Skocz do zawartości

Montaż iOptron CEM25P


gryf188

Rekomendowane odpowiedzi

@mario_b Nie mam jak zrobić zdjec. Możesz zdjąć obudowe, która trzyma os Dec(cała os). To są 4 imbusy. Nie jest to konieczne, ale pomocne. Sama lunetkę trzyma tylko 1 drobny imbus obok miejsca, gdzie wkręca się podświetlenie. Ja zrobiłem tak, że postawiłem statyw z kamerą i miałem powiększenie widoku z lunetki. Kolimuje się 3 imbusami. Ustawiasz pion, obracasz o 180, korygujesz 50% wracasz i ponownie i ponownie. Można tak ustawić bardzo dokładnie. 

 

FB_IMG_1565641462782.jpg

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, count.neverest napisał:

@mario_b Nie mam jak zrobić zdjec. Możesz zdjąć obudowe, która trzyma os Dec(cała os). To są 4 imbusy. Nie jest to konieczne, ale pomocne. Sama lunetkę trzyma tylko 1 drobny imbus obok miejsca, gdzie wkręca się podświetlenie. Ja zrobiłem tak, że postawiłem statyw z kamerą i miałem powiększenie widoku z lunetki. Kolimuje się 3 imbusami. Ustawiasz pion, obracasz o 180, korygujesz 50% wracasz i ponownie i ponownie. Można tak ustawić bardzo dokładnie. 

 

 Czyli tak jak w opisie, do którego linka wkleiłem wyżej :) Dziękuję za odpowiedź!

 

24 minuty temu, Maciek Łukasz napisał:

 

Jak tam poszło? 

No jakoś poszło ;) łatwe to to dla mnie nie było, raz mi w jedną stronę uciekało, raz w drugą, to znowu na dół lub do góry. Ustawić pion, to żaden problem. Gorzej ustawić lunetkę. Zwłaszcza, że się ją ustawia ze zdjętą obudową i napędem do DEC. Po złożeniu i skręceniu śrubami blokującymi azymut, znowu trochę uciekało. Więc jeszcze raz była zabawa. Ale już jest chyba dobrze, w najbliższy weekend sprawdzę ponownie. Jedno co mnie zastanawia, to obrót lunety, która jest w osi R.A. nie odbywa się on nawet po czymś zbliżonym do okręgu. Bardziej to jest jakaś elipsa. Też tak macie?

Edytowane przez mario_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taka mała sprawa :jak ustawiam Polarną lunetką i dociskam potem śrubami z boku(Latitude locking t-bolt) to mam wrażenie że odrobinę ucieka z ustawienia. Nie wiem czy przy mocniejszym zablokowaniu kręcenie śrubą rzymską w celu korekty jest dobre (dla tej śruby:)? 

 Możliwe że coś z ustawieniem podkładek pod te boczne blokujące śruby pomyliłem (wypadły mi przy odkręceniu jak sobie sprawdzałem montaż na sucho zaraz po zakupie). 

 Czy powinno być tak jak na foto? 

IMG_20190818_121038.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dobrze. Między widłami a obudową, w której tkwi lunetka, są jeszcze podkładki plastikowe. 

Chyba każdy użytkownik CEM25 zgrubnie ustawia na luzie, potem jak najdokładniej na zaciśniętych mocowaniach. Nie przejmuj się śrubami. Zresztą nie zaciskaj ich jakoś specjalnie mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, count.neverest napisał:

Między widłami a obudową, w której tkwi lunetka, są jeszcze podkładki plastikowe. 

A ja mam metalową pomiędzy i drugą od zewnątrz :) 

22 godziny temu, Maciek Łukasz napisał:

to mam wrażenie że odrobinę ucieka z ustawienia.

Jak w każdym urządzeniu mechanicznym, nic nie jest idealne. Dlatego jak przedmówca pisze, dokładnie ustawiaj na zaciśniętych śrubach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Odgrzebię nieco ten temat bo myślę o zakupie mobilnego montażu pod fotografię DSLR (pełna klatka) + ogniskowa <200mm. (jednak nie z tych najlżejszych konstrukcji gdyż chciałbym aby do zastosowań wizualnych pociągnął również intesa 150/1500) Myle dość poważnie o cem25p. Jak długo coś takiego pociągnie bez guidowania 200mm ? Na moim dawnym EM-200 ciągnąłem po 300s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

CEM25P ma świetne opinie, a jak to jest z tym montażem po wyjęciu z pudła, kiedyś już pytałem o to czy istnieje montaż który nie wymaga ingerencji po wyjęciu z pudła, oczywiście mówimy o astrofoto. Odpowiedź była taka, że każdy montaż wymaga mniejszego lub większego serwisu wstępnego.


