Skocz do zawartości

Polski Astronomy Picture Of the Day - IV kwartał 2017


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, wessel napisał:

Ciekawe, może mi ktoś wyjaśnić skąd tak małe zainteresowanie tą rywalizacją? Bo nie ma nagród?

Myślę, że wynika to z krytycznego podejścia do własnych prac (tak jak w moim wypadku). Tu nie o nagrody chodzi -wszyscy wiemy, że to hobby non profit. Ale zapewniam Cię, że to, że zrobiłeś PAPOD-a jest super i zawsze z zainteresowaniem czytam każdy nowy wpis.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wessel, mam wrazenie, ze zainteresowanie w ogole jakos ostatnio spada jesli chodzi o rywalizacje (vide Astrowizja, nad czym ubolewam, mam nadzieje, ze to tylko tymczasowo i sytuacja sie stabilizuje!:)

Grzedziel byc moze ma racje, piszac, ze od zglaszania prac wstrzymuje nas jakosc, (zbyt?) krytyczna ocena wlasna swoich wypocin. Niemniej jendak, faktyczny poziom zainteresowania mozesz ocenic tylko Ty, bo choc b dobrych zdjec na AP pojawia sie sporo to nie wiem(y) ile z nich zostaje zgloszoych do PAPOD i podlega ocenie ekspertow.

Pytanie zatem o motywacje stworzenia PAPOD. Domyslam sie, ze to przez chec wniesienia czegos nowego, pobudzenia spolecznosci do rozwoju przez rywalizacje i za to wszystko szacun! Nie martwilbym sie na zapas a tym badziej nie poddawalbym tej swietnej inicjatywy lekka reka.

Jak tylko uznam ktoras ze swoich fotek za wystarczajaco dobra to na pewno zglosze!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy opinia "prawie laika" dopiero wchodzącego na "gwiezdną ścieżkę" coś wniesie do tej dyskusji, niemnniej zaryzykuję :).
PAPOD to jedno z nowo odkrytych przeze mnie miejsc na AP, którą odkrywam codziennie  (w miare możliwości czasowych). Oglądając nie oceniam walorów technicznych (jeszcze nie) prezentowanych prac. Jedno jednak mogę stwierdzić z pełną odpowiedzialnością. To co oglądam "cieszy oko", a nawet 2! Nie pomijając oczywiście bardzo istotnego aspektu motywacyjno/edukacyjnego.

Tak, że wszyscy którzy możecie, ale i Ci którym wydaje się, że nie mogą....

POZDRAWIAM I POPROSZĘ O WIĘCEJ! 

Ps.  Vaud..."Wypociny" mogą być pojęciem bardzo względnym...

 

 

Edytowane przez MiraCeti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee... to nie tak zle!

Spolecznosc AP to 16.6k -> aktywnych i focacych... strzelam 3% (500?) -> focacych z dobrymi rezultatami 30% (150?) -> tych co czuja sie na silach wrzucac na PAPOD... polowa 75?

Wynik 12/mc nie jest jakis tragiczny, spoko!

Tak, sa jeszcze inne fora (forum astronomiczne 6.1k, astromaniak 9.6k), ale ludzie pewnie w 80% Ci sami, tak wiec wyliczenia powyzej duzo by sie nie zmienily uwzgledniajac liczebnosc wszystkich focacych i skonnych do zglaszania.

Dla powrownania, CN to 100k, aktywnych nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś to liczyliśmy na RODOS - aktywnie fotografujących naliczyliśmy ok. 35-40. Potem trochę się poprawiło, bo pojawiły się kamery CMOS- ale też bez przesady. Oceniam w tej chwili na 50 fotografujących i publikujących na jednym z trzech forów. Na szczęście Polski APOD to także zdjęcia z niebem w tle. Stanowią one prawie 20% naszych wyborów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem po stworzeniu interesującej formy propagowania polskiej astrofotografii jaką jest PAPOD (gratulacje za inicjatywę) warto wyjść do potencjalnych uczestników tak, jak się to robi w innych dziedzinach - poprzez zaproszenie do udziału (personalne via PW lub wątek). Często dla osób, które nie potrafią spozycjonować wartości swojej pracy (estetycznej, naukowej itd.) samo zaproszenie do udziału jest potwierdzeniem dobrych wyników i czynnikiem mobilizującym do uzyskiwania jeszcze lepszych ;)

Nie wiem, czy się nie mylę ale nieśmiało zauważam, że reakcję za fotkę (plusika) w tym wątku otrzymuje chyba nie autor pracy a Maciej (jeśli to za pracę przy projekcie to OK) :)

Edytowane przez RMK
Uzupełnienie - dodałem ostatnie zdanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że zrozumiemy się bez pisania wprost :)

17 godzin temu, wessel napisał:

No na to to ja nie mam wpływu. Taki system. Można mi zablokować lajki, nie będę płakał.

Chciałem tylko nieśmiało podać drugi pomysł na uatrakcyjnienie - stworzenie "wystawy" w wątku z możliwością głosowania forumowiczów - coś jak "Miss Publiczności" ale jak zauważyłeś, trzeba byłoby porozmawiać z Adamem nad mechanizmami głosowania aby plusiki zliczały się ad konto autora (Tobie mogą się również liczyć :) - ja tym bardziej nie będę płakał, bo mam do tego całkiem obojętne podejście i nie to było celem uwagi, którą napisałem wcześniej)

Gdy połączysz oba pomysły - personalne zapraszanie do udziału w konkursie autorów zauważonych dobrych prac oraz możliwość glosowania publiczności zainteresowanie powinno wzrosnąć. Igrzyska zawsze przyciągają uwagę społeczności.

Ewentualnie można jeszcze pomyśleć o współpracy z jakimś wydawnictwem zagranicznym. Może Sky at Night, Sky and Telescope, Astronomy lub inne wydawnictwo połknie haczyk współpracy - np. jedna fotka na kwartał z Polski opatrzona danymi autora i jakimś logo z adresem Twojej strony?

Wydawane są także kalendarze astronomiczne, ok których doskonale wiesz - oprócz  typowej współpracy może główna strona kalendarza ze zdjęciem roku z PAPOD ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako "etatowy" ;) NASA APOD-o obserwator muszę przyznać, że Polish APOD generalnie jest znacząco lepszy dziś od APOD'a.

APOD tylko od czasu do czasu daje "normalne" zdjęcie kosmosu, a często wspiera się ciekawostkami popularno-naukowymi i materiałami z badań.

Tutaj widzimy zawsze zdjęcia z interesującą obróbką, błyskotliwym wyborem kadru i obiektu.

Jak chociażby powyższe Andrzeja.

To chyba w 5 minut się nie zrobiło! ;)

REWELACJA ! :Wave:

Pozdrawiam

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eksperci pracujący dla Polskiego APODa zostali delegowani przez właścicieli trzech największych polskich portali astro . Byłoby niezwykle miło gościć Ciebie jako eksperta, ale zależy to od nich. Ja jestem tylko narzędziem do podliczania ICH głosów.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.