Skocz do zawartości

Montaż iOptron CEM25P


gryf188

Rekomendowane odpowiedzi

Mateusz, ja dopiero zaczynam. Na razie zainstalowałem programy do obsługi i guidingu.

Jeszcze nawet nie testowałem na zewnątrz. Szczerze to nawet ie wiem jak się za to wszystko zabrać. Pewnie z czasem to wszystko poznam.

To mój pierwszy w życiu montaż paralaktyczny. Mógłbyś naświetlić,co to jest flip?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Robson_g napisał:

Mógłbyś naświetlić,co to jest flip?

Flip to przejście obiektu przed południk lokalny. Wtedy montażowi zaczyna brakować zakresu ruchu (zbliża się do zderzenia ze sobą) i trzeba go przekręcić "na drugą stronę", czyli o 180 st w osi RA i odpowiednio w Dec. Wówczas montaż znowu celuje w nasz obiekt i może go śledzić przez drugą połowę nocy.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Właśnie wróciłem od znajomych, kupili Cem25p, wstępnie go ustawialiśmy i testowaliśmy.

Ogólnie jestem pod wrażeniem jak ten montaż prowadzi, nienaganna praca silników, do tego świetne prowadzenie z ogniskową 650mm (newton sw130PDS z podpiętym nikonem APS-C). Mieliśmy problemy z połączeniem aparatu z kompem więc leciały klatki tylko 30s, głównie na wschodnim niebie i praktycznie każda klatka punktowa, a polarna była ustawiona tylko za pomocą lunetki. Do tego wcześniej przed foto były obserwacje z manipulacjami, łącznie z okręcaniem tuby w obejmie żeby okular nie wisiał do dołu. Jedyne do czego można by się przyczepić to spasowanie plastiku pilota mogło by być lepsze, a tak to pierwsze wrażenie jest rewelacyjne.

Jeśli montaż pociągnie klatki 45-60s z ogniskową 650mm na APS-C to czego chcieć więcej?!

Podejrzewam że guidowanie tego sprzętu w przyszłości będzie czystą przyjemnością.

Edytowane przez cwic
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
11 minut temu, orlen napisał:

drodzy cemowcy, jak ustalacie czy docisk jest już wystarczający ? luzujecie i sprawdzacie czy występuje "chrobotanie", jeśli tak to dalsze poluzowanie i przejechanie całego zakresu obroty osi czy tylko jakiś konkretny odcinek ? 

Ja głównie sprawdzam tam gdzie czuję że mam słabe wyważenie, czyli tam gdzie silniki muszą wykonać największą pracę. Jeśli słyszę tam chrobotanie to lekko luzuję. Ale zacząłem już proces szukania idealnego wyważenia aby nie odpuszczać blokady za mocno. No i zmieniłem max prędkość "slew" na 512. To też pomaga przy eliminacji przeskoków w sprzęgle krokowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dokręcałem na maxa i cofałem 1 obrót. Pojawia się luz, ale wymuszony nieco siłowo. Już w trakcie focenia nie ma on wpływu na fotki. 

Tu masz przykład, Epsilon 130D+ obejmy+Nikon+ OAG, to było 10kg. dodatkowy pręt przeciwwagi i dodatkowe 5kg od skywatchera. Suby po 10min. Noc bezwietrzna, uzysk 100% nie licząc odpadu przez chmury. Żadna klatka nie była pojechana. 

 

 

image.png.8574682189885d78dc21ca435479931c.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, count.neverest napisał:

Ja dokręcałem na maxa i cofałem 1 obrót. Pojawia się luz, ale wymuszony nieco siłowo. Już w trakcie focenia nie ma on wpływu na fotki. 

Tu masz przykład, Epsilon 130D+ obejmy+Nikon+ OAG, to było 10kg. dodatkowy pręt przeciwwagi i dodatkowe 5kg od skywatchera. Suby po 10min. Noc bezwietrzna, uzysk 100% nie licząc odpadu przez chmury. Żadna klatka nie była pojechana. 

 

 

image.png.8574682189885d78dc21ca435479931c.png

 

 

Z jakiego oaga korzystasz ze mieścisz sie w back Focusie? Sorry za offtop

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był OAGnikonM54JP (Version:Short) Off-axis-guider to adapt NIKON to TAKAHASHI (with M54x0.75 thread: Takahashi, Vixen step-down) Lightpass: 9.7mm 

Tak wygląda to na zamówieniu, ale widzę, że teleskop-austria nie ma już go w ofercie.

https://www.telescoape.ro/off-axis-guider-to-adapt-nikon-to-takahashi.html

 

 

Edytowane przez count.neverest
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, count.neverest napisał:

To był OAGnikonM54JP (Version:Short) Off-axis-guider to adapt NIKON to TAKAHASHI (with M54x0.75 thread: Takahashi, Vixen step-down) Lightpass: 9.7mm 

Tak wygląda to na zamówieniu, ale widzę, że teleskop-austria nie ma już go w ofercie.

https://www.telescoape.ro/off-axis-guider-to-adapt-nikon-to-takahashi.html

 

 

Znalazłem taki, chyba pomogłeś mi rozwiązać problem z wywazeniem deklinacji :)

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p2722_TS-Optics-Off-Axis-Guider-for-Canon-EOS-cameras---replaces-the-T-ring.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź pod uwagę, że taki OAG może (nie musi) powodować odblask w kształcie łuku, kiedy jasna gwiazda znajdzie się na krawędzi matrycy. Ja kiedyś zwróciłem ten OAG, bo był źle wykonany. Kiedy spojrzałem przez jego wylot, widziałem tylko połowę lusterka. Przez to, pod fajnym ciemnym niebem MGEN miał bardzo duży problem ze znalezieniem gwiazd. Właściwie to OAG mi dyktował, jaki obszar nieba mam focić. 

 

 

image.png.d5b5acc73876f49d5fcbdfc052395487.png

 

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, orlen napisał:

 

Jak chcesz moge ci go sprzedać za pół ceny. Kupiłem go do , żeby wsadzić między sct a canona. Niestety przy takiej ogniskowej trudno mi było to ogarnąć i wróciłem do refraktora i zewnętrznego guidera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.