Skocz do zawartości
siofor

Obcięcie tuby SW 120/600 pod bino - ktoś robił?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Noszę się z zamiarem skrócenia tuby SW 120/600 f/5 achro, celem umożliwienia współpracy z nasadką bino poprzez kątówkę 1,25"  BEZ DEDYKOWANEGO BARLOWA/OCA. Mam nasadkę pryzmatyczną 90 stopni Baader T2 o długości ścieżki optycznej ok 70mm. Bino standardowe typu WO/TS/Orion/SW. Czy ktoś z szanownych kolegów ma jakieś doświadczenia w tej kwestii z tym konkretnym refraktorem. Chodzi mi o to aby:

1. Dowiedzieć się ile mm mniej więcej trzeba skrócić tubę, przy założeniu, że konfiguracja jest następująca: refraktor - nasadka kątowa 1,25" 90st - bino.

2. Zapas regulacji wsuwu (inward) wyciągu wystarczy ok. 10mm (nie chcę natomiast aby nasadka ostrzyła przy wysuwie 3-4cm, to jest niepotrzebne i wymagałoby mocniejszego skrócenia tuby).

3. W refraktorze zamontowany jest lepszy wyciąg typu Crayford (trochę dłuższy od oryginalnego) ale dysponuję też wymontowanym oryginalnym. Wolałbym używać Crayforda, chyba że w takim przypadku trzeba by było skrócić tubę o więcej niż 70-80mm - to mogę pokombinować z oryginałem.

4. Wiem o korektorach 1x - 1.25x (Siebert OCA's) ale koszt sprowadzenia > $200, a poza tym refraktor ma być używany przez kilku użytkowników z własnymi bino i skrócenie tuby będzie tańsze i logistycznie łatwiejsze.

Z góry dziękuję za każdą sugestię, radę i opis własnych doświadczeń.

SW120_600.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Najpierw policz,czy z tymi wyciągami 2",w tym zestawieniu co podajesz,będziesz miał pełną aperturę.

Dane potrzebne do policzenia,to:

1) Średnica wewnętrzna rury wyciagu .?

2) Czy w rurze wyciagu są bafle?

3) Suma wszystkich torów optycznych: dł rury wyciągu,(redukcja ,czy nosek 2"?),kątówka,nasadka bino ?

Przy założeniu, że konfiguracja jest następująca: refraktor - nasadka kątowa 1,25" 90st - bino.

Czy napewno ta kątówka pryzmatyczna Baadera 1,25 " ma tor 70mm? Podaj link.

========================================================================================================================================

Nie wiem,czy się obejdzie bez wyciągu 3"  i kątówki 2" z wykręcaną górną rurą :wub:

Edytowane przez Motloch Franciszek
Dodanie do textu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A z ciekawości zmierz aperturę czynną mono,z tym wyciągiem i tą kątówką Baadera.

Jeżeli to jest wyciąg od SW ED 120/900 z rurą wyciągu długosci 238mm(bez bafli) + kątówka 70mm,to wg mnie jest ~ 97mm (przy średnicy wewnętrznej rury wyciągu 50mm).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta