Skocz do zawartości

Montaż iOptron CEM25P


gryf188

Rekomendowane odpowiedzi

Mateusz W. a GPS zawsze łapie satelity? Miałeś z tym jakieś problemy? Np obserwując z balkonu powiedzmy?

I jeszcze takie głupie pytanie- czy da się tutaj zamontować krótszy pręt przeciwwagi? Czy tylko ten "orginalny" pasuje?

Edytowane przez Maciek Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz zasłonięty budynkiem widok na południe to raczej nie złapie.  Musi być bezpośrednia widoczność odbiornik - minimum 3 satelity.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałbym w takim razie ogromną prośbę do właściciela montażu o sprawdzenie tego GPSa w warunkach ograniczonej widoczności nieba, typu balkon etc. W wolnej chwili, na spokojnie. Myślę poważnie o kupnie tego sprzętu a informacje sprawdzone osobiście są przecież bezcenne. 

 A co myślicie o tym pręcie przeciwwagi? W sensie czy można sobie jakikolwiek inny krótszy tu zamocować, nie z iOptrona ? Czy też tylko oryginał długi pasuje? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wessel napisał:

Jak masz zasłonięty budynkiem widok na południe to raczej nie złapie. 

Satelity GPS nie są rozmieszczone jedynie na "poludniu" 

Mój Cem60 bez problemu lapie sygnał w domku jednorodzinnym po max 45s. Zakładam że ma identyczny moduł GPS jak mniejszy brat. 

Screenshot_20181213-115105.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Maciek Łukasz napisał:

Mateusz W. a GPS zawsze łapie satelity? Miałeś z tym jakieś problemy? Np obserwując z balkonu powiedzmy?

I jeszcze takie głupie pytanie- czy da się tutaj zamontować krótszy pręt przeciwwagi? Czy tylko ten "orginalny" pasuje?

Mam CEM25P .

Mam balkon z bardzo ograniczonym widokiem - mniej więcej od NE, poprzez E, do SE - może 120 stopni azymutu łącznie.

GPS łapie zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za głosy odnośnie GPSa. A co do pręta to chodzi mi tylko o większą mobilność na balkonie np. Lekką tubę to i pewnie z krótszym prętem da radę wyważyć(nie miałem jeszcze paralaktyka, teoretyzuję tylko) a te parę cm może spowodować że faktycznie da się z balkonu oglądać bez obijania o cokolwiek. 

Edytowane przez Maciek Łukasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Maciek Łukasz napisał:

Dzięki serdeczne za głosy odnośnie GPSa. A co do pręta to chodzi mi tylko o większą mobilność na balkonie np. Lekką tubę to i pewnie z krótszym prętem da radę wyważyć(nie miałem jeszcze paralaktyka, teoretyzuję tylko) a te parę cm może spowodować że faktycznie da się z balkonu oglądać bez obijania o cokolwiek. 

zapoznales sie z instrukcja i info dlaczego ten pret jest akurat takiej dlugosci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Tayson napisał:

zapoznales sie z instrukcja i info dlaczego ten pret jest akurat takiej dlugosci?

Tak, czytałem instrukcję już. Jest kawałek o pręcie ale o przyczynach jego długości jakoś nie mogłem wywnioskować. Pewnie ma to jakiś związek z obijaniem przeciwwagi o montaż w niektórych pozycjach .?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Maciek Łukasz napisał:

Tak, czytałem instrukcję już. Jest kawałek o pręcie ale o przyczynach jego długości jakoś nie mogłem wywnioskować. Pewnie ma to jakiś związek z obijaniem przeciwwagi o montaż w niektórych pozycjach .?

ponownie wracajac do mojego cem60: u mnie jest to tak ze z pretem bez przeciwwagi i zadnego setupu jest fabrycznie, wstępnie wywazony w RA. dzieki temu nie ucieka w zadna strone po zluzowaniu blokady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do gps - akurat teraz, na wyjeździe coś nie chciał się sfixować :p Niebo odkryte, a on nic. Musiałem ręcznie wpisać parametry. Ale już następny dzień działał. Nie wiem dlaczego tak się stało, w domu zawsze działał. 

