Skocz do zawartości

Aplikacja do przyciemniania ekranu telefonu


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, czy polecacie jakieś konkretne aplikacje na Androida, które przyciemnią ekran jeszcze bardziej niż suwak systemowy? Czy to autentycznie działa? Korzystam ze Stellarium na maksymalnie przyciemnionym ekranie suwakiem + tryb czerwony w samym Stellarium. Jest ok, ale przydałoby się jednak jeszcze mocniej przyciemnić. Ktoś coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale każda z wymienionych tu aplikacji powoduje jedynie spadek kontrastu, a nie faktyczne przyciemnienie obrazu. Tzn przyciemniają się jasne rzeczy, a jednocześnie ciemne pozostają na takim samym poziomie. Sprawdziłem właśnie doświadczalnie. Przyłączam się więc do pytania autora, czy ktoś zna aplikację, która przyciemnia ekran?

Przy okazji warto ostrzec przed pewną własnością Screen Filter, która po zjechaniu suwakiem na zero powoduje spadek kontrastu również do zera, a wiec ekran staje się jednolicie szary i jedynie restart telefonu (Bogu dzięki...) ratuje sytuację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, MateuszW napisał:

Niestety, ale każda z wymienionych tu aplikacji powoduje jedynie spadek kontrastu, a nie faktyczne przyciemnienie obrazu. Tzn przyciemniają się jasne rzeczy, a jednocześnie ciemne pozostają na takim samym poziomie.

A jakie to ma znaczenie? No właśnie chyba o to chodzi, żeby jasne przyciemniało, a ciemne ...i tak nam nie przeszkadza.

Moja propozycja Alice. Po prostu zainstaluj którąkolwiek z tych aplikacji, zamknij się w ciemnym pokoju i zobacz czy użycie programu Ci pomaga czy przeszkadza.

Edytowane przez zdzichu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zdzichu napisał:

A jakie to ma znaczenie? No właśnie chyba o to chodzi, żeby jasne przyciemniało, a ciemne ...i tak nam nie przeszkadza.

No właśnie zupełnie się z tym nie zgadzam. Otóż zmniejszanie kontrastu powoduje spadek wyraźności obrazu, a w szczególności tekstu. I tak po mocniejszym "ściemnieniu" np podpisy w Stellarium stają się bardzo mało czytelne (czyta się je z trudem). Po drugie, czerń w telefonach (przynajmniej tych, z którymi miałem do czynienia) jest całkiem jasna, jak na "nasze standardy". W takim Stellarium jest bardzo mało elementów innych, niż czarne, a po włączeniu trybu nocnego w zasadzie przeważającą większość światła emituje "czerń". Tak więc tutaj ciemne nam bardzo wyraźnie przeszkadza. Rozwiązaniem tych problemów jest właśnie faktyczne przyciemnienie ekranu, czyli zmniejszenie jasności zarówno miejsc jasnych, jak i ciemnych.

3 godziny temu, astrokarol napisał:

Czy ciemny na ekranie telefonu/tablecie to na prawde ciemny (czarne ?) ?

Najczęściej nie. Jeśli ekran jest inny, niż AMOLED, to na pewno czarny nie będzie czarny. A jeśli mówimy o amoledach i innych odmianach, to sytuacja jest dla mnie dziwna. Mój poprzedni telefon (Galaxy S+) nie miał czarnej czerni (była niezła, ale daleko jej do czerni). Przerzucając google znalazłem info, że aż do Galaxy S3 na pewno czerń nadal świeciła. Ale od którego modelu i czy w ogóle doszli do całkowitej czerni, tego nie wiem. Popytam kolegów z nowszymi samsungami. Sprawa jest o tyle dziwna, że teoretycznie taki ekran niejako sam z siebie powinien gwarantować możliwość wyświetlania idealnej czerni. Dlaczego więc telefon tego nie robi? Albo to jakieś głupie niepopatrzenie po strony hardware lub software obsługującego ekran, albo jednak taki amoled nie potrafi dobrze pracować przy idealnej czerni - tj np źle oddaje barwy lub daje nierówne oświetlenie przy takich niskich poziomach jasności, albo też rośnie gwałtownie czas odświeżania. Być może pewnym potwierdzeniem tej teorii jest przypadek jednego z telefonów (nie pamiętam modelu), który posiada ciekawy tryb ekranu, gdzie występują faktycznie całkowicie czarne piksele, ale kolejny odcień szarości jest już znacznie jaśniejszy i brakuje pośrednich tonów.

17 godzin temu, Alice napisał:

A więc to tak działa :D no właśnie właściwie temat założyłem, bo chciałem zapytać "gdzie jest haczyk" - wszak jak niby aplikacja miałaby zmniejszyć jasność na mniejszą niż producent dał możliwość w hadrware...

Zmniejszyć jasności niżej, niż daje możliwość hardware się nie da. Ale bardzo często software nie korzysta ze 100% możliwości hardware :) I tu jest właśnie furtka. Jestem przekonany, że słyszałem o aplikacjach, które faktycznie przyciemniały ekran poniżej "normy", z tym że wymagało to rootowania telefonu (co mówi nam, że sam android obcina większą funkcjonalność hardware i trzeba obejść jego ograniczenia). Niestety, nie pamiętam już gdzie o tym słyszałem i jak się te aplikacje nazywały. Może ktoś tu zna lepiej sprawę.

Zapewne nie każdy telefon to umożliwi, u jednego będzie się dało zjechać mocniej, niż u innego, ale w większości coś się zrobić powinno dać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Alice napisał:

Czyli pomoże jedynie zmiana telefonu na taki, który umożliwia faktycznie zmniejszenie jasności.

Pytanie tylko, jaki będzie to umożliwiał, bo takie informacje są niemożliwe do znalezienia... Minimalny poziom jasności, kto to podaje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał:

Pytanie tylko, jaki będzie to umożliwiał, bo takie informacje są niemożliwe do znalezienia... Minimalny poziom jasności, kto to podaje?

A tutaj już bym się zdał na recenzje innych obserwatorów nieba. Ktoś tam czasem wspomina, że jego telefon ściemnia obraz tak mocno, że sensowne staje się korzystanie z niego przy obserwacja. Mój Sony Z3 Compact ze Stellarium w trybie czerwonym jest na granicy akceptowalności - czytaj dość daleko od ideału. Gdy obserwuję ze średnich miejscówek, to go używam. Jednak na ostatnim zlocie w Bieszczadach warunki były tak fantastyczne, że aż żal było w jakikolwiek sposób zakłócać adaptację i tylko kilka razy zerknąłem na szybko.

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.