Skocz do zawartości

Montaż iOptron CEM25P


gryf188

Rekomendowane odpowiedzi

1. Montaż radzi sobie z pewnym brakiem balansu. Jak się zapomnisz i zaczniesz nim ruch, to silnik będzie przeskakiwał, co od razu usłyszysz, bo zacznie terkotać. 

Ja zawsze wyważam kiedy przednią soczewkę i kamerę mam w poziomie (wschód-zachód). Jednak jeśli będziesz miał ciężar rozłożony symetrycznie wzdłuż toru optycznego, to balans będzie taki sam niezależnie od położenia osi DEC. 

2. Też miałem taki problem na La Palmie (inna godz.) i długo nie wpadłem na to, dlaczego montaż tak mi przestrzelił obiekt, np. Jasną gwiazdę. Kiedy złapał fixa, wszystko się rozjeżdżało, a miałem też takie ustawienie jak pisze Sztopa. Ja problem rozwiązałem przez Asiair- ono dostawało lokalizację i czas ze smartfona i wysyłało do CEM. 

Ustaw +1h, bo zakładam, że nie ma podziału na czas letni i zimowy.

3. Dla DSów daj sidereal. Np. dla Księżyca, kiedy ustawiłeś się na Polarną na oko, daj Lunar. To jest ok 4% różnicy. Gorzej, jak zapomnisz o tym i będziesz śledził DSy z prędkością Księżyca :)

4. Jako tip - sprawdź koniecznie, czy masz lunetkę wyjustowaną. Ja nie miałem zaraz po wyjęciu z pudła. Lunetka nie miała pionu-poziomu i po obrocie RA o 180° punkt w osi uciekał. 

Zrobiłem sobie makro na żywo i ją wyjustowałem pożądnie. 

Tu widać jak obiekt ucieka, ale już pion i poziom ustawiłem:

 

lunetka.thumb.jpg.5b542f193a901263f8ae58ba71e0f4b1.jpg

 

 

Widok na lunetkę:

 

makro.jpg.85d813520fd0eff8670bf576770daed2.jpg

 

 

i rezultat goto. To jest bez alignacji na 3 gwiazdy. Fotka w Polarną, platesolve i tyle. Błąd ustawienia na Polarną ok 6, według Asiair" :D 

 

 

asi.jpg.d360efb9f48af25930473badda3bf925.jpg

 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za porady. Co do justowania lunetki - imbusem w tych mniejszych czy większych otworach? 

 Jeszcze nie wiem czy jest niezjustowana, dziś jak będzie pogoda to sprawdzę to na zewnątrz.

 

 Czyli co do zasady wyważać z maksymalnym obciążeniem a przy zmianie akcesoriów na lżejsze w trakcie się nie przejmować? Choć różnica wagowa między okularami dość spora.. 

 

No i w sprawie tego czasu to lekko się pogubiłem. Bo UTC+2 jednak jest podane dla Polski obecnie. Ale może UTC +1 (tak jak radzicie) w kombinacji z DST:Yes daje właśnie te dwie godziny do przodu? W Sky Safari mam pomiędzy UTC a current Time też dwie godziny różnicy. A czy jak będzie zmiana czasu to trzeba będzie też tutaj zmienić coś czy z automatu pójdzie? 

 Mam w planach jak ogarnę już ten montaż też ASIAIR dołożyć ale najpierw chcę rozgryźć wszystko tak jak jest. 

15636162395633571945512153090471.jpg

Screenshot_20190720-114320.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze co do wyważenia. W Dec jest równowaga w takim położeniu szyny. Chyba trochę lipa, że dovetail nie jest złapany w tych dwóch miejscach siodła? Dłuższa szyna nic tu nie da bo miejsca brak w kierunku kątówki a nie soczewki. Może jakoś przód doważyc, jakieś sugestie byście tu mieli? 

