Skocz do zawartości

Montaż iOptron CEM25P


gryf188

Rekomendowane odpowiedzi

Delaa-tak, myślę że guiding będzie. Zmierzasz do tego, że wtedy ustawianie na Polarną (takie jak wg instrukcji montażu) będzie w zupełności wystarczające?

Tayson- nie słyszałem o czymś takim, dzięki. 

Właśnie a propo guidingu- myślicie, że takie coś się nada? 70mm, ogniskowa 279mm. Używam z kątówką i okularem 20mm jako szukacza do Taurusa. Tutaj na foto z najprostszą kamerką https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_64&products_id=4093&lunety=Kamera 2 MPix Full HD USB do mikroskop w i teleskop w Bresser tak tylko do sprawdzenia czy wyostrzy. Ostrzy tylko z kątówką, ma to jakieś znaczenie? Oczywiście docelowa kamerka do guidingu byłaby już dużo lepsza

IMG_20181215_083714.jpg

Edytowane przez Maciek Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maciek Łukasz napisał:

Zmierzasz do tego, że wtedy ustawianie na Polarną (takie jak wg instrukcji montażu) będzie w zupełności wystarczające?

Nie do końca - zmierzam do tego, że trochę komplikujesz na siłę....

Tak naprawdę potrzebujesz ustawić montaż mniej więcej na północ, kąt klina mniej więcej 52 stopnie.

Resztę zrobisz np. w PHD2 - ustawisz w sposób prosty z bardzo dużą dokładnością nawet bez widoczności północnego nieba.

Taka koncepcja sprawdza się u mnie i ustawienie trwa tak ze trzy fajki spalone na balkonie ....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, delaa napisał:

Nie do końca - zmierzam do tego, że trochę komplikujesz na siłę....

Tak naprawdę potrzebujesz ustawić montaż mniej więcej na północ, kąt klina mniej więcej 52 stopnie.

Resztę zrobisz np. w PHD2 - ustawisz w sposób prosty z bardzo dużą dokładnością nawet bez widoczności północnego nieba.

Taka koncepcja sprawdza się u mnie i ustawienie trwa tak ze trzy fajki spalone na balkonie ....

 

Pewnie że komplikuję bo w ręku nigdy nie miałem takiej zabawki:) Myślę że kupię, ustawię raz, drugi i się wszystko rozjaśni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^ dokładnie ;-) do wstępnego ustawienia u mnie sprawdiziła się elektroniczna poziomiczka za 50PLN i kompas z Decathlonu ;-) Zrobiłem to raz, teraz stawiam nogi "na oko"

A całe precyzyjne ustawienie na biegun robię w PHD "patrząc" na południe i wschód ... pół godziny i po robocie

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Tayson napisał:

Ja korzystam z polemaster od ponad roku - dokładność mierzona dryfem w PHD przez ok 15min to 0.6-1".

 

Teraz szykują coś nowego. Jeszcze chyba nie zalapali że ta obudowa jest zajęta przez ASI :-)

Screenshot_20181215-013603.jpg

Tayson, ta obudowa to jest zwykła obudowa do Raspberry Pi w wersji 2B 3B i 3B+ określana mianem oficjalnej, więc tu raczej nie ma co załapywać. Po prostu wykorzystali to co pasuje i jest dostępne na rynku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Maciek Łukasz napisał:

Wartość kąta godzinnego Polarnej podana przez kontroler służy do dokładnego ustawienia Polarnej na podziałce lunetki biegunowej? Ale czy to ciągle nie jest trochę jakby "na oko", biorąc pod uwagę jak namalowana jest podziałka na lunetce? 

Tak, ta wartość podaje dokładnie, w którym miejscu ma być polarna. Oczywiście, jest tu pewna niedokładność, bo podziałkę masz co 10 min, ale w praktyce da się to ustawić z dokładnością do powiedzmy 2 min.

 

Jak pisałem, lunetka wystarcza do prowadzenia ogniskowej 420 mm przez 2 min bez guidingu. Z guidingiem wystarczy na dowolnie długą ekspozycję.

13 godzin temu, Tayson napisał:

Ja korzystam z polemaster od ponad roku

Polemaster jest fajny, jeśli ktoś może przeboleć jego zaporową cenę :) Super wygodna metoda, niewymagająca leżenia pod montażem. Ale poprawa dokładności, którą wnosi ta metoda jest już raczej bez znaczenia, bo lunetka tu wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu wszyscy piszą w kontekście lunetki o "leżeniu pod montażem"? Nikt nie używa montażu z maksymalnie wysuniętymi nogami gdzie wszystko jest wyżej i łatwiej dostępne? Przypominam że pytam jako laik:)

A ten szukacz ze zdjęcia nada się do guidingu czy trzebaby zmienić koncepcję?

