Skocz do zawartości

Gromada otwarta Melotte 15


Andrzej F.

Rekomendowane odpowiedzi

też uważam jak przedmówcy że zdjęcie jest inne niż wszystkie.

Jakoś mi, laikowi w foto DS dobrze się ogląda to zdjęcie. Nie wiem czym to wytłumaczyć -  jest jakieś naturalnie miękkie ze spokojną kolorystyką.

Dla mnie to mistrzostwo i nawet nie próbuję się zastanawiać czy kiedyś do takich zdjęć będę się zabierał.

 

Ale ponieważ sporo zdjęć oglądam i optyką różną się bawię to zastanawia mnie dlaczego na jednych zdjęciach recenzenci do bólu skupiają na kształcie gwiazdek a na tym nikt nie wspomniał o fioletowych obwódkach dookoła gwiazd, głównie z prawej strony. Czy to norma w Newtonie? Po środku te obwódki prawie nie są widoczne.

Spajki też ciekawie wyszły - takie przerywane.

Nie fotografuję DS, więc proszę nie traktować tego postu "zaczepnie". Szukam wiedzy... :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za pochlebne opinie i cenne uwagi.

 

Godzinę temu, pki1234 napisał:

też uważam jak przedmówcy że zdjęcie jest inne niż wszystkie.

Jakoś mi, laikowi w foto DS dobrze się ogląda to zdjęcie. Nie wiem czym to wytłumaczyć -  jest jakieś naturalnie miękkie ze spokojną kolorystyką.

Dla mnie to mistrzostwo i nawet nie próbuję się zastanawiać czy kiedyś do takich zdjęć będę się zabierał.

 

Ale ponieważ sporo zdjęć oglądam i optyką różną się bawię to zastanawia mnie dlaczego na jednych zdjęciach recenzenci do bólu skupiają na kształcie gwiazdek a na tym nikt nie wspomniał o fioletowych obwódkach dookoła gwiazd, głównie z prawej strony. Czy to norma w Newtonie? Po środku te obwódki prawie nie są widoczne.

Spajki też ciekawie wyszły - takie przerywane.

Nie fotografuję DS, więc proszę nie traktować tego postu "zaczepnie". Szukam wiedzy... :-)

 

Staram się, aby po obróbce zdjęcia, gwiazdy miały akceptowalne kolory. Monitor który używam jest skalibrowany i przeznaczony specjalnie do obróbki zdjęć. Szczerze mówiąc nie widzę na nim fioletowych obwódek na gwiazdach. Być może jest to kwestia kalibracji i rodzaju matrycy monitora na jakim oglądamy zdjęcia. Przerywane spajki są wynikiem użycia  filtrów wąskopasmowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównując dwa zdjęcia czarno-białe dla mnie znacznie przyjemniejszym w odbiorze jest zdjęcie zrobione Atikiem. Nie wiem , z czego to wynika -z cech kamery, obróbki czy może wyłącznie mojego subiektywnego odbioru, zdjęcie z Atika (pomijając oczywiście skalę) ma bardziej "jedwabiste" tło i lepiej skontrastowane odzwierciedlenie szczegółów. Ciekawe, czy jest to moje wyłącznie subiektywne spostrzeżenie, czy może ktoś uważa podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Andrzej F. napisał:

Dziękuje wszystkim za pochlebne opinie i cenne uwagi.

 

Staram się, aby po obróbce zdjęcia, gwiazdy miały akceptowalne kolory. Monitor który używam jest skalibrowany i przeznaczony specjalnie do obróbki zdjęć. Szczerze mówiąc nie widzę na nim fioletowych obwódek na gwiazdach. Być może jest to kwestia kalibracji i rodzaju matrycy monitora na jakim oglądamy zdjęcia. Przerywane spajki są wynikiem użycia  filtrów wąskopasmowych.

No właśnie o tych akceptowanych kolorach. Ja też mam skalibrowany monitor graficzny ale tutaj praktycznie każdy jeden pokaże tą magentę. Oczywiście można to sobie zostawić bo to też kolor lub ideałem było by podłożyć RGB ale ja tego nie potrafię zrobić :icon_cool:

Ja wolę jednak bez magenty:

mag1.jpg

mag2.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by na to spojrzeć tak: paleta Hublle'a została stworzona po to, aby wyciągnąć więcej naukowo cennych informacji z materiału zdjęciowego i z założenia zakłada "nienaturalność " kolorów fotografowanego obiektu ( przynajmniej z punktu widzenia człowieka i jego zakresu widzialnego :) ) . A więc skoro na gwiazdach pojawiają się dziwne kolorki typu magenta właśnie ( co niewątpliwie na w/w zdjęciu występuje) , należy przyjąć ten fakt i nie ingerować w naukowo cenną informację z tego płynącą.  Wszelka selektywna ingerencja w kolor np tylko gwiazd, jest więc wątpliwa i niedopuszczalna , bo kłóci się z ideą samej metody .

