Skocz do zawartości

Montaż iOptron CEM25P


gryf188

Rekomendowane odpowiedzi

Pozycję zero ustawiasz sam , w menu pilota jest pozycja : Zero position , a pod spodem masz : Goto zero position i właśnie potrzebne tobie : Set zero position. Po prostu jak pilotem dojedziesz do satysfakcjonującego cię ustawienia poziomu , wciskasz : Set zero position i masz właściwe ustawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem, tylko, że właśnie chciałem sprawdzić jak ta pozycja zero wygląda na poziomicy i zamiast być równo to pokazało odchył. Ale jak statyw wypoziomowałem nie względem tacki na okulary a tej powierzchni na którą się głowicę zakłada to już było dużo lepiej. No i mam poza tym w pokoju lekko podłogę krzywo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozycja zero nie wygląda na poziomicy. Ja np. często śledząc Ksiezyc czy Jowisza, ustawiałem pozycję 0 gdy pręt przeciwwagi był w poziomie. Mialem jeszcze trochę zapasu kątowego, ale montaż nieoczekiwanie przestałby śledzić, albo zrobiłby flipa. A obserwowac można jeszcze za meridianem. 

-załóż CEMa na statyw

-zwolnij całkiem RA, załóż przeciwwagę- oś może się bujać.

-wypoziomuj statyw

-poczekaj, aż RA będzie stała w miejscu < to jest pion. Nakle taśmę izolacyjną i przetnij ją:

image.png.795aa29ca1b8cb5994f37c74cb1e7e8a.png

 

Teraz DEC załóż poziomicę w siodle, lekko zaciśnij. 

-obracaj DEC, żeby poziomica wskazała poziom

-kiedy już to zrobisz, USTAW PILOTEM ZERO POSITION.

-obróć DEC o 90° i tak samo naklej i przetnij taśmę. 

-ustaw zero position. 

 

To ustawienie będzie pamiętane do momentu kiedy nie zwolnisz blokad i nie poruszysz osiami. 

Teraz jak sobie rozstawisz zestaw, ustawisz poziom, wycelujesz w Polarną, masz znaczniki, ktore musisz spasować i od razu w tym miejscu ustawiasz zero position.

 

Właśnie znalazłem taśmę klejącą fluorescencyjną. To będzie fajne udogodnienie, żeby nie świecić latarką :)

 

 

 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pierwszy raz (również w życiu, stąd pytanie) ustawiłem Polarną przy pomocy lunetki. Miałem podświetlenie włączone i przy maksymalnym przyklejeniu oka do wizjera obraz był zamazany, skaczący, że nawet kompletnie cyfr nie dało się odczytać nie mówiąc już o podziałkach. Po oddaleniu(im dalej) już lepiej ale nie jest to taki ostry, klarowny obrazek okręgów jak w instrukcji. Na sucho sprawdzając w dzień niby mam dość wyraźnie to widoczne jak trzymam oko tak z pięć cm od wizjera. To normalne i tak ma być? 

 

 Po align na 3 gwiazdy na pilocie pokazało wszystkie błędy ustawienia(akurat bardzo małe, wszystkie obiekty później w punkt) to tak czysto informacyjnie pokazuje, czy jakoś to praktycznie można wykorzystać? 

Z góry dzięki! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Maciek Łukasz napisał:

Wczoraj pierwszy raz (również w życiu, stąd pytanie) ustawiłem Polarną przy pomocy lunetki. Miałem podświetlenie włączone i przy maksymalnym przyklejeniu oka do wizjera obraz był zamazany, skaczący, że nawet kompletnie cyfr nie dało się odczytać nie mówiąc już o podziałkach. Po oddaleniu(im dalej) już lepiej ale nie jest to taki ostry, klarowny obrazek okręgów jak w instrukcji. Na sucho sprawdzając w dzień niby mam dość wyraźnie to widoczne jak trzymam oko tak z pięć cm od wizjera. To normalne i tak ma być? 

 

 Po align na 3 gwiazdy na pilocie pokazało wszystkie błędy ustawienia(akurat bardzo małe, wszystkie obiekty później w punkt) to tak czysto informacyjnie pokazuje, czy jakoś to praktycznie można wykorzystać? 

