Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie (dryf?) montażu NEQ6 - prośba o pomoc


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

może ktoś spotkał się z takim problemem albo ma pomysł co może powodować takie zachowanie sprzętu... Technikalia:

- montaż NEQ6 opaskowany z wymienionymi łożyskami, sterowanie przez eqmod

- Mak 180 z ASI 120MM

Avikuję Księżyc - przykładowy krater jest w pozycji A. Przesuwam (przyciski sterujące w EQMOD, prędkość x2) montaż w osi DEC - ruch 1 tak żeby krater znalazł się w pozycji B. Po puszczeniu przycisku ruchu montaż robi sam (!) delikatną korektę w RA w kierunku 2 - krater ląduje w punkcie C. Eksperymentalnie - jeśli zrobię kolejny ruch w kierunku 3, to po jego zakończeniu montaż zrobi korektę znowu w tym samym kierunku - 4, krater znajdzie się w pozycji E.

Cofając się na początek. Próba skorygowania pozycji krateru (po ruchu 1 jest w pozycji C) do pozycji B wygląda tak, że muszę wykonać dłuższy ruch w RA w kierunku przeciwnym do 2 (po tej korekcie następuje znowu lekkie odbicie powrotne), niż gdybym chciał przesunąć kadr w prawo (kierunek 2).

Będę wdzięczny za każdą podpowiedź, zanim rozkręcę montaż. Mam gdzieś luz? Coś z paskami? Tylko czemu dzieje się coś w RA skoro ruszam DEC?

dryf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, o czymś takim pierwsze słyszę... Albo zmieniłeś montaż na ASA i robi on jakieś inteligentne korekty, albo masz dziwny problem :P

Na 90% problem jest po stronie softu, raczej na kompie. Mechaniki bym nie ruszał. Osie są od siebie przecież całkowicie niezależne.

Jedna opcja, jaka przychodzi mi do głowy, to że podczas twojego ruchu w Dec wyłącza się tracking w RA i powraca po puszczeniu przycisku. No ale wtedy powinieneś raczej obserwować ruch po "przekątnej", a nie bokach kwadratu. No chyba, że dojdzie tu jeszcze kompensacja backlashu, która się wykonuje po puszczeniu przycisku, z uwagi na chwilowe wyłączenie napędu. Teoretycznie w takim wypadku backlash nie powinien być kompensowany, bo nie nastąpiła zmiana kierunku, no ale może jest jakiś błąd. Przyglądnąłbym się tym zagadnieniom, to jest mój trop.

Czy problem zauważyłeś dopiero teraz, czy może przeskoczyłeś właśnie z HEQ5 i masz ten problem od nowości? Zmieniałeś wersję EQMOD niedawno? Jak wygląda sytuacja odwrotna, tzn jak zrobisz przesunięcie w RA, to czy Dec się rusza? Czy guiding działa prawidłowo, tj porusza się tylko właściwa oś?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę pogrzebałem w temacie i mam nową garść informacji:

- montaż sprawdzony w obu osiach, zero luzu, po zapięciu sprzęgieł twardy jak skała :)

- dopiero zauważyłem problem, nie wiem czy było to samo w HEQ5

- przy poruszeniu w RA nie dzieje się to samo w DEC

- guiding jest wyłączony, to się dzieje podczas avikowania Łysego. Natomiast jak normalnie używam guidingu (tylko wtedy jestem podłączony do montażu po kablu) to wygląda na to że porusza się właściwa oś.

- ważne: sprawdziłem czy to samo dzieje się przy sterowaniu z pilota: NIE dzieje się! Więc przyczyny muszę doszukiwać się w sofcie albo ewentualnie komunikacji komp-montaż.

Wygląda na to że najlepszym posunięciem będzie reinstalka Eqmoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.