Skocz do zawartości

Obróbka H-alfa - prośba o pomoc


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z obróbką stacka 22 x 10 min H-alpha (filtr Ha 35 nm) robione kamerą kolorową.

Szczególnie to frustrujące kiedy oglądam fotki tego samego obiektu wykonane przez Kolegów np. tu:

 

lub tu:

https://astropolis.pl/topic/60792-sztorm-na-morzu-wodoru/

Niestety, nijak nie mogę się nawet zbliżyć do kunsztu obróbki tych Kolegów.

Szukałem na naszych Forach jakichś wskazówek lub tutoriali, ale nie znalazłem zbyt wiele.

Dlatego chciałbym Was prosić o podrzucenie linków do jakichś tutoriali jeśli takie znacie,

lub inne wskazówki, które mogłyby pomóc mi prawidłowo takie fotki obrabiać.

Poniżej link do pliku, o którym piszę - może ktoś zechce się z tym zmierzyć.

Uprzedzam, że stack został przygotowany bez plików kalibracyjnych.

https://www.dropbox.com/s/8l80mywx2zh986p/NGC281-kanał R.tiff?dl=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, JaLe napisał:

Fajny materiał. Wychodzi coś takiego:

Dzięki za słowa otuchy, ale Twoja szybka wersja pogłębia tylko mojego "doła", bo okazuje się, że można... a mnie nie wychodzi.

5 minut temu, Piotr4d napisał:

Jakimi programami dysponujesz?

Akwizycję i wstępną obróbkę robię w Maximie. Dysponuję też PS6, Straton, AstroAkcje, Astro Flat Pro 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o takie tutoriale pytam, znam to, choć do rozciągania histogramu używam Digital Development z Maxima - może to błąd? Może krzywe i levelsy dadzą lepszy efekt?

Bardziej chodzi mi o wskazówki typowo do obróbki klatek mono, gdzie chodzi o wyciągnięcie max kontrastu i ostrości przy minimalnym szumie (jeśli się mylę poprawcie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze dla osc 20 to mało na ha, a w 10min subach jeszcze mniej. 

Proponuję skalibrowsc,  rozbić w maximie kolorowa klatkę na R, G, B i stackowac jedynie R. Później np ddp w Maximie i dalej PS. Można również dekonwolucje, ale mało bo chociażby chwiazdki będą już małe w kanale R. 

Do tego filtr 35nm jest "szerszy" od no 7nm i daje mniejszy kontrast Ha/szum.

 

Ps. Jaka kamera?

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Tayson napisał:

Po pierwsze dla osc 20 to mało na ha, a w 10min subach jeszcze mniej. 

Proponuję skalibrowsc,  rozbić w maximie kolorowa klatkę na rgb i stackowac jedynie R. Później np ddp w Maximie i dalej PS. Można również dekonwolucje, ale mało bo chociażby chwiazdki będą już małe w kanale R. 

Do tego filtr 35nm jest "szerszy" od no 7nm i daje mniejszy kontrast Ha/szum.

 

Ps. Jaka kamera?

Też takie miałem obawy, że zbyt krótkie klatki palę, ale Księżyc już trochę przeszkadzał i tak jak napisałeś filtr trochę szeroki.

Stosuję taki tryb postępowania jaki opisałeś, z tym że teraz właśnie trochę próbuję i porównuję i okazuje się, że DDP w Maximie powoduje przeskalowanie gwiazd.

Tymczasem, w PS krzywymi i levelsami można jeszcze nad tym zapanować. Idąc śladem Jale zaczynam być zadowolony z wielkości gwiazdek i kontrast można mieć pod kontrolą.

Kamera w stopce -matryca taka sama jak w QHY-8.

Na razie wyszło mi tak:

NGC281-R_v2.thumb.jpg.4d907ba96683f802d106a3818f4439bb.jpg

 

Teraz widzę, że trochę za ciemne, ale robiłem w laptopie i za późno zauważyłem...

Poprawiłem, ale wiem że jeszcze nie jest dobrze - jeszcze poćwiczę...