ERGO : magentę zostawić i nie czepiać się  !!! :emotion-5::D

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że z naukowo cennych informacji nic tutaj akurat nie ma!  Gwiazdy w siarce lub dodatkowo zastosowaniu bin x2 naświetlają się po prostu większe niż w Ha lub OIII  to pasmo tak akurat ma. Ta pozostałość po złożeniu uwidacznia obwódki, które w selective color w PS lub innym programie łatwo usunąć za pomocą dwóch ruchów suwaczkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Jarzyna B. napisał:

Z tym, że z naukowo cennych informacji nic tutaj akurat nie ma!  Gwiazdy w siarce lub dodatkowo zastosowaniu bin x2 naświetlają się po prostu większe niż w Ha lub OIII  to pasmo tak akurat ma. Ta pozostałość po złożeniu uwidacznia obwódki, które w selective color w PS lub innym programie łatwo usunąć za pomocą dwóch ruchów suwaczkiem.

Na swoich zdjęciach w palecie HST staram się aby magenta na gwiazdach nie raziła. Nie ma problemów z jej usunięciem. Natomiast całkowite jej usunięcie pozbawia gwiazd koloru. Według mnie jest to kwestia gustu i nie każdemu to się podoba. Żeby nie być gołosłownym, za przykład ewidentnej magenty na gwiazdach podaje zdjęcie Mgławicy Czarodziej Wofganga Prompera.

7380-Wolfgang Promper.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Grzędziel napisał:

Porównując dwa zdjęcia czarno-białe dla mnie znacznie przyjemniejszym w odbiorze jest zdjęcie zrobione Atikiem. Nie wiem , z czego to wynika -z cech kamery, obróbki czy może wyłącznie mojego subiektywnego odbioru, zdjęcie z Atika (pomijając oczywiście skalę) ma bardziej "jedwabiste" tło i lepiej skontrastowane odzwierciedlenie szczegółów. Ciekawe, czy jest to moje wyłącznie subiektywne spostrzeżenie, czy może ktoś uważa podobnie.

Do obróbki zdjęć w Ha niezbyt się przyłożyłem. Zdjęcie wykonane Atikiem to dwa razy więcej materiału (Ha-310 min) niż te zrobione FLI (Ha-150 min). Poza tym obróbka w PixInsight daje według mnie przyjemniejszy, jedwabisty obraz. Zdjęcie z FLI było robione w gorszych warunkach i sama obróbka polegała na rozciągnięciu histogramu w CCDWare i złożeniu mozaiki w PS-ie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście trochę żartowałem z tą "naukowością danych " w magencie gwiazd . Ale zmierzam do tego,że jest ona w naturalny sposób związana z tą paletą i obecność takiej otoczki  nie powinna być postrzegana  jako błąd.

O, proszę, HST też sieje magentą  ( może robił siarkę w bin2 :) ?)

hubble-space-telescope-images.jpg.02d8e53025f26e557e14e43999d5bca0.jpg

Edytowane przez Duser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, pki1234 napisał:

też uważam jak przedmówcy że zdjęcie jest inne niż wszystkie.

Jakoś mi, laikowi w foto DS dobrze się ogląda to zdjęcie. Nie wiem czym to wytłumaczyć -  jest jakieś naturalnie miękkie ze spokojną kolorystyką.

Dla mnie to mistrzostwo i nawet nie próbuję się zastanawiać czy kiedyś do takich zdjęć będę się zabierał.

 

Ale ponieważ sporo zdjęć oglądam i optyką różną się bawię to zastanawia mnie dlaczego na jednych zdjęciach recenzenci do bólu skupiają na kształcie gwiazdek a na tym nikt nie wspomniał o fioletowych obwódkach dookoła gwiazd, głównie z prawej strony. Czy to norma w Newtonie? Po środku te obwódki prawie nie są widoczne.

Spajki też ciekawie wyszły - takie przerywane.

Nie fotografuję DS, więc proszę nie traktować tego postu "zaczepnie". Szukam wiedzy... :-)

 

Fioletowe obwódki wokół gwiazd to nie norma newtonów, a efekt (czy jak Bogdan ładnie sformułował: odpad :D) zdjęcia robionego wąskopasmowymi filtrami w palecie HST. Tak jak już napisali przedpiścy ;) - magenta może wychodzić na gwiazdach, można ją usunąć, można zostawić dla efektu, a można pobawić się w nałożenie kolorystyki z materiału RGB jeśli się taki zebrało. To bardziej kwestia gustu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super fotka!

Szkoda, bo zapewne taki detal jest niedostepny dla wiekszosci smiertelnikow na forum :)

 

W dniu 8.10.2017 o 15:46, HAMAL napisał:

Dlatego ja jestem zwolennikiem białych gwiazd w palecie HST :P

 

jak dla mnie biale nie rozpraszaja uwagi od podziwiania kolorystyki mglawicy.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Tayson napisał:

Super fotka!

Szkoda, bo zapewne taki detal jest niedostepny dla wiekszosci smiertelnikow na forum

Dzięki. Po złożeniu materiału w Pix-e detal nie był najlepszy. Dopiero użycie funkcji HDR,  LocalHistogramEqualization  oraz UnsharpMask ( tylko na wybranych fragmentach ) pomogły zdecydowanie poprawić ostrość zdjęcia. Według mnie użycie kamery z małym pikselem do np. tripletu APO 130-140 mm dałoby porównywalny efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.