Edytowane przez Maciek Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Polemaster jest fajny, jeśli ktoś może przeboleć jego zaporową cenę :)

Cenę człowiek by i przebolał, ale okablowania już nie. Jak się dorobią wersji WiFi sterowanej z telefonu / tabletu to zafunduję sobie ten wynalazek.

 

/WS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Maciek Łukasz napisał:

Czemu wszyscy piszą w kontekście lunetki o "leżeniu pod montażem"? Nikt nie używa montażu z maksymalnie wysuniętymi nogami gdzie wszystko jest wyżej i łatwiej dostępne? Przypominam że pytam jako laik:)

Dlatego, że wysunięcie nóg oznacza znaczne pogorszenie sztywności, szczególnie gdy jest wiatr. A statyw iOptrona 1,5" po wysunięciu nóg to już tragedia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzałem żeby ktos wysuwał, jakiekolwiek by nie były, no może parę cm dla złapania poziomu. Nie miałeś montażu żadnego w rękach....  a zawracasz sobie głowę pierdołami, serio.  Tak moim zdaniem warto dopłacić.

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, delaa napisał:

Nie widzałem żeby ktos wysuwał, jakiekolwiek by nie były, no może parę cm dla złapania poziomu. Nie miałeś montażu żadnego w rękach....  a zawracasz sobie głowę pierdołami, serio.  Tak moim zdaniem warto dopłacić.

Co więcej-paralaktyka nawet nie widziałem z bliska:) do tej pory kilka AZ i dobsony w użyciu, stąd te śmieszne pytania. No ale lepiej się uczyć na cudzych błędach niż własnych:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MateuszW napisał:

Zapewne lepiej. Statyw to kwestia kompromisu - czy zależy Ci na mobilności i lekkości, czy bezwzględnej sztywności. 1,5" bez wysuwania jest ok.

Tak trochę of topic -jak człowiek chce pooglądać i pojechać pod ciemne niebo a dysponuje samochodem to pal licho tą mobilność, i tak trzeba ruszyć 4 litery i tachać do auta sprzęt. Moim zadaniem lepiej tachać parę kg więcej i mieć z tego frajdę i jakąś wartość dodaną podczas oglądania. Miałem 8"Syntę i jeździłem z tym. Potem dobry refraktor i było wygodniej znosić i wnosić ale widoki gromad już nie te. Teraz 12" kratownicę i nadal jeżdżę,i widoki mnie bardzo cieszą. Nigdy nie będzie prosto wybrać wyjazdu "na pole" zimą czy jesienią mogąc zostać w ciepłym domu i obejrzeć Netflixa , nawet z lornetką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Maciek Łukasz napisał:

Tak trochę of topic -jak człowiek chce pooglądać i pojechać pod ciemne niebo a dysponuje samochodem to pal licho tą mobilność, i tak trzeba ruszyć 4 litery i tachać do auta sprzęt. Moim zadaniem lepiej tachać parę kg więcej i mieć z tego frajdę i jakąś wartość dodaną podczas oglądania.

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. W tej sytuacji masz rację, kilka dodatkowych kg nie zrobi różnicy. Ale kto inny może być w innej sytuacji - np ja ostatnio, gdy spakowałem montaż, teleskop i dwa aparaty w bagaż podręczny do samolotu :) Dla mnie każdy gram był na wagę złota :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej,

Ja od kilku dni mam ten montaż, testuję go sobie na razie pod dachem i mam jedną wątpliwość: czy istnieje możliwość, że obudowa napędu deklinacji uderzy w mocowanie montażu np. w trakcie śledzenia albo namierzania obiektu? W menu kontrolera można ustawić "altitude limit", ale przy manualnym sterowaniu z kontrolera nie ma to żadnego wpływu (manual "łamie" ograniczenie altitude limit) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, ziebol1 napisał:

czy istnieje możliwość, że obudowa napędu deklinacji uderzy w mocowanie montażu np. w trakcie śledzenia albo namierzania obiektu?

Nie. Podczas goto montaż pilnuje, żeby zawsze podjechać od odpowiedniej strony. Natomiast przy trackingu, gdy dojedzie do meridiana, to albo się zatrzyma, albo zrobi flipa (jest od tego ustawienie w menu, oraz ustawienie ile stopni ma zwlekać z reakcją). Altitude limit nie ma tu raczej sensu. A kręcąc ręcznie niestety lub stety tak, trzeba uważać i samemu pilnować żeby nie uderzyć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Tayson napisał:

A co w momencie gdy goto wystartuje, a montaz nie bedize w pozycji home?

