Skocz do zawartości

Machholz Q2


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanko do MarviNa. Byłeś w Sopotni we własnym zakresie czy moze Admirał organizuje jakiś zlot ???

 

Gregor, byłem we własnym zakresie. A Admirała dawno tam już nie widziałem... Nawet myślałe, żeby wpaść go odwiedzić i razem byśmy na kometkę sobie polookali, ale go nie było... A takie pikne niebo było! :)

 

Pozdrawiam!

 

-MarviN-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16.XII - wieczorkiem również zasadziłem się na kometę i trafiłem ją przez BPC 20x60. Wyraźnie widoczna, nie można jej nie zauważyć. Jedyny minus obserwacji jest taki, że mam delikatną łunę od miasta, a kometa jest nadal dość nisko. Mogę ją porównać do miniaturki M13 - ładna skoncentrowana, nie widziałem warkocza.

Po wieczornym spacerku z żoną i lornetką rozłożyłem na balkonie yukona i polookałem na :

(M36, M37, M38) - yukon, Plejady-(przez bpc 20x60 rewelacja), (M42 w Orionie - bpc 20x60), Hiady. Saturn - yukon pow. ok. 90-100x. Później niestety mróz mnie wygonił i przyszedł czas na grzane piwo z miodem :D

Po długiej przerwie taka obserwacja to naprawdę przyjemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obserwacji ewidentnie przeszkadza zmniejszona przejrzystość i lekkie zaświetlenie tuż nad horyzontem -mimo,że to za miastem. Przydałyby się góry pod Lublinem... Tak przy okazji, czy sądzi pan,że jazda jeszcze dalej na południe od miasta ma sens? W Prawiednikach od północy jest straszna łuna, nie wiem, na ile południowa strona nieba cierpi na tym. Kiedyś pojechałem Kraśnicką prawie pod sam Wilkołaz, czyli 25km od miasta i tam było ciemno z każdej strony horyzontu. Ale to strasznie daleko... pytam w kontekscie wypadów z teleskopem na DS-y, bo przy moich 130mm odrobina świateł czy mgły to już prawdziwa klęska... Pozdrawiam

-Jarosław

 

Dobrą miejscówkę miałem jeszcze pare lat temu 10 km od Kraśnika u rodziny na wsi. Piękne czarne niebo z ogromną iloscią gwiazd i drogą mleczną od horyzontu po horyzont. Wiele Messierów widocznych gołym okiem (tam pierwszy raz zobaczyłem gołym okiem M44 Żłobek ). Teraz już tak nie jest bo powstaje tam coraz więcej latarni i trzeba się udawać dobry kawałek od zabudowań żeby mieć naprawde czyste niebo. Przeglądając mapy okolic Kraśnika zauważyłem, że dogodnym miejscem na zlot byłyby lasy janowskie. To największe połacie nie skażonego światłem terenu brak jakichkolwiek zabudowań w promieniu wielu kilometrów. Trzeba by tam kiedyś pojechać i sprawdzić miejsówki. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłem dzisiejszej nocy z Adamo w polu za Czerniejowem. W moim Newtonie 114 z Plosslem 40 mm Machholz wypełniał prawie całe pole widzenia! :D

Adamo narobił fotek Pani Komecie, będzie zdjęcie, może nam pokaże!