IMG_20190720_122518.jpg

IMG_20190720_122515.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

45 minut temu, Maciek Łukasz napisał:

w sprawie tego czasu to lekko się pogubiłem

Ja przy moim cem25p mam na stałe ustawione chyba +1 i się tym nie przejmuję, bo po zalogowaniu się do GPS montaż automatycznie koryguje. Pamiętaj, że zalogowany GPS ma status OK, a usiłujący się zalogować ma ON. Jest to mylące.

 

15 minut temu, Maciek Łukasz napisał:

W Dec jest równowaga w takim położeniu szyny

miałem podobny problem, musiałem obrócić swój teleskop "do góry nogami", żeby pokrętła nie zahaczały.

 

EDIT: ale i tak przyda ci się dłuższa szyna- ja bym tak sprzętu nie mocował "na skrawku".

 

Odnośnie różnicy w położeniu przeciwwagi RA ze zdjęcia- jest ogromna i będziesz musiał przerwać obserwację, zwolnić sprzęgła, zmienić okular i ponownie wyważyć.

 

45 minut temu, Maciek Łukasz napisał:

Co do justowania lunetki

Hmm nie wpadłem na to, że może być niewyjustowana... poczekam aż kolega @count.neverest się wypowie i też sobie wyjustuję :)

Edytowane przez ziebol1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maciek Łukasz napisał:

 

IMG_20190720_122515.jpg

Śmiem twierdzić że super precyzyjne wyważenie do wizuala to zupełnie zbędna sprawa. 

Po pierwsze zadbaj, aby sprzęt był bezpieczny, ponieważ teraz takie mocowanie jest mocno ryzykowne. 

Mozesz np w sklepie wędkarski kupić ciężarki z ołowiu i przyczepić je na rzep 3m dual lock na odrosnik. 

 

Edit. 

Pecyzyjne wywazenie dla większego brata, czyli cem60 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyson- no na pewno trzeba to u mnie zmienić, myślę o dłuższym dovetailu i wtedy doważyć czymś "przednią" obejmę wykorzystując ten efektowny gwint jaki Sky Watcher daje na swoje obejmy. Teleskop i montaż jest teraz tylko do wizualna, żeby się obsługi sprzętu nauczyć bo to pierwszy paralaktyk w karierze. Potem zacznę się bawić w zdjęcia. Dojdzie guiding a więc jeszcze większy ciężar na tył. 

 

Podejrzewając ten problem z wyważeniem kupiłem razem z teleskopem dłuższy dovetail tylko jest ze 2 cm za długi i nie da się go do Evostara użyć, dodatkowo otwory w nim nie pasują do śrub z tego obecnego. Chyba jakiś astroserwis taką przeróbkę mógłby zrobić.. 

 Spytam jeszcze Ciebie jako posiadacza cema- ten czas masz ustawiony na utc +060min, dst-yes obecnie? Przy zmianie czasu coś zmieniasz? 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, count.neverest napisał:

 

3. Dla DSów daj sidereal. Np. dla Księżyca, kiedy ustawiłeś się na Polarną na oko, daj Lunar. To jest ok 4% różnicy. Gorzej, jak zapomnisz o tym i będziesz śledził DSy z prędkością Księżyca :)

A która liczbowa wartość jest sidereal/Lunar etc? Chodzi mi o to żeby na pilocie zmieniać bez wchodzenia w ustawienia. Zresztą co nie zmienię w ustawieniach to i tak po powrocie do "menu obiektu" mam wartość tracking rate x1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Maciek Łukasz napisał:

A która liczbowa wartość jest sidereal/Lunar etc? Chodzi mi o to żeby na pilocie zmieniać bez wchodzenia w ustawienia. Zresztą co nie zmienię w ustawieniach to i tak po powrocie do "menu obiektu" mam wartość tracking rate x1

Zagladales wogole do manuala montażu? Warto. 

Link do fejsowej grupy. 

https://www.facebook.com/groups/301882770351352/permalink/404387643434197/ 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Tayson napisał:

Zagladales wogole do manuala montażu? Warto. 

