Skocz do zawartości

Jest zmienna DSCT !


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

No chłopie gratulacje! Podziwiam ludzi którzy tak pozornie mało efektowne działania zamieniają na cenne odkrycia. Gdzież tam do nich takim jak ja astrofotografom estetycznym...Piszę to absolutnie serio, bez grama zgryźliwości. Pełny szacunek Jarek!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Gratulacje! Zdradzicie jak wygląda poszukiwanie nowych zmiennych z technicznego punktu widzenia?

Celujesz w jakiś obszar na niebie (najlepiej w pobliżu Drogi Mlecznej, ale z dala od gromad), rejestrujesz przez 2-6 godzin i liczysz na szczęście, że jakaś gwiazdka jaśniała lub przygasała :) Sprawdzasz potem czy istnieje w bazie VSX i czy ASAS-SN wykazuje również jakąś zmienność. Nie trzeba obserwować przez kilka nocy, jeśli już z internetu można ściągnąć wystarczające dane. A nawet jak masz pełną, to i tak poproszą Ciebie o dołożenie ich :D Pisanie raportu to druga sprawa :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, LibMar napisał:

Celujesz w jakiś obszar na niebie (najlepiej w pobliżu Drogi Mlecznej, ale z dala od gromad), rejestrujesz przez 2-6 godzin i liczysz na szczęście, że jakaś gwiazdka jaśniała lub przygasała :)

Interesuje mnie ta część z przygasaniem i jaśnieniem ;) Buduje się krzywe jasności dla wszystkich gwiazd na zdjęciu? Długo to trwa? Analizuje to potem automat czy kandydatów wybiera się ręcznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Krzychoo226 napisał:

Interesuje mnie ta część z przygasaniem i jaśnieniem ;) Buduje się krzywe jasności dla wszystkich gwiazd na zdjęciu? Długo to trwa? Analizuje to potem automat czy kandydatów wybiera się ręcznie?

Zależy od ilości materiału, u mnie cała procedura fotometrii trwa 6s na klatkę 3096x2080. Czasem mam takich 500, niekiedy 1500 czy nawet 5000. Kandydatów (wybierane automatycznie, czasem warto ręcznie) zawsze jest wiele, najczęściej to błędy spowodowane obecnością drugiej gwiazdy obok :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczy się też jakość nieba. Ostatnio  wrzuciłem do programu kolejny zestaw zdjęć i nie było tak różowo jak za pierwszym razem. Zdjęcia były niestety wykonywane przy cirrusie doświetlonym Księżycem  :/   Czekam na pogodę i  łut szczęścia, żeby spróbować kolejny raz :)

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, wessel napisał:

Podziwiam ludzi którzy tak pozornie mało efektowne działania zamieniają na cenne odkrycia. Gdzież tam do nich takim jak ja astrofotografom estetycznym...Piszę to absolutnie serio, bez grama zgryźliwości. Pełny szacunek Jarek!

Ja bym powiedział, że zachwyt nad pięknem (wszech)świata i jaki budzą niesamowite zdjęcia "astrofotografów estetycznych" - takich jak Ty, jest dla wielu ludzi także niezwykle ważnym odkryciem - odkryciem innego typu, ale na pewnym poziomie może nawet ważniejszym... tak że bez fałszywej skromności please, Maćku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Iluvatar napisał:

Gratulacje!

Ja na początku października miałem 1 nockę znośną, więc też spróbowałem szczęścia, ale niestety Księżyc + cirrus + lekka mgła + stary Canon + 65mm apertury dało tylko wielką kaszanę.

Zmienna DSCT  złapałem na początku września.   Na pogodę nie ma rady :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.