Jump to content

Montaż iOptron CEM25P


Recommended Posts

Na Astropolis nie ma wielu informacji o CEM25P  , postanowiłem więc takowy temat założyć, gdzie można będzie dzielić się swoimi spostrzeżeniami . 
Po dwóch latach korzystania z Star Adventurera przyszedł czas na zmiany. Nadal chciałem mieć montaż, który da się zapakować do walizki, dający zarazem więcej możliwości na przyszłość. Wybór padł właśnie na iOptrona CEM25P.  Moje pierwsze wrażenie po złożeniu jest takie, że mimo małych gabarytów montaż wygląda na bardzo stabilny. Dzięki łożyskom osie kręcą się rewelacyjnie gładko i płynnie, a praca silniczków jest prawie niesłyszalna  Montaż posiada specyficzny  system regulacji luzu  , po zwolnieniu blokady ślimak dociskany jest do ślimacznicy za pomocą sprężyny, która kasuje luz . W zasadzie jest to identyczne rozwiązanie jak w Star Adventurerze , tylko tam kasowało się luz na sztywno śrubką. Powiem nawet więcej,  ślimak , ślimacznica i system napędu jest identyczny jak w SA , być może robi te elementy ten sam dostawca. Zasadnicza  różnica między SA a CEM25P tkwi w silniczkach i tym  , że napęd przekazywany jest za pomocą paska  zębatego a nie za pomocą kółek zębatych jak w SA .


Sama głowica waży 4,7kg a nośność deklarowana przez producenta wynosi 12,3 kg , chyba jednak do astrofotografii to znacznie przesadzona waga. Aluminiowe koła ślimakowe mają po 88mm i 144 zęby a błąd okresowy podawany w specyfikacji nie powinien przekraczać ~+/- 10 Arc sekundy. Statyw dostępny jest w 2 opcjach 1,5” i 2”. Fajną sprawą jest dosyć niski pobór prądu 0,35 A podczas normalnej pracy .  W standardzie GoTo z pokaźną bazą danych i port ST4.


Montaż posiada wbudowaną i podświetlaną lunetkę biegunową. Niestety korzystanie z niej nie jest zbyt komfortowe, ponadto podświetlenie realizowane jest za pomocą przewodu zewnętrznego, który jest dodatkowym kablem przy montażu. Podobnie zresztą jak inny kabelek do podłączenia osi DEC, a każdy dodatkowy kabelek to potencjalne źródło problemów. Plusem jest wbudowany GPS i funkcja w pilocie wskazującą pozycję gwiazdy Polarnej w lunetce . 


Ponieważ Cem25P jest montażem o konstrukcji typu "Z" z centralny balansem  daje to zaletę dużej nośności przy małej masie własnej. Niestety to też wada w postaci ograniczonego zakresu ruchu. Nawet obawiałem się ,że brak kontroli nad pracą montażu może skutkować zderzeniem z samym sobą i uszkodzeniem napędu. Podobno jednak zatrzymuje się przed zderzeniem , nie wiem jeszcze czy dzieje się to automatycznie , czy muszę mu sam wskazać punkt gdzie ma się zatrzymać. 


To tyle na początek. Następne spostrzeżenia po testach w terenie. :) 

IMG_2202.thumb.JPG.d0b7ce7affba1269c29c3818e4b0148e.JPG

IMG_2203.thumb.JPG.03b017de322c41c58158c3617a6b423e.JPG

IMG_2204.thumb.JPG.804a788eaf3cd8251c09f98bdc8b7d22.JPG

IMG_2205.thumb.JPG.6f1aa8b3f4783967ba615bba0cc1b837.JPG

 

Edited by gryf188
 • Like 7
Link to post
Share on other sites
 • Replies 202
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Na Astropolis nie ma wielu informacji o CEM25P  , postanowiłem więc takowy temat założyć, gdzie można będzie dzielić się swoimi spostrzeżeniami .  Po dwóch latach korzystania z Star Adventurera przy

Pierwsze szybkie testy , wczoraj udało się zrobić kilka testowych klatek. Niestety zestaw z krótką ogniskową Canon 6D + Tair 3s /300mm/, bez guidingu . Zdążyłem zrobić kilka klatek 60 i 180 sek i 3 kl

@wessel rozbierałem ten montaż do ostatniej śrubki. Te srebrne pokrętła służą do regulacji docisku ślimaka do koła zębatego. Natomiast jedyna możliwość, aby napiąć paski, to poluzować silniki w szczęc

Posted Images

W jakim celu miałoby być to dodatkowe podparcie i gdzie byś je zmieścił?  Śruba regulacji kąta pochylenia jest dosyć sztywna, ponadto z  obydwu stron są śruby blokujące po ustawieniu.