Jeśli pozycja home jest zła, to jest ryzyko uderzenia napędu. Trzeba na to szczególnie uważać, bo CEM w odróżnieniu od SW zapamiętuje swoją pozycję po wyłączeniu zasilania. Oznacza to, że gdy montaż będzie ustawiony gdzieś na obiekt, następnie go wyłączymy, odblokujemy osie i ręcznie ustawimy na home, a potem włączymy, to montaż nadal będzie myślał, że celuje tam, gdzie przed wyłączeniem. W efekcie bardzo łatwo o przywalenie. Ta funkcja ma sens, bo w przypadku zaniku prądu nie tracimy alignacji goto i montaż będzie nadal dobrze trafiać i wiedzieć, gdzie jest. Jednakże jest to mało intuicyjne zachowanie i trzeba na nie uważać. Metoda jest prosta - zawsze przed wyłączeniem parkować montaż.

Ale u Ciebie Tomek być może są czujniki pozycji home, więc to może inaczej działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Sebo_b napisał:

Z tego co pamiętam co pisał Tomek, on ma enkodery w swoim montażu - więc chyba problem u niego nie wystąpi.

Nie, enkoder jest po pierwsze tylko w Ra, a po drugie nie działa przy odblokowanie osi. Ja też mam i nic to nie daje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś nie zrobiłem tego i w nowej sesji ustawiłem sobie kadr z pilota , wystartowałem i poszedłem do domu . Z pozycji głowicy wyglądało ze mam z 4h pracy do meridan flip .Wróciłem za 2h a montaż po 30 minutach wyłączył traking bo montaż stwierdził że dojechał do meridan. Od tego czasu już zawsze pamiętam żeby na końcu wracać do pozycji zero . 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

A ja chciałbym podpytać, bo jestem na kupnie tego montażu, jak wygląda używanie z CEM25 takiej płyty do montażu jak w wątku poniżej:

 

Czy płyta o wymiarach 15x30cm będzie stanowić problem? Czy będzie jakoś ograniczać użytkowość montażu? Czy trzeba na coś uważać, na coś zwracać uwagę w czasie stosowania takiej płyty?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Trochę prawdopodobnie głupich pytań na świeżo :

 

1. Wyważenie. Robi się je z maksymalnym obciążeniem ale przecież różnica w wadze samych okularów potrafi być spora. Mam okularek podświetlany 1.25" z krzyżem nitek ale też i Explorery 2" ważące prawie 1 kg. Jak zrobię wyważenie z cięższym i potem będę chciał założyć lżejszy to trzeba od nowa wyważać? Czy wyważenie w osi Dec jest poprawne jeśli teleskop po zwolnieniu blokady nie utrzymuje się w "zero position" tylko balansuje na bok i łapie równowagę w poziomym ustawieniu?

 

2.Wczoraj zaliczyłem pierwszą próbę z tym montażem. Tylko wizual z balonu, bez dostępu do Polarnej. Więc i wielkiej dokładności wyszukiwania się nie spodziewałem. Polar aligment to tylko było ustawienie montażu w kierunku północnym i ustawienie na podziałce szerokości geograficznej. GPS złapał fixa po dłuższej chwili. Ustawiłem Zero Position. Widoczny był Jowisz więc zrobiłem Solar System Align. Tak jak napisałem, dużej dokładności wyszukiwania się nie spodziewałem ale montaż kompletnie nie trafiał w obiekty, celował  z bardzo dużymi odchyleniami, tak tylko "mniej więcej" w stronę obiektu, że i tak trzeba było ręcznie dalej szukać, w zasadzie niczym się to od ręcznego szukania nie różniło. To samo po One Star Aligment. Dodatkowo w momencie kiedy wyszedł Księżyc pilot pokazywał, że jest on pod horyzontem i nie można na niego nakierować. Wiem, że bardzo zgrubnie wszystko ustawiłem ale ten Księżyc mnie zastanawia. Lokalizację łapie GPS, data i godzina były ok.. No chyba , że coś w ustawieniu strefy czasowej pomyliłem - dla Polski powinno być (wczoraj) UTC +120 minutes, DST:Y ? 

 

3. Tracking Rate - jaką tu wartość ustawić? Zmieniać z np. Sidereal na Solar przy zmianie typu obiektu?

Z góry dziękuję 

 

Edytowane przez Maciek Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.