Skocz do zawartości

Fotometria gwiazd zmiennych - ANowak


ANowak

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Grzędziel napisał:

Fajnie, ale napisał byś coś o setupie, metodzie pomiaru i samych gwiazdkach. Czas redukowałeś na JD Hel?

Sprzęt to Altair Astro IMX224, SW150/750 na HEQ5. 
 

5 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Imponujące pomiary! Czy skala z lewej strony jest względnie w magnitudo? Innymi słowy, jaką udało Ci się osiągnąć dokładność pomiarów? Sprzęt ze stopki, czy jakiś inny? Jakieś szczegóły obróbki - Muniwin, czy co innego? Pozdrawiam!

Skala z lewej to względne magnitudo do gwiazd referencyjnych. Klatki wrzucone do Muniwina, a dane z niego do Excela gdzie zrobiłem takie fajne krzywe. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W TU Persei 9 sekund (okazało się ciut za dużo, bo pomyliłem gwiazdy, ale jak widać pomiar się udał). WZ Cephei to już 5 sekund. Klatki ze zbyt dużym rozrzutem odrzuciłem przez co jest tak mało pomiarów w drugiej części obserwacji WZ Cephei

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TU Per to zmienna typu RRAB czyli pulsująca o jednym niesymetrycznym modzie pulsacji. Czyli z reguły szybko jasność szybko rośnie, wolniej spada. U Ciebie wyszło coś bardzo ciekawego -długi czas trwania minimum bez znaczącej zmiany jasności. To dość nietypowy wygląd krzywej. Koniecznie zbadaj, jak wygląda jej cały cykl -zredukuj na jeden okres wyniki obserwacji z kilku nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Grzędziel napisał:

TU Per to zmienna typu RRAB czyli pulsująca o jednym niesymetrycznym modzie pulsacji. Czyli z reguły szybko jasność szybko rośnie, wolniej spada. U Ciebie wyszło coś bardzo ciekawego -długi czas trwania minimum bez znaczącej zmiany jasności. To dość nietypowy wygląd krzywej. Koniecznie zbadaj, jak wygląda jej cały cykl -zredukuj na jeden okres wyniki obserwacji z kilku nocy.

Moim zdaniem wszystko jest ok. Czas trwania obserwacji to 3.5 godziny, mamy widoczny spadek jasności przez godzinę, o głębokości 0.1 mag. Potem jest nagły wzrost. Trochę szkoda, ze nie obserwowałem jej dalej, bo mogłem zarejestrować też spadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, ANowak napisał:

 Trochę szkoda, ze nie obserwowałem jej dalej, bo mogłem zarejestrować też spadek.

No to właśnie to zrób obserwując ponownie. Dla mnie dziwne zachowanie jest w czasie od JD  .....27.3600 do ....27.4000. Jasność powinna spadać a tu jest constans. I jeszcze jedna rada (przepraszam, że się tak mądrzę, ale wykonałem setki serii obserwacji zmiennych i trochę doświadczenia mam) przy tej aperturze i jasności gwiazdy stosował bym czasy rzędu 30 sek. Wówczas odstęp SN będzie znacząco większy i per saldo dokładność pomiaru powinna być lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5s, 7s dla ogniskowej 750mm, ciekawe, czy dałoby radę w ogóle bez montażu (a raczej - bez śledzenia ruchu nieba) ?
Oczywiście, gwiazda by trochę "uciekała" z każdą kolejną klatką, ale czy "rozmaz" byłby na tyle duży, że Muniwin by sobie nie poradził?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Behlur_Olderys napisał:

5s, 7s dla ogniskowej 750mm, ciekawe, czy dałoby radę w ogóle bez montażu (a raczej - bez śledzenia ruchu nieba) ?
Oczywiście, gwiazda by trochę "uciekała" z każdą kolejną klatką, ale czy "rozmaz" byłby na tyle duży, że Muniwin by sobie nie poradził?

Raczej dałoby się użyć większej czułości. Tutaj gain był równy 500 dla TU Per i 850 dla WZ Cep. Gdyby użyć 5000 (max), to pewnie nawet bez prowadzenia dałoby się je zarejestrować bez większego problemu.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, BlackAdder napisał:

Witam, ostatnio zainteresowałem się fotometrią gwiazd zmiennych, czy gdzieś w internecie jest opisana, krok po kroku obsługa programu Muniwin? Rozumiem, że do obsługi tego programu gwiazdy (zdjęcia) muszą mieć idealnie ustawiona ostrość? :)

Skorzystaj z tego poradnika :)

https://sites.google.com/site/astroamator/fotometria/to-jest-w-sumie-proste

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz coś trudniejszego i mniej widocznego. Na wcześniejszych wykresach mieliśmy dobrze widoczne spadki i wzrosty. Gwiazda HD 23567 ma jednak znacznie mniejszy spadek. Wynosi tylko 0.04 mag! Jest to gwiazda zmienna typu Delta Scuti, więc okres wynosi tylko 48 minut. Obiekt jest też na tyle jasny, że łapie się na 1 sekundzie naświetlania... ale jakoś sobie z tym poradziłem uśredniając wyniki 6 sąsiednich pomiarów

image.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.