Link to post
Share on other sites

Piszesz, że ustawianie na N sprzwia problemy - mógłbyś rozwinąć temat? W normalnych montach jest to kur....ko niewygodne - czy w tym jest jeszcze gorzej? Dlaczego?

Druga rzecz - czy mógłbyś zaprezentować (na paru fotkach lub filmiku) jakie są ograniczenia ruchu - ten mont jets taki pokręcony, że trudno soboe to wyobrazić.

Trzecie pytanie: gdzie kupiłeś (i za ile, o ile to nie sekret)

Dzięki!

 

Link to post
Share on other sites

Ustawianie na biegun nie sprawia problemów, masz w pilocie pokazana pozycję Polarnej,   tylko przez to ze luneta nie ma wystającego poza obudowę okularu trzeba się trochę gimnastykować  , żeby przyłożyć oko .

Kąt wychylenia to trochę ponad 90 stopni od pozycji zero,  czyli pionu .

Kupiłem go w Altair Astro w UK, wyszło z przesyłką  822 £ , a że cena funta byla dosyć niska to wyszło  jakieś 3820 zł .

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, gryf188 napisał:

Kąt wychylenia to trochę ponad 90 stopni od pozycji zero,  czyli pionu.

To nie jest jakiś szczególny problem w układzie Z, dokładnie takie samo ograniczenie ma klasyczny układ niemiecki gdy powiesimy na nim teleskop. Różnica jest tylko taka że tutaj montaż zderzy się z własną podstawą, a w niemieckim teleskop spotka się z pierem/trójnogiem.

Link to post
Share on other sites

Na zdjęciu kabelek do lunetki jest strasznie długi. W moim iEQ45 jest krótki i oryginalnie ładnie skręcony. W niczym nie przeszkadza. Raz zdarzyło mi się go zapomnieć ale nie jest to problem. Wystarczy w otwór po drugiej stronie poświecić pod odpowiednim kątem latarką ( najlepiej czołówką z rozproszonym czerwonym światłem) i rysunki stają się dobrze widoczne. Metoda wypracowana na lunetce z AstroTrackiem.

Link to post
Share on other sites

Ja również bardzo uważnie będę śledził ten wątek, za który dziękuję! Zastanawiam się intensywnie nad tym montażem, jako docelowym do mobilnych zastosowań. Z tym, że kusi wersja EC, czyli ta z enkoderami, jednak jej cena jest już... bardzo docelowa :) Z tym że nie wiem, czy w zasadzie jest sens ją kupować. Bo mając tutaj gwarantowane +-10 arcsec nie powinno być żadnych problemów z guidowaniem. A w tej droższej wersji niby guider teoretycznie niepotrzebny, ale w praktyce trzeba by super dokładnie ustawić polarną, no i rodzi się pytanie, na ile jest to kłopotliwe i na ile czasochłonne.

Dzięki za wskazanie Altair Astro, rozumiem że poza przesyłką nie ma żadnych doliczanych kosztów? Wychodzi faktycznie nieco taniej, choć prawdziwy szok cenowy jest na wersji EC - niecałe 7700 zł kontra 10200 zł w Astroshop! No i można się bardziej realnie zastanowić nad takim wydatkiem.

W dniu 6.10.2017 o 19:38, gryf188 napisał:

Montaż posiada specyficzny  system regulacji luzu  , po zwolnieniu blokady ślimak dociskany jest do ślimacznicy za pomocą sprężyny, która kasuje luz . W zasadzie jest to identyczne rozwiązanie jak w Star Adventurerze , tylko tam kasowało się luz na sztywno śrubką. Powiem nawet więcej,  ślimak , ślimacznica i system napędu jest identyczny jak w SA , być może robi te elementy ten sam dostawca. Zasadnicza  różnica między SA a CEM25P tkwi w silniczkach i tym  , że napęd przekazywany jest za pomocą paska  zębatego a nie za pomocą kółek zębatych jak w SA .

Hmm, trochę dziwny ten tekst :) Z jednej strony piszesz, że identyczny, ale potem wymieniasz, że różni się w zasadzie wszystkim :) To gdzie jest to podobieństwo? Z pewnością również ślimak i ślimacznica są zupełnie innej jakości, skoro iOptron ma gwarantowany dość sensowny PE.

Przy okazji pytanie, jaka jest maksymalna prędkość na GOTO? Coś mi się kojarzy, że nie zasuwa toto specjalnie.

12 godzin temu, Krzychoo226 napisał:

To nie jest jakiś szczególny problem w układzie Z, dokładnie takie samo ograniczenie ma klasyczny układ niemiecki gdy powiesimy na nim teleskop. Różnica jest tylko taka że tutaj montaż zderzy się z własną podstawą, a w niemieckim teleskop spotka się z pierem/trójnogiem.

