Skocz do zawartości

Machholz Q2


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Czy myślicie, że jeszcze na tego typu zdjęciach, a więc o niezbyt długich czasach ekspozycji pojawi sie na początku stycznia jakaś komecia kitka?

Pozdrawiam

Musiałbyś złożyć ze 30 zdjęć z ciemnego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ta kometa teraz ma już +3.8 mag a mamy 29 grudnia 2004 r. :)

Najjaśniejsza bedzię w pierwszej połowie stycznia, dokładnej daty nie szukajmy bo z kometami różnie bywa.

A w maksimum jasności ma miec +3.5 mag wedle najnowszych danych obserwacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według SkyMap Pro 10 z aktualna bazą danych komet jasność największa 4.1 mag wypada od 5 do 11 stycznia
Popatrz na najmniejszą odległość od Ziemi... właśnie 5 stycznia.

 

Panowie, ta kometa teraz ma już +3.8 mag a mamy 29 grudnia 2004 r.  

Najjaśniejsza bedzię w pierwszej połowie stycznia, dokładnej daty nie szukajmy bo z kometami różnie bywa.

To jest ocywiste że na pewno nie bedzie miała 4,1 mag; a ta data to data kiedy jest najbliżej (logicznie musi być najjaśniejsza) Ziemi, co oczywiście również nie musi być prawdą :?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego sensu spieranie się o to kiedy dokładnie kometa będzie najjaśniejsza i jaką dokładnie będzie miała jasność, bo o tym akurat zadecyduje sama kometa, a my się możemy co najwyżej domyślać. Komety są obiektami, których zachowania nie da się dokładnie przewidzieć. Nawet efemerydy ich współrzędnych na niebie są obarczone większym błędem niż dla innych obiektów, na skutek działania na jądro komety sił niegrawitacyjnych. Taką już mają naturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Skorzystałem z braku Księżyca i pofociłem trochę.

Niestety nie wiem, dlaczego gwiazdy rysowały mi się jako kreski. Starannie ( po raz pierwszy w życiu z lunetką:) ) ustawiłem montaż na gwiazdę polarną przy pomocy lunetki biegunowej i mimo to na wszystkich zdjęciach jest ten efekt widoczny.

Przy zdjęciach kitowym obiektywem canona 300d pozaznaczałem strzałką kometę i Plejady. Tych, których tym uraziłem - przepraszam ;).

Jak pakowałem aparat, to zobaczyłem, że soczewka obiektywu dosłownie ociekała wodą... Nie wiem, od kiedy już tak było i czy zdjęcia robione tym obiektywem po zadbaniu o czystość soczewki nie byłyby lepsze. Fakt fotografowania przy przez pomyłkę ustawionej przesłonie na 7.2 pozostawię bez komentarza. Zdjęcia, oprócz jednego poprawiłem trochę w PS, w dwóch pobawiłem się filtrami PS. Udało się uwidocznić bardzo delikatny ogon. Wszystkie zdjecia są pojedyncze. WSzystko na ISO 1600.

Pozdrawiam

IMG_1611m.jpg

 

IMG_1604m.jpg

 

IMG_1626m2.jpg

 

IMG_1620m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Właśnie wróciłem z obserwacji lornetkowych. Wydaje mi się że Q2 już ma nieznacznie inną inną pozycję niż na zdjęciach Tiamata. Musi się gdzieś śpieszyć niesamowicie.

Niebo w Bochni żyleta , pomimo księzyca w lornetce kometa świetnie widoczna.

 

Zmarzłem pozatym.

Żona mówiła żebym na podkoszulek ze zlotu coś założył. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiamat, świetne zdjęcia :shock: Te z szerszym polem uświadomiło mi, że kometka wielkimi susami zbliża się do Plejad. Poprostu musi być wowczas ładna pogoda :)

 

Zresztę od nowego roku ma być już pogodnie, ale nie wiem na jak długo, chyba do końca stycznia :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.