Link do fejsowej grupy. 

https://www.facebook.com/groups/301882770351352/permalink/404387643434197/ 

Zajrzyj koniecznie @Maciek Łukasz bo jeśli w złej kolejności zwolnisz blokadę sprzęgła i regulator docisku, to możesz zniszczyć cały mechanizm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Tyson, mam instrukcję przed oczami. Nie chodzi mi o to jaki klawisz na pilocie daje jaką wartość prędkości śledzenia bo to jest opisane. Chodzi mi o to, że zmieniając w ustawieniach tracking rate na np sidereal wracając do obiektu mam na pilocie wartość x1. Może wychodzę z błędnego założenia, że te wartości (x1, x8 itd) mają swój odpowiednik w nazwie np x64 to sidereal. Bo tak jak mówię, zmiana z np lunar na sidereal w menu, po powrocie na obiekt nie ma przełożenia na wartość, domyślnie jest x1 cały czas 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Maciek Łukasz napisał:

zmiana z np lunar na sidereal w menu, po powrocie na obiekt nie ma przełożenia na wartość, domyślnie jest x1

jak zmienisz na sidereal to te wartości są monożnikiem prędkości sidereal (1x 2x 4x itd)

jak zmienisz na lunar to odpowiednio są mnożnikiem prędkości śledzenia lunar

przynajmniej tak to rozumiem...

Edytowane przez ziebol1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze wyważaj jak zmieniasz ciężar. Ja wyważam nawet jak dość ciężką kamerę wysunę w Crayfordzie. IOptron pobiera znacznie mniej energii przy goto i śledzeniu niż SW, a to wynika z użycia silników o mniejszej mocy. Lepiej, żeby się nie pociły i posłużyły dluzej. Potrzebujesz dłuższego dovetaila. Ja od razu do takich zabaw kupiłem gwintowniki 1/4 i 3/8", oraz śruby i nakrętki w sklepie motoryzacyjnym. 100 takich śrub i nakretek kosztuje 130 zł, za te pieniądze kupisz 7 szt. w sklepie foto.

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, count.neverest napisał:

@Maciek Łukasz daj znać, czy lunetka ok. Jeśli nie, powiem Ci jak kolimowac i dostać się do lunetki

Sprawdziłem Twoim sposobem to środek lunetki stoi w punkt przy obrocie także póki co jest ok. 

 

 Miałbym jeszcze jedno pytanie, sorki za takie amatorskie pytania no ale to początki. Mianowicie - wczoraj jak ustawiłem czas jak radziliście to było już dużo dokładniej jeśli chodzi o wyszukiwanie. Miejscówka ta sama, tj balkon bez widoku na Polarną więc Polar Align bardzo zgrubnie: podziałka na montażu i kompas na północ. One Star Aligment na Altaira, potem wyszukiwanie Jowisza, do którego troszkę brakowało. I teraz wykonałem Sync to Target na Jowiszu, powrót do Altaira przestrzelony, nie dużo ale gwiazda nie w okularze(ze sporym polem). Sync to target na Altaira,  powrót do Jowisza przestrzelony i tak w kółko, z Księżycem i Saturnem włącznie. Sync na jakiś obiekt powodował, że kolejne( które wcześniej ładnie znajdował) były z odchyleniem. 

 Zdaje mi się, że to przez polar aligment wykonany bez lunetki czyli prowizoryczny, potem alignacje na tylko 1 gwiazdę zamiast na trzy (ale takie miałem wczoraj warunki akurat). Jak myślisz? 

 

Trochę szkoda, że nie można alignacji zrobić łącznie na widoczne obiekty niezależnie czy jasna gwiazda czy Księżyc, Jowisz, Saturn jak w Dsc i Sky Safari. W Solar System Align też można wybrać widzę tylko jeden obiekt. Mając Asi Aira albo ten moduł WiFi od iOptrona to chyba alignację robi się już na czymkolwiek i na dowolnej liczbie obiektów? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.