No i próbowałem (hihi, "to moja pierwsza fotka" toteż jej NIE pokażę, chociaż to bardzo niemodne :? ) ręcznie pociągnąć przez 10 minut Taira 300A na adamowej platforemce typu PIRAMIDA (nie dotyczyło to komety) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Jarku, Byłem wczoraj ponownie z kolegami na łące po prawej stronie drogi jadąc z Lublina w miejscu gdzie rzeka zakręca od tej łąki i płynie wzdłuż szosy. Trzeba minąć dwa sklepy spożywcze, jeden po prawej stronie i sto metrów dalej drugi po lewej. Jest tam kładka i krzyż przydrożny i miesce na zaparkowanie. Wiało niemiłosiernie aż okulary lornetek zaparowywały od łzawiących oczu. Miejsce nie jest najlepsze, ale niezbyt odległe i przy szosie, wystarczające do obserwacji komety na kierunku południowym. Za Czerniejowem tam gdzie pojechał Adamo na fotografowanie komety jest dużo lepiej, ale dwa razy dalej i to szczere pole, gdzie można sponiewierać samochód. Byłem tam wiele razy i czasem przyszło jechać po zaoranej ziemi, a przeważnie po życie latem, bo to droga wyjeżdżona przez traktory wśród upraw. Generalnie kilometr wertepu gdzie latem kurzy się jak diabli, więc z pola trzeba od razu jechać na myjkę i pamiętać o wymianie filtra powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowalem wczoraj ta komete i musze powiedziec, ze jestem w szoku. Przy uzyciu 11x70 bez statywu z miasta wygladala jak wielka kudlat kulka ( niestety bez warkocza)- zreszta ten ksiezyc... Nigdy nie sadzilem ze kometki sa takie wielkie oO. Wydaje mi sie, ze przy dobrych warunkach bardzo dobrze ja widac golym okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za Czerniejowem  tam gdzie pojechał Adamo na fotografowanie komety jest dużo lepiej, ale dwa razy dalej i to szczere pole, gdzie można sponiewierać samochód. Byłem tam wiele razy i czasem przyszło jechać po zaoranej ziemi, a przeważnie po życie latem, bo to droga wyjeżdżona przez traktory wśród upraw. Generalnie kilometr wertepu gdzie latem kurzy się jak diabli, więc z pola trzeba od razu jechać na myjkę i pamiętać o wymianie filtra powietrza.

No, grunt kompletnie zamarznięty więc nie ma kurzenia. Lepiej mieć większy prześwit bo można urwać totalizator.

Północny horyzont, niestety, z małą łuną. No i muszę powiedzieć - że wbrerw pierwszemu wrażeniu widoczność Drogi Mlecznej nienajlepsza. Chyba to ciągle za blisko do sadyb ludzkich! W mojej rodzinnej miejscowości, w Horodle nad Bugiem - niebo jest SMOLISTE a Droga Mleczna prawie jak w Bieszczadach! :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowalem wczoraj ta komete i musze powiedziec, ze jestem w szoku. Przy uzyciu 11x70 bez statywu z miasta wygladala jak wielka kudlat kulka ( niestety bez warkocza)- zreszta ten ksiezyc... Nigdy nie sadzilem ze kometki sa takie wielkie oO. Wydaje mi sie, ze  przy dobrych warunkach bardzo dobrze ja widac golym okiem.

 

Też wczoraj obserwowałem z prowincji. Adamo zrobił zdjęcia. Można obejrzeć w kategorii dSLR. Przyznam, że wizualnie wygląda całkiem inaczej niż na zdjęciu, nie widziałem wcale warkocza, za to jądro dobrze wyodrębnione a otoczka była olbrzymia!!!! :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia programu, tylko tego, jak faktycznie zachowuje się kometa. Wg efemerydy powinna mieć obecnie 5.1 mag, a ma 4.5 mag, co znaczy, że jest bardziej aktywna, niż początkowo przypuszczano. Jeżeli taki trend się utrzyma może się okazać, że zamiast spodziewanego 4 mag będzie miała 3 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze  przy dobrych warunkach bardzo dobrze ja widac golym okiem.

 

Potwierdzam. Q2 jest juz widoczna golym okiem. Noc z 16/17 XII. Co ciekawe, smiem twierdzic, ze od 15.XII do dzis zmienila ksztalt z "trojkatnego" na "pierogowaty".

Jest piekna.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj zakupiłem mój pierszy teleskop :D na razie po ogolądałem księżyc a potem namieżyłem M-31 niestety marnie się prezentowała ale niebo jest lekko chyba zachmurzone no i ten księżyc. za kilka godzin sorubuje namieżyć tą kometejestem początkujący ale może sie uda łatwo się nie poddaje

 

pozdrowienia dla wszystkich :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.