Jak to jest z Cem25p? Czy użytkownicy robią jakieś modyfikacje po odpakowaniu? Jeśli tak, to jakiego typu? 
- tylko regulacja ślimaka
- regulacja ślimaka + wymiana smarów
- regulacja ślimaka + smary + elementy mechaniczne (łożyska i inne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, count.neverest napisał:

Ja powiększałem obudowę wewnątrz, bo się silniki nie mieściły ;)

A no tak, czytałem o Twoim przypadku, ale traktuje go jako wyjątek. A ostatecznie jakieś inne ingerencje, typu regulacja ślimaka, wymiana smarów, łożysk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież w tym montażu ślimaka się nie reguluje. Docisk sprężynowy gwarantuje zerowy backlash.

count.neverest może piszesz o odpowiednim przykręceniu ślimaka i reszty do koprusu? Tam są istotnie 3 śruby z regulacją pozycji ślimaka, no ale jak ktoś tego nie odkręcał, to nie ma po co regulować.

Po zakupie warto sprawdzić docisk pasków i go ewentualnie poprawić. To prosta czynność. Smarów wynieniać moim zdaniem nie ma sensu, bo są dobrej jakości i bez opiłków. Wymiana łożysk to byłby absurd, są perfekcyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
27 minut temu, cwic napisał:

Czy mi się wydaje czy cena montażu (ze statywem) w ostatnim czasie skoczyła z 3600zł na 4200zł ?

Przy takiej cenie czar prysł. 

Pod koniec czerwca 2019 płaciłem za niego z 2" statywem 13€ mniej niż chcą teraz. W Teleskop Express.

Edytowane przez mario_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, cwic napisał:

Czy mi się wydaje czy cena montażu (ze statywem) w ostatnim czasie skoczyła z 3600zł na 4200zł ?

Przy takiej cenie czar prysł. 

To zależy czego oczekujesz po montażu . Cena porównywalna do HEQ-5 ale dostajesz dużo lżejszy montaż z dobrym prowadzeniem który można uznać za traweler a  można na nim zawiesić kilka kilogramów np. ED-ka 80 . Ja tam bym go nie zamienił na HEQ-5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W astroshopie długo stał za 3600, tylko teraz nie pamiętam czy czasem nie był to "price bait" podczas niedostępności towaru, nie mogę sobie przypomnieć czy był dostępny czy nie.

 

Jesli chodzi o porównaie go z HEQ5 to rzeczywiście przeznaczenie jego jest całkiem inne, jednak dla mnie przy podobnej cenie HEQ5 wygrywa "ładownością" i możliwością porządnego opaskowania. Kiedyś analizowałem i paskowany Heq5 wychodzi jakościowo podobnie jak wersja Cem25ec, a jego cena już jest mocna, oczywiście nie sprawdzałem tego osobiście tylko przeszukałem internety analizując guiding i czasy naświetlania innych użytkowników. Przy czym często heq miał więcej ciężaru na pleckach.

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, cwic said:

W astroshopie długo stał za 3600, tylko teraz nie pamiętam czy czasem nie był to "price bait" podczas niedostępności towaru, nie mogę sobie przypomnieć czy był dostępny czy nie.

 

Byl dostepny, zamowilem go tydzien temu po starej cenie, jeszcze nie dojechal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.02.2020 o 11:39, cwic napisał:

Jesli chodzi o porównaie go z HEQ5 to rzeczywiście przeznaczenie jego jest całkiem inne, jednak dla mnie przy podobnej cenie HEQ5 wygrywa "ładownością" i możliwością porządnego opaskowania. Kiedyś analizowałem i paskowany Heq5 wychodzi jakościowo podobnie jak wersja Cem25ec, a jego cena już jest mocna, oczywiście nie sprawdzałem tego osobiście tylko przeszukałem internety analizując guiding i czasy naświetlania innych użytkowników. Przy czym często heq miał więcej ciężaru na pleckach.

HEQ5 wygrywa możliwością opaskowania z opaskowanym już fabrycznie CEM25? :) 

Trochę nie widzę sensu w porównywaniu wersji EC z HEQ5. EC gwarantuje dość długie czasy naświetlania przy braku guidingu (i idealnej polarnej), prowadzenie jest nieporównywalnie lepsze od HEQ5. Jednak przy guidingu oba montaż oferują praktycznie to samo. Moim zdaniem nie ma sensu kupować wersji EC, jeśli planujemy guiding.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.