Edytowane przez AdamK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Tayson napisał:

Ustawiasz taki poziom cieni dla ddp aby histo się oderwal od lewej? Dla mmnie ddp lepiej działa niż krzywe i levelsy. Jednakże to prawie to samo. 

Tak, dokładnie. Tak robię. I jak teraz porównuję, to już sam nie wiem jaka metoda jest lepsza. Przez chwilę miałem wrażenie, że jednak krzywe i poziomy dają lepszą kontrolę nad tym co się robi. Będę próbował...

histogram.thumb.jpg.2cb081ccbc207e2e735cd80e53c92992.jpg

Ciekawe, dlaczego na tym foto wygląda jakby gwiazdki były pojechane. Ale nie o to chodzi przecież.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli opierasz się na DDP z Maxima spróbuj zrobić najpierw Deconv. Histogram będzie bardziej zwarty. Następnie DDP bez żadnych filtrów a w dolnej części obie opcje na auto. Teraz wyłącz auto. Na Twoim materiale mam wartość 2901 zmieniam ją na 2890 czyli bardzo mało bo zaledwie 11 jednostek wartości dolnej. Histogram odrywa się w części lewej od krawędzi bardzo minimalnie. Teraz wartość górna - podobnie - auto wskazuje na wartość 3723. Wyłączam auto i zmieniam wartość na większą np o 300 jednostek. Robię to po to aby uniknąć przepaleń na dalszym etapie obrabiania w PS. Po tej operacji znów histo został ściśnięty po lewej stronie. I znów dla ciemnych partii zmieniam wartość z 2890 np na 2880 aby histo minimalnie oderwał się od krawędzi. Oto Twój materiał zrobiony tą metodą - tylko dekonwolucja i DDP.

 

Pacman.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, _Spirit_ napisał:

Jeśli opierasz się na DDP z Maxima spróbuj zrobić najpierw Deconv. Histogram będzie bardziej zwarty. Następnie DDP bez żadnych filtrów a w dolnej części obie opcje na auto. Teraz wyłącz auto. Na Twoim materiale mam wartość 2901 zmieniam ją na 2890 czyli bardzo mało bo zaledwie 11 jednostek wartości dolnej. Histogram odrywa się w części lewej od krawędzi bardzo minimalnie. Teraz wartość górna - podobnie - auto wskazuje na wartość 3723. Wyłączam auto i zmieniam wartość na większą np o 300 jednostek. Robię to po to aby uniknąć przepaleń na dalszym etapie obrabiania w PS. Po tej operacji znów histo został ściśnięty po lewej stronie. I znów dla ciemnych partii zmieniam wartość z 2890 np na 2880 aby histo minimalnie oderwał się od krawędzi. Oto Twój materiał zrobiony tą metodą - tylko dekonwolucja i DDP.

 

Pacman.jpg

Też mi się podoba, podobnie jak praca JaLe. Fajne gwiazdki wyszły!

A mógłbyś jeszcze podpowiedzieć jakie parametry zastosować w Deconvolve, bo do tej pory nie stosowałem tego narzędzia?

 

Edytowane przez AdamK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nic nie jest pojechane. Spojrzyj na gwiazdki na pracach JaLe czy ostatniej Spirita. Nie ma tam nic takiego.

Spojrzyj dokładnie na fotkę ostatnią, którą zamieściłem: to zdjęcie telefonem ekranu mojego monitora poruszone w trakcie pstryknięcia. Ot i cała zagadka.

Nie chodziło mi tam o wygląd gwiazdek, tylko o histogram, który przyznasz, jest dość prawidłowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zdajesz sobie sprawę, że porównujesz kamery mono (CCD i CMOS) z filtrami wąskimi 7nm do swojej kolorowej + szeroki filtr Ha 35nm... 

to troszeczkę jakby porównywać gruszki do jabłek... i to i to owoc, ale jednak...

 

To co koledzy (JaLe i Spirit) pokazali jest dobrą bazą do czego dążyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.