Skocz do zawartości

Machholz Q2


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety nie wiem, dlaczego gwiazdy rysowały mi się jako kreski. Starannie ( po raz pierwszy w życiu z lunetką:) ) ustawiłem montaż na gwiazdę polarną przy pomocy lunetki biegunowej i mimo to na wszystkich zdjęciach jest ten efekt widoczny.

 

Najprawdopodobniej niedokładnie ustawiłeś montaż na biegun. Dryf, który widać jest co prawda w rektascensji a nie w deklinacji ale ma prawo. Im dalej od równika tym bedzie lepiej i nie bedziesz musiał tak pomniejszać zdjęć.

Czy zdjęcia IMG_1604m.jpg i IMG_1611m.jpg to pełne kadry ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Skorzystałem z braku Księżyca i pofociłem trochę.  

Niestety nie wiem, dlaczego gwiazdy rysowały mi się jako kreski. Starannie ( po raz pierwszy w życiu z lunetką:) ) ustawiłem montaż na gwiazdę polarną przy pomocy lunetki biegunowej i mimo to na wszystkich zdjęciach jest ten efekt widoczny.

Lunetką ustawiasz tak na 95-97% a dokładniej to metoda dryfu.

A jakim montażem robiłeś te fotki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Zdjęcia DS w ognisku głównym teleskopu o ogniskowej 800mm wymagają już guidowania bo jego fabryczny napęd ma PE na poziomie +-30-40" z okresem 10 minut co pozwala robić ekspozycje nie poruszone do 30 sekund z uzyskiem do 50-60%

Do astrofoto polecam przedewszystkim wymienić z mety statyw na Teodolitowy, używać funkcji Mirror Lockup i dodać lunetę prowadząca z podświetlanym krzyżem do prowadzenia za gwiazdą z pilota :salu:

Pamiętać trzeba że to montaż i napęd klasy wizualnej gdzie sprawuje się doskonale ale robienie na nim fotek jest już sporą sztuką aczkolwiek też po treningu i modyfikacjach jest możliwe 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:salu: Rozumiem. tzn nie rozumiem metody dryfu- zgłębię temat:). Jak samemu mi się nie uda, to wpadnę do Janusza P w AK i zadam mu pytanie prosto w oczy- na czym to polega :))))

Wszystkie zdjęcia to pełne kadry, oczywiście pomniejszone do 800 na 600.

Montaż to standardowy jaki dostaje się przy kupnie Soligora MT800. Silnik i sterowanie to też Soligor. Statyw wymieniony na aluminiowy- geodezyjny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli metoda dryfu to prowadzenie za np. gwiazdą przez lunetkę celowniczą z np. podświetlonym krzyżem

No niezupełnie.

Metoda dryftu (nie dryfu), to dokładne ustawienie montażu na biegun północny Dokładna analiza jest tutaj

 

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=4228

:salu:

 

Jak już masz dokładnie ustawione, to znacznie ławtwiej jest wówczas prowadzić za gwiazdką.

 

pozdr

TH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko zgrubny zabieg w P.Szopie, za pomocą funkcji Kolor selektywny przez odjęcie nadmiaru czerwieni i żółci suwakiem jasność, oraz szarości i czerni. Trzeba też użyć funkcji balans kolorów dla zniwelowania subtelniejszych różnic. Nie zapisałem histori tych operacji więc nie powtórzę ich dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne zdjęcie!

Czy ślad ogona jest na 10h?

Mam lamerskie pytanie, co oznaza skrót OUJ przy Maksutowie?

 

Dzięki lemarc za odpowiedź!

Mam jeszcze jedno pytanie: czego dokładnie uzywasz, przy nakładaniu w PS zdjęć.

Czy to funkcja Apply Image? Tam jest sporo opcji dodatkowych. Nie wiem. Chociaz tam jest tyle innych podobnie wygladających funkcji...:( Proszę o pomoc.

 

Jak będę to wiedział, to pewnie dowiem się automatycznie jak np Janusz albo Adamo "justował" te zdjęcia tzn jak centrował srodek komety. A może znajac czasy robionych zdjęć układaliście je jak... domino tak, aby miec równe przesunięcia gwiazd i trzmać zdjęcie komety na komecie. Znalazlem jakąś opcję w PS, która pozwalała na sumowanie zdjęć, ale bez większych rezultatów. Trochę dziwne, że widać zdjęcia dopiero po nałożeniu na siebie.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programy przeznaczone do obróbki zdjęć astro mają kilka możliwości stackowania.