Z góry dzięki! 

Po prostu musisz sobie ostrość dobrze ustawić na lunetce, obracając pokrętło od strony oka.

pk

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maciek Łukasz Z lunetką, to tak jak kolega wyżej mówi- kręć tym tubusem, aż ustawisz ostrość. Podziałka jest bardzo wyraźna i ostra, nie ma mowy o rozmazanym obrazie. Pamiętaj, że natężenie podświetlenia regulujesz z pilota

 

image.png.19a7ebb9ca6592989eba066d81fcf62d.png

 

Odnośnie błędu- możesz w pilocie scrollować log i widzisz od razu jaką korektę i w którą stronę wykonać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobierz sobie oprogramowanie dla dec i aplikację do jego wgrania https://www.ioptron.com/Articles.asp?ID=281

W pkt. 5 instrukcji masz opis jak to zrobić. 

A w ogóle sprawdzałeś czy przewód jest ok? 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, ja też miałem dokładnie to samo. Ktoś to pisał, ale jak podłaczysz asiair i nie zmienisz domyślengo montażu, próba połączenia powoduje wgranie jakiegoś domyslengo firmware, czy coś takiego i przestaje działać. Wgraj sterownik, będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ja tak miałem. Po aktualizacji Asiair miałem problemy z połączeniem z kamerą. Wyczyściłem wszystkie dane zachowane z apki, uruchomiłem ponownie. Kamera ruszyła od razu, ale nie zauważyłem, że montaż jest ustawiony jako 10 Micron. Kliknąłem, żeby się połączył i ioptron zwariował. Wgrywałem wszystko po kolei, oprogramowanie pilota, potem RA i dopiero na końcu DEC i to rozwiązało problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytanie co do lunetki biegunowej - jakie ona daje przybliżenie? Tzn bardziej próbuję znaleźć jakieś punkty odniesienia do wyobrażenia sobie jaki wycinek nieba, pole widzenia, ona obejmuje bo ustawienie na biegun robiłem wczoraj drugi raz w życiu i nie wiem czy akurat Polarną widziałem przez lunetkę. Wiadomo, że montaż wcześniej spoziomowany, ustawiony na północ i szerokość właściwa ustawiona na podziałce, w lunetce dwie gwiazdy, jedna jaśniejsza wyraźnie. I teraz nie wiem czy pole widzenia jest tak duże, że ta jaśniejsza to nie np Kochab czy też pole widzenia jest na tyle małe, że jaśniejsza to Polarna a ta druga to HR286 jak mi Sky Safari pokazuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maciek Łukasz To jest moje ostatnie guidowanie. Tu akurat bardzo wysoki gain, bo założyłem na kamerę guidującą uvir cut, chcę sobie porównać wyniki. Niestety na razie nie mam czystego nieba, więc nie mogę pofocić. 20 minutowe klatki w punkt.Screenshot_2019-07-27-02-20-16-147_com.zwoasi.asiair.thumb.png.1f97a1fd6df8675ac253688c5b3e5a83.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.07.2019 o 22:13, count.neverest napisał:

@Maciek Łukasz daj znać, czy lunetka ok. Jeśli nie, powiem Ci jak kolimowac i dostać się do lunetki

Cześć.

 

Chciałbym podpytać Cię jak poprawić lunetkę? Mam podobnie jak Ty miałeś po wyjęciu z pudełka. Też nie mam pionu, a przy obrocie o 180 stopni środek się przesuwa.

Poniżej zdjęcia, pokazujące jak to u mnie wygląda:

 

Montaż z założoną przeciwwagą na pręcie, rozblokowany, więc powinien być chyba pion w lunetce. Jeśli tak, to dużo brakuje. Zielona kreska na drugim zdjęciu to poziomica w aparacie-zdjęcie podglądu na żywo zrobione telefonem. 

 

I dwa zdjęcia z obrotem o 180 stopni.

 

Co zrobić, żeby lunetka pokazywała prawidłowo?

 

Montaż był wypoziomowany.

DSCF1797.jpg

IMG_5685.jpg

DSCF1798.jpg

DSCF1799.jpg

Edytowane przez mario_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.