Skocz do zawartości

jaki okular wybrac ?/Pomoc GURU


Leszek Przybylski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych formuowiczów  Potrzębóję pomocy GURU w doborze okularu Posiadam tubę Sky-Watcher N-250/1200

do obserwacji planet wybrałem Okular TMB 7,5 mm 1,25" 58° PLANETARY II i chce go kupic po opisach widze ze jest ceniony !!    Zaś do obserwacji gromad /galaktyk nastawiłem sie na okulary SkyWatcher UWA 16 mm 1,25'' 80° i Okular SkyWatcher UWA 30 mm 2'' 80° ale nwm czy to dobry wybór pod wzgledem jakości okularów i opisach(FORA ) widzę ze sa  jakieś nie specialne ( czy je ktoś ma i testował ? )Lecz ostatnio sledząc fora natknolem sie na Okular Baader Scopos 35 mm 2 cale i daje rade .Gdyby ktoś miał odrobinę czasu i wiedzy pokierował mnie przy zakupie godnego sprzętu 

( budżet na okular -y max 1500 zł)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No każdy dokonuje własnych wyborów, w miarę możliwości. 

Ale Ty masz teleskop F=4,8. To wymagająca bestia pod względem okularów. 

Ja miałem F=5, to bardzo podobne światłosiły. 

Odradzam Ci te okulary. Minimum dla F5, a tym bardziej dla F4,8 to Explore Scientific. Ewentualnie Maxvision. 

Najlepiej 82 lub jeszcze lepiej 100 stopni. 

TMB to słaby okular, nie kupuj go. 

Scopos 35mm to bardzo ciężki okular. Miałem 30mm ale oddam go na giełdę. Nie pamiętam co nie grało, chyba korekcja pola, F5 jest wymagające pod względem okularów. 

Poczytaj o Źrenicy Wyjściowej. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do scopsa 35 mm to raczej nie, bo:
1. dla teleskopu 250/1200 powiększenie minimalne to 42,33 x z okularem 28,3 mm (powiększenie minimalne = średnica soczewki lub lustra/6 - http://www.teleskopy.pl/powiekszenie_i_pole_widzenia_okularow.html)
2. źrenica wyjściowa wyniesie 7,41 mm :icon_eek:

Z okularem 11 mm będziesz miał śliczne powiększenie rozdzielcze ze źrenicą 2,33 mm.

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak kolega pisze wyżej. 

Z okularów, które sprawdziły mi się w F5, to ES 20mm 100st, ES 9mm 100st, ES 24mm 82deg, Maxvision 24mm 82deg, William Optics UWAN 28mm 82deg, ES 14mm 82deg. ES 28mm 68deg, ES 30mm 82deg. 

No i jeszcze okulary ortho, LVW ale mają za mało pole jak dla mnie. 

Różnica między tymi ostatnimi jest podstawowa - w Ortho musisz przykleić oko do soczewki, w LVW masz komfort. 

Ludzie bardzo chwalą Pentaxy ale nie wszystkie. Mnie nie rzuciły na kolana. 

Kup sobie okular z dużym polem 82-100 stopni dający Źrenicę Wyjściową 2-2,5mm i będziesz zadowolony. Potem możesz poeksperymentować, będziesz mieć jakiś punkt odniesienia. Lepiej kupić jeden dobry okular niż wiadro badziewia. 

EDIT zamiast TMB weź TS HR jeśli musisz - jest lepszy (ale nie umywa się do ESa). 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak jak wyżej było napisane, że to światłosilny teleskop i wymaga lepszych okularów.

Ja w swoim GSO 10" F4,9 przerobiłem kilka okularów 30mm aż skusiłem się na zakup Es 30,  który daje bardzo dobre obrazy w porównaniu do poprzednio testowanych.

Poniżej esów nie ma co schodzić, spory wydatek na początek ale wart swojej ceny i na lata.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Ci pisałem na priva, nie warto iść w stronę źrenic wyjściowych >5mm, o ile nie masz ekstremalnie ciemnego nieba. 28mm będzie zupełnie wystarczające, nie ma sensu iść w 30mm. Co do 9mm, to będzie świetny okular do DS, ale do planet przydałoby się ciut lepsze powiększenie, a Twój teleskop na to pozwala. Weź coś 7-8mm raczej. Jaki konkretnie model, pytaj innych (HR Planetary? Skoro TMB ma być kiepski...). Ten okular o najkrótszej ogniskowej wg. mnie nie musi mieć rekordowego pola widzenia rzędu 80 stopni. Czy obserwujesz nim DS-y, czy planety, mówimy o obiektach mających bardzo małe rozmiary kątowe (planety oczywistość, natomiast w przypadku DS mówimy tu o mgławicach planetarnych, gromadach kulistych, niektórych galaktykach) zmieszczą się nawet w zwyczajnym Plosslu o polu własnym<50st. Wszystko co większe załatwisz po prostu "średnim" okularem 11-16mm.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.