Nie powiedziałbym, że to taki sam problem. W niemieckim najczęściej możesz przekroczyć południk o 20-30 stopni, a idąc w stronę równika rośnie to aż do możliwości nieograniczonego obrotu. Tutaj osiągamy południk i flip jest niezbędny w zasadzie od razu.

Link to post
Share on other sites
42 minuty temu, MateuszW napisał:

Hmm, trochę dziwny ten tekst :) Z jednej strony piszesz, że identyczny, ale potem wymieniasz, że różni się w zasadzie wszystkim :) To gdzie jest to podobieństwo? Z pewnością również ślimak i ślimacznica są zupełnie innej jakości, skoro iOptron ma gwarantowany dość sensowny PE.

Przy okazji pytanie, jaka jest maksymalna prędkość na GOTO? Coś mi się kojarzy, że nie zasuwa toto specjalnie.

 

Być może ,że jest dokładniej wykonana ale właśnie chodzi o ślimak i ślimacznicę która na pierwszy rzut oka wygląda identycznie jak w SA, tak samo jak sposób zamontowania ślimaka  na zawiasie dociskanym do ślimacznicy.  Różnica polega na sposobie docisku za pomocą sprężyny a nie śrubki i pasku a nie przekładni zębatej jak w SA.

Prędkość GOTO jest wystarczająca.

Link to post
Share on other sites

Pierwsze szybkie testy , wczoraj udało się zrobić kilka testowych klatek. Niestety zestaw z krótką ogniskową Canon 6D + Tair 3s /300mm/, bez guidingu . Zdążyłem zrobić kilka klatek 60 i 180 sek i 3 klatki 300 sek. potem się zachmurzyło :( .  Na 60 sek w punkt , 180 sek. w większości nieporuszone. No i te 300 sek , szkoda ,że nie udało się zrobić ich więcej.

Trzy kolejne  klatki 300 sek i crop 500%.

IMG_2224b.thumb.jpg.b493897ad3c9d2178830bbdd2a47ec10.jpg

IMG_2224a5x.jpg.acbf891630349c5d9737c926b188a089.jpg

IMG_2225b.thumb.jpg.a5d07bac3b5de05cb89f48a26fde9ec7.jpg

IMG_2225a5x.jpg.415c6803538bdeeb53375e9ed07236ea.jpg

IMG_2226b.thumb.jpg.d2583a8a7d97a79c19df415ce9d71afb.jpg

IMG_2226a5x.jpg.1dfa35e1189374720075ed7e47f16fd2.jpg

 • Like 3
Link to post
Share on other sites

No i ekstra wyszło. Założę się , że żaden HEQ5 ani nawet EQ6 nie pociągnął by ogniskowej 300mm przez 5 minut bez guide  bez pojechania . 

Dołożysz guiding i z palcem w nosie możesz palić dowolnie długo na ogniskowych do metra. 

Ustawiałeś na biegun tylko lunetką ?

 

 

Link to post
Share on other sites

Tyle ,że na HEQ-5 czy EQ-6 możesz założyć cięższy zestaw.  Biegun ustawiony tylko na lunetkę . Przy okazji , umiejscowienie poziomicy na głowicy jest nieszczególnie dobrze przemyślane . Nie można popatrzeć na nią prosto z góry , bo zasłania ją obudowa napędu , a to  utrudnia dokładny odczyt.

Link to post
Share on other sites
34 minuty temu, gryf188 napisał:

Tyle ,że na HEQ-5 czy EQ-6 możesz założyć cięższy zestaw.  Biegun ustawiony tylko na lunetkę .

No dobrze, ale przecież zaczeliśmy od porównania ze SWA a nie HEQ-5 :)
Jak zwykle apetyt rośnie w miarę jedzenia ;)
Moim zdaniem nie jest źle.
Ciekaw jestem podobnych testów pod ciężarem zbliżonym do nominalnego maksa...

 

A tak przy okazji: te duże fotki to całe FF z tego Taira? Przy jakiim F ?

Link to post
Share on other sites

Kiedyś miałem HEQ-5 więc mogę i do niego się odnieść :) 

Cały ten zestaw ważył ok 3 kg , Taira musiałem odkurzyć , nie był używany kilka lat . Niestety nie mam nic dłuższego i cięższego , chyba żeby jakiegoś kamienia podwiesić :D 

Klatki są surowe i nic nie przycinane , tylko poziomy  i wyrównanie . Przesłona f5,6 

 • Like 2
Link to post
Share on other sites
 • 1 year later...

 W opisach sklepowych widnieje taka linijka :

"Procedura ustawiania na biegun przy braku dostępu do Gwiazdy Polarnej"

 Moglibyście przybliżyć o co tu chodzi i jak to w praktyce wygląda? Czy miałoby zastosowanie również w fotografii czy tylko do zgrubnego ustawienia do wizuala?

 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 19 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 81 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Love
    • Like
   • 44 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
    • Love
    • Like
   • 123 replies

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.