 

A odnośnie pręta - sam sobie zrobiłem taki krótszy na wyjazd. Najpierw wytoczyłem w AK, potem podfrezowalem nacięcie (od biedy da radę pilnikiem), a na koniec wywiercilem otwór i nagwintowałem. Gotowego pręta chyba nie kupisz. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Szychor napisał:

Przecież GPS nie jest na południu więc nie ma znaczenia czy ma zasłoniete południe czy nie , satelity sa rozmiesczone w taki sposób że zawsze kilka jest w zasiegu odbiornika.

To jest prawda ale nie do końca. Satelity GPS orbitują nad całą ziemią, ale ... najmniej ich przelatuje nad północną częścią planety . Aby otrzymać pozycję musisz widzieć najmniej 3 a najlepiej więcej niż 4. Może się zdarzyć i zdarza się że z osłoniętego balkonu skierowanego na północ możesz mieć chwilowe lub dłuższe problemy. Ja mam taką wnękę w domu gdzie mieszkam, właśnie od strony północy, gdzie zdarzą mi się czekać na prawidłowy sygnał GPS kilka minut. To dość specyficzne warunki ale jednak się zdarza.

PS. Tayson, literatura jest mi dobrze znana jak również opisane w niej przypadki BRAKU właściwego sygnału GPS w różnych okolicznościach. Poczytaj np. o lokalizatorach himalaistów , które ostatnio wykorzystują także nasi wspinacze w Karakorum. Dżungla miejska nie bardzo rożni się od ukształtowania gór, no o tyle że góry są wyższe :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem że mam w szufladzie starą dobrą nawigację samochodową. Wystawiłem właśnie na balkon (poludniowa strona), na niebie ciężka pokrywa chmur. Włączyłem i po 4 minutach złapał sygnał.. jeśli urządzenie sprzed 5 lat dało radę to chyba i ten montaż da , myślę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Maciek Łukasz napisał:

Mateusz W. -Dużo skróciłeś pręt? I jak obsługa z krótszym? Traci fabryczne wyważenie po zluzowaniu blokad (bez setupu), o czym wyżej Tayson pisał?

Jest krótszy jakoś 2x i do tego aluminiowy, przez co jeszcze lżejszy. Oczywiście, że traci wyważenie bez sprzętu, ale jakie to ma znaczenie? Istotne jest, żeby było wyważenie z setupem. Pisałem o nim w temacie:

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Maciek Łukasz napisał:

Mam jeszcze jedno pytanie do użytkowników montażu- przy ustawianiu na Polarną(dokładne ustawianie do astrofoto) kierujecie się tylko wskazaniami z kontrolera czy też wspomagacie jeszcze jakimiś dodatkowymi programami bo uważacie, że tak będzie dokładniej?

Ja ustawiam lunetką na podstawie danych z kontrolera. To są po prostu wyliczone wartości ze wzoru, nie ma możliwości żeby były niedokładne. No chyba że masz na myśli jakieś programy typu PAM. Do ekspozycji max 120s przy ogniskowej 420 mm nie widzę potrzeby używania czegoś ponad lunetkę, no chyba że wybitnie nie chcesz się schylać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A opierając się tylko na wskazaniach montażu- na screenie z instrukcji dla wybranej lokalizacji i czasu- po lewej jest pozycja Polarnej z kontrolera a po prawej widok z lunetki ,tak? Wartość kąta godzinnego Polarnej podana przez kontroler służy do dokładnego ustawienia Polarnej na podziałce lunetki biegunowej? Ale czy to ciągle nie jest trochę jakby "na oko", biorąc pod uwagę jak namalowana jest podziałka na lunetce? 

Gryf188-odczyt z innego programu też w sumie trzeba "przenieść" na podziałkę lunetki, bazując na założeniu, że pomiędzy tymi a tymi kreskami lunetki jest najprawdopodobniej odpowiadająca wartość liczbowa? 

Wybaczcie proszę te pytania ale w montażach eq póki co gromadzę informację

IMG_20181214_202105.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam z polemaster od ponad roku - dokładność mierzona dryfem w PHD przez ok 15min to 0.6-1".

 

Teraz szykują coś nowego. Jeszcze chyba nie zalapali że ta obudowa jest zajęta przez ASI :-)

Screenshot_20181215-013603.jpg

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.