze Jon i może skoryguj to co wyżej napisałeś: https://www.cloudynights.com/topic/535857-has-the-1200-large-chipped-asi-1600-made-existing-modestly-priced-ccds-obsolete/?p=7201124

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, mam prosbę. Nie dopasowuj tego co czytasz w moich postach do swojego sposobu postrzegania mojej osoby. NIGDZIE NIE DEPRECJONOWAŁEM DOKONAŃ RISTY I NIE POSĄDZAŁEM GO OSZUSTWO. Napisałem tylko że zdjęcia ściągnięte  z netu mnie nie interesują.

i nie pisz bzdur że ja mam jakąś koncepcję i coś tam dopasowuję, bo slowa na ten temat nie napisałem, wiecej- niczego nikomu nie udowadniam i nie mam żadnej koncepcji. Więc wyhamuj a tak naprawde - czuję się mocno urażony Twoimi tekstami. Co w takim wypadku robi dorosły czlowiek- sam wiesz.

Bardzo ciekawe natomiast są Twoje porównawcze obliczenia teoretyczne. Czekam z niecierpliwością na ten ciag dalszy, bo wnioski mogą być dla mnie bardzo pouczające

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.