Skocz do zawartości

EQ6-R - komunikacja z PC


etomee

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów,

 

Od kilku dni próbuje pokonać problem komunikacji montażu EQ6-R z PC. Zainstalowałem nawet sterownik ASCOM identyczny jak kolega Jolo (znalazłem jego recenzję tego montażu) czyli 6.0.5999.

Nie mam problemu z komunikacją pomiędzy PC a HEQ-5. Próbowałem już szperać na zagranicznych forach ale niewiele znalazłem. Jedynie to, że są osoby mające ten sam problem.

Montaż daje się sterować pilotami (EQ6-R, HEQ5) ale połączenie go w "PC MODE" z komputerem niczego nie wnosi. Jedynie "connection error"... :/

Ktoś, coś...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz coś więcej napisać o połączeniu w trybie PC-Direct? Jak fizycznie masz połączonego pilota z PC ? Skoro działa z pilota, to trzeba się skupić na szczegółach połączenia z komputerem.

Jeśli pracujesz pod okienkami Microsoftu to często winę ponoszą sterowniki konwertera USB-RS232. Nie ma znaczenia czy to konwerter wbudowany w głowicę montażu, czy znajdujący się na kablu. Najgorszy przypadek można rozpoznać w menadżerze urządzeń - sygnalizacja znaczkiem, że nie działa poprawnie. Mniej krytyczny przypadek (bez znaczka) jest wówczas, gdy ustawienia konwertera są poprawne a komunikacja nie funkcjonuje. To częsta (niestety) sytuacja, gdy sterownik jest w niewłaściwej wersji mimo, że pasuje do wersji układu scalonego konwertera.

Jak poradzić sobie z kapryśnymi układami i sterownikami? We właściwościach sterownika odszukać VID i PID - to są identyfikatory urządzenia. Dla danego identyfikatora odszukać najnowszy sterownik producenta (np. via google). Odinstalować obecny sterownik. Przy WYPIĘTYM kablu/konwerterze zainstalować sterownik, zresetować komputer, podłączyć kabel/konwerter - system powinien załadować właściwe sterowniki. Działa w 99% przypadków.

Edytowane przez RMK
Dopisałem o sterownikach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ściągnij ze strony SW soft do aktualizacji pilota i sprawdź czy on go widzi, u mnie podobny problem występuje jak podepnę montaż do USB przed włączeniem zasilania w montażu -> spróbuj najpierw zasilanie następnie odpalić PC-Direct i wpiąć go w USB

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Dzięki koledzy za podpowiedzi. W zasadzie to wywaliłem wszystkie sterowniki i zainstalowałem od nowa. Udało mi się skomunikować komputer z EQ6-R przez RS232/USB za pośrednictwem pilota. Problem wynikał z tego , że w przeciwieństwie do HEQ5, EQMOD nie wykrywał automatycznie na którym porcie jest montaż EQ6-R. Trzeba było wejść w "Menadżer Urządzeń" i po prostu podejrzeć na którym porcie pokazuje się montaż po czym ustawić go ręcznie w EQMOD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.