Skocz do zawartości
Andrzej F.

Gromada otwarta Melotte 15

Rekomendowane odpowiedzi

Super fotka!

Szkoda, bo zapewne taki detal jest niedostepny dla wiekszosci smiertelnikow na forum :)

W dniu 8.10.2017 o 15:46, HAMAL napisał:

Dlatego ja jestem zwolennikiem białych gwiazd w palecie HST :P

jak dla mnie biale nie rozpraszaja uwagi od podziwiania kolorystyki mglawicy.

Edytowane przez Tayson

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jakie ujęcie? :)

edit: a, poprawiłeś posta, chodziło Ci o "detal" :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
5 godzin temu, Tayson napisał:

Super fotka!

Szkoda, bo zapewne taki detal jest niedostepny dla wiekszosci smiertelnikow na forum

Dzięki. Po złożeniu materiału w Pix-e detal nie był najlepszy. Dopiero użycie funkcji HDR,  LocalHistogramEqualization  oraz UnsharpMask ( tylko na wybranych fragmentach ) pomogły zdecydowanie poprawić ostrość zdjęcia. Według mnie użycie kamery z małym pikselem do np. tripletu APO 130-140 mm dałoby porównywalny efekt.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
6 godzin temu, Tayson napisał:

Szkoda, bo zapewne taki detal jest niedostepny dla wiekszosci smiertelnikow na forum :)

Tym razem Cię zacytuję :P Czemu (albo czego) szkoda?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
12 minut temu, dziki napisał:

Tym razem Cię zacytuję :P Czemu (albo czego) szkoda?

Szkoda że takich zdjęć jest mało, ponieważ pojawiają się ograniczenia finansowe.  

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 9.10.2017 o 19:08, Andrzej F. napisał:

Według mnie użycie kamery z małym pikselem do np. tripletu APO 130-140 mm dałoby porównywalny efekt.

Chciałem zweryfikować tą tezę i z ciekawości wycelowałem swoim setupem - 100mm APO + ASI 1600. To tylko 4 klatki po 300 sek , na więcej zabrakło pogody.

Tak to wygląda. crop 1:1

59dd310676784_mellotecrop.thumb.jpg.a3e8411f454cc24f15601b3c76143e99.jpg

• Lubię 3
  • Kocham 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
55 minut temu, Duser napisał:

Chciałem zweryfikować tą tezę i z ciekawości wycelowałem swoim setupem - 100mm APO + ASI 1600. To tylko 4 klatki po 300 sek , na więcej zabrakło pogody.

Fajne porównanie. Zasięg gwiazdowy na zdjęciu z APO 100Q jest minimalnie gorszy niż  z ASA 250, szum oczywiście duży, ale czas naświetlania 11x krótszy. Czekam jak wypalisz, tak jak Andrzej 220 minut. Wtedy będzie ciekawie!

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
9 godzin temu, Duser napisał:

Gwiazdki i detal mega !!! Wiadomo ASI potrzebuje więcej klatek ale efekt będzie na pewno super.

Kurcze taki sprzęcik za wcale jak z punktu astrofoto nie duże pieniądze !

Przymierzam się również do tego obiektu właśnie z ASI i TEC140/f5 ale pogody u mnie "O" :ermm:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
10 godzin temu, Duser napisał:

Na dopieszczonym HEQ5? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
15 minut temu, Tayson napisał:

Na dopieszczonym HEQ5? 

No, innego nie posiadam :) , póki co . Myślę, że dużo daje fakt zamocowania na stałe w obserwatorium, gdzie mam idealne nastawienie na biegun polarny.

Generalnie jestem pozytywnie zaskoczony . Detal oczywiście będzie gorszy niż u Andrzeja z 10 cali - bo musi być, ale jakiejś przepaści chyba nie ma i to napawa optymizmem.

Jak oglądam takie wspaniałe zdjęcia w NB jak to Andrzeja , czy Bogdana ( zerknijcie na jego stronkę, jak tego nie zrobiliście - maestria), to myślę że już czas kupić te filtry wąskopasmowe i też się pobawić.

• Lubię 3
  • Kocham 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
3 godziny temu, Duser napisał:

No, innego nie posiadam :) , póki co . Myślę, że dużo daje fakt zamocowania na stałe w obserwatorium, gdzie mam idealne nastawienie na biegun polarny.

Generalnie jestem pozytywnie zaskoczony . Detal oczywiście będzie gorszy niż u Andrzeja z 10 cali - bo musi być, ale jakiejś przepaści chyba nie ma i to napawa optymizmem.

Jak oglądam takie wspaniałe zdjęcia w NB jak to Andrzeja , czy Bogdana ( zerknijcie na jego stronkę, jak tego nie zrobiliście - maestria), to myślę że już czas kupić te filtry wąskopasmowe i też się pobawić.

Ale możesz mieć satysfakcję, że doczekałeś  takich czasów w których jesteś w stanie osiągać taką rozdzielczość z małego sprzętu a nie drogiego i wymagającego RCka!

• Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak, to też Mel 15, ale luminacja z SW200/1000 i QHY 163M   45 x 120 .   Nie ma takich kontrastów jak w Ha, ale widać, że mgławica świeci  nawet w  takim szerokim paśmie. Po za tym tematem wg tytułu wątku,  miała być gromada, a nie mgławica ;) 

Mel 15.jpg

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta