Skocz do zawartości

Machholz Q2


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

no i nici z kometki :( mgła i chmury a ta chwilowa widoczność to chyba na zachente :) mam mizara 110/805mm chyba jak na początek wystarczy.

i jaszcze jedno będe miał pytanie na polu było zimno i wilgotno i lustro mi zaparowało postawiłem go w przedsionku +- 12 stopni C w pozyci pionowej lustrem w dół na polu była wilgoć i leki przymrozek więc czy dobże zrobiłem

ps mój TATO jest zawiedziony bo jak twierdzi że przez lolnetke którą miałem księżyc było widać lepielj ale ogólnie walcze z wiatrakami bo cała rodzina jest puki co przeciw :(

o kometce nadawali już w telewizj jak się moja wiocha dowie że mam sprzęt to się zacznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, też teraz byłem sprawdzić :) Jest widoczna jako słaba mgiełka. Ech ten Księżyc... No ale następnym razem, gdy będziemy ją oglądać na ciemnym niebie, powinna być dużo jaśniejsza :D

 

Pozdrawiam serdecznie!

 

-MarviN-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj luknąłem na nią mimo Księżyca przez SC10" pow. 125X i zobaczyłem wielka otoczkę z małym szarawym jądrem o jasności ok. 10 mag. o średnicy 2-3 sek. kąt. Jak się rozjara bardziej może pojawią się dżety, a to jest to co lubię, co widziałem obserwując pamiętne komety Hyakutake i Hale-Bopp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O taaak... Nawet trochę ta kometa podobna do "wczesnej" Hyakutake. Szkoda, że nie możemy liczyć w tym przypadku na 50-stopniowy warkocz i komę jak cztery średnice Księżyca. A w Hale-Bopp dżety były rewelacyjne, zakręcone w spiralę widoczną nawet w syfiastym newtonie 7cm przy powiększeniu 40x :shock: Jednak w przypadku Machholza minimalna odległość od Ziemi wynosząca 0.35AU może się okazać trochę za duża na ich obserwację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Szkoda że przed napisaniem tego co powyżej nie sprawdziłeś jak daleko od Zimi był Halle Boop podczas przelotu, to był kometarny olbrzym, gdyby był tak blisko jak Hyakutake (kometarne maleństwo) to świeciłby z jasnościa Księżyca w kwadrze a jego głowa miała by rozmiar rzędu ładnych paru stopni :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ zdaję sobie z tego sprawę. Ale to nie stoi w nijakiej sprzeczności z tym co napisałem :wink: Hale-Bopp produkował takie dżety, jaką był kometą, czyli ogromne, natomiast Machholz jest kometą przeciętną i jego dżety też pewnie takie będą, co przy odl. 0.35 AU dobrze nie wróży ich obserwacjom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukałem w erydanie i na 99% znalazłem. dosyć słabo się prezentowa i temu nie jestem pewien. taka lekko rozmyta plamka z wmiare jasnym środkiem. nie mam jeszcze doświadczenia ale według mapki nie ma tam żadnego obiektu mgławicowego

(chyba więc trafiłem pierszą kometke :D )

pozdrowienia dla wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj korzystając z bardzo przejrzystego powietrza obserwowałem ją z Krakowa przez lornetke 7x35 i była widoczna dość dobrze mimo prawie pełni. Obserwowałem ją także przez monokular 15x45 i ZRT-457 ale najlepiej z tego wszystkiego prezentowała się w lornetce.

Machholz_Q2b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej wszystkim

 

Ja mam lamiglowke. W necie znalazlem fajnego gifa. Oprocz komety widac tez inny obiekt poruszajacy sie znacznie wolniej. Na stronie Minor Planet Center sprawdzilem co wtedy bylo tam widoczne i sie okazalo, ze nic nie pasuje do tego co widac na zdjeciu. Czy moze ktos z Was ma pomysl na to? Z tego co wiem to fotka byla wykonana 14 listopada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie udalo mi sie wkleic zdjecia, ale to i dobrze, bo juz wiem co jest nie tak. Na stronie ktos podpisal, ze to kometa Machholz, a w rzeczywistosci byla to "Siding Spring" (TU12) co zauwazylem w nazwie pliku. :) Dalem sie nabrac na czyjas pomylke i zwracam Wam glowe. Sorki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,

nad zdjęciem napisałem info, ale coś sie tam poknociło. Czas- 30 sek, iso 1600, canon 300d, soligor MT800.

Oj tak! Z pogodą miałem szczęście. Dosłownie kilka minut później zrobiło się gęsto od chmur. A niewiele jest sytuacji bardziej denerwujących niż rozłożenie sprzętu i przekonanie się, że nie ma szans na dziurę w niebie.

Muszę rozciągać długi kabel z prądem do zasilania napędu. Wpadłem jednak wczoraj na pomysł, że mogę użyć jako dobrego źródła zasilania mojego UPSa. Nieładowany starczyłby pewnie na miesiące pracy silniczka. Mam tylko nadzieję, że niskie temperatury nie zrobią kondensatorowi krzywdy. Po ostatnich przygodach Forumowiczów z elektroniką w zimie to już z dużymi obawami wyprowadzam mojego canona na nocne spacery.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.