Do komet używa się opcji do stackowania przy pomocy jednej gwiazdy ustawiając jako punkt odniesienia środek komety.

W przypadku DS'ów zawsze stackuje się na 2 gwiazdy, do planet jest także osobna opcja.

Moim zdaniem stackowanie w P Shopie nie jest efektywne.

Ja używam AstroArt'a i on nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o wielkość plików.

Jeden RAW Canonowy w formacie FITS ma 37MB. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Mam lamerskie pytanie, co oznacza skrót OUJ przy Maksutowie?
Powinno być OA UJ czyli Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego :salu:

Fotkę akurat obrabiał na szybko Tur i jego pytaj o soft i warsztat :roll:

Tak przy okazji przy -5* 300D pracował bezproblemowo ponad godzinkę zanim przyszły chmury :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Pobawiłem się trochę obróbką graficzną z ekwidensytami i poszukałem "jądra" tej komety(zgęszczenia centralnego), bynajmniej nie jest ono w środku jej głowy, to dość aktywna i ciekawa kometa :salu:

machholz30.12.2004-fekwiden_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POST ODTWORZONY Z BACKUPa 8) (miałem taki gdyż po 2 krotnym jego pisaniu i 2 krotnej zawieszce explorera troche się zdenerwowałem)

 

Wczoraj dopisała pogoda więc wyciągnałem teleskop na dwór i bez chłodzenia zacząłem obserwować. Obraz był fatalny wszystko dalowało i migało barwami tęczy ale po kilkunastu minutach uspokoiło się. Obowiązkowa na pierwszy ogień poszła kometa po przyzwyczajeniu się do ciemności bezproblemowo widoczna gołym okiem. W teleskopie jednak nie zachwyciła mnie. Ciągle czekam na fajerwerki na miarę Hale Boppa. Później poszła M42. bardzo ładna. Najładniejsza jaką w życiu widziałem mimo, ze była nisko nad dachem a teleskop nie wystudzony. 3 gwiazdki w trapezie przy powiększeniu 35x. Innych powerów tego wieczoru nie używałem bo bym raczej pooglądał tęczea nie astro. W załączniku prezentuje "artystyczną" :wink: wizję tego co widziałem wczoraj w okularze mojego teleskopu. I czego można się spodziewać przez takiego newtona. Obraz jest bardzo podobny może tylko gwiazdki są mocno nieostre ale niestety nie miałem dobrego programu graficznego żeby to ładnie zrobić( robione w przeglądarce Irfan :lol: ). Tego wieczorku zaliczyłem jeszcze na szybko kilka obiektów: M44, hi hotki które tym razem mnie zachwyciły, M31. Na koniec przeglądałem okolice zeta Ori ale nic tam nie znalazłem oraz wybrałem się na safari i ustrzeliłem wschodzącego lwa. Niestety tam też pusto.

m42by76_700.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wieczorem znowu oglądałem kometę Macholza. Jets coraz ładniejsza i większa. Widoczna gołym okiem z centrum Wrocławia. W lornetce prezentuje się wyśmienicie.

 

Czy ja jestem slepy czy widzialem tylko chmury? :P

 

 

-------ADD---------

Btw tym postem zacheciles mnie do poszukiwan :D bo tez powinienem zobaczyc ta kometke. chyba sie zmobilizuje i zaczne 'sepic' na pogode ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z problemami z AF spowodowanymi przez działanie tzw. ludzi, którym raczej trzeba współczuć niż ich przeklinać piszę jeszcze raz:

Dzięki Wszystkim za wskazówki. Niestety nie mogę ich użyć bo niebo jest bardzo kiepskie/ Zrobiłem dwa dni temu kilka zdjęć Komety, ale niestety wszystkie sa ruszone. Po pierwsze chyba przez silny wiatr, a po drugie przez przesuniętą przez pierwsze pół godziny focenia lunetkę biegunową:)

Do nastepnego czwartku nie będę miał dostępu do teleskopu, tylko lornetka. Mam nadzieję, że jak wrócę to 13 stycznia będzie jeszcze co focić! PROSZĘ NIE WYFOCIĆ CAŁEJ KOMETY! NIECH DLA INNYCH TEŻ COŚ ZOSTANIE.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.