Skocz do zawartości

C/2017 S3 (PANSTARRS)


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie.

Chciałbym poruszyć luźną dyskusje o tej komecie gdyż jest obiektem o intrygującej orbicie a jej jasność maksymalna oceniana jest na -5 mag.

Kometa to: C/2017 S3 (PANSTARRS) z orbitą o następujących parametrach.

Dane z portalu TheSkylive

Element Symbol Value
Orbit eccentricity e 1.00002253
Orbit inclination i 99.03659156°
Perihelion distance q 0.20820851 AU
31,147,550 km
Aphelion distance Q n.a.
Semi-major axis a n.a.
Orbital period period n.a.
Date of perihelion transit Tp 2018-Aug-15 23:00:19
2,458,346.4586 JD
Argument of perihelion peri 255.91723677043°
Longitude of the ascending node node 171.06287030068°
Mean anomaly M -0.00036930999363685°
Mean motion n 0.00000111°/day
Closest approach to Earth*   2018-Aug-07
Distance of closest approach*  

0.75815381 AU
113,418,196 km

59dea379a331f_ORBDIAG.jpg.83894dbedda277e69d119eed4b8fcd32.jpg

59dea26614e2a_Krzywajas.jpg.0f9fd63457dc9bdd587bc0921ecc51dd.jpg

59dea2c2e31d1_DSTEarth.jpg.e4c267ce8a090eef09a321ca1d971855.jpg

Po wyżej krzywa jasności i odległości w czasie.

Za najbardziej intrygujące jest tu dla mnie nachylenie sięgające 99 stopni oraz to że kometa jest obecnie w ruchu opadającym na słońce od strony naszej półkuli.

Aktualnie znajdziemy ją w gwiazdozbiorze smoka z jasnością około 21 mag.

Jako maksymalne zbliżenie prognozowany jest dystans 113.5 mln km od ziemi 4 sierpnia 2018 roku.

Za najlepszy moment dla tych którzy chcą powalczyć swoją optyką uważam  31.Lipca 2018 około godziny 3 w nocy.

Kometa znajdzie się w bliskim sąsiedztwie gromady otwartej NGC 2281 z jasnością ocenianą na 2mag gdzie ma szansę zmieścić się w kadrze matrycy APS-C z ogniskowymi do 800mm

Jak też w innej konfiguracji z popularnymi kamerami dedykowanymi i mniejsza ogniskową jest to jak najbardziej możliwe.

Zrzut z programu Stellarium.

2.jpg.97a1e1891c9816802da0c4ac35ec9302.jpg

Ciekaw jestem co wy sądzicie... Zapraszam.

Pozdrawiam Mariusz.

Edytowane przez MI89
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz,

 

TheSkylive nie jest dobrym źródłem informacji o jasnościach komet (błędy dotyczą często nawet jasności bieżących). W przypadku komety C/2017 S3 (PANSTARRS) założenie standardowych parametrów opisujących jej zmiany jasności (czyli wzrost jasności z odwrotnościa czwartej potęgi odległości od Słońca) wskazuje, że jej jasność maksymalna to będzie najwyżej +4 mag i to w czasie, kiedy będzie na niebie bardzo blisko Słońca.

Jakby tego było mało, kometa ma bardzo małą jasność absolutną (~10 mag) i istnieje duże ryzyko, że nie dotrwa do peryhelium. Koniec końców szansa na to, że będzie ona czymkolwiek lepszym niż słaby obiekt lornetkowy jest niestety niewielka.

 

Pozdrawiam
Piotrek

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, MI89 napisał:

Ostatnio miałem do niego zaufanie jako jedyny wskazywał faktyczną jasność c/2017 v2 johnston.

To zależy jakich źródeł używasz. Nie wiem, co podawał portal TheSkylive dla komety C/2015 V2 (Johnson), ale informacje o aktualnych jasnościach tej komety (podobnie jak innych widocznych w danym czasie komet) były cały czas dostępne i na bieżąco aktualizowane m.in. na aerith.net i cobs.si, więc portal TheSkylive na pewno nie był jedynym źródłem, które wskazywało "faktyczną" jasność tej komety.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotrek Guzik napisał:

To zależy jakich źródeł używasz. Nie wiem, co podawał portal TheSkylive dla komety C/2015 V2 (Johnson), ale informacje o aktualnych jasnościach tej komety (podobnie jak innych widocznych w danym czasie komet) były cały czas dostępne i na bieżąco aktualizowane m.in. na aerith.net i cobs.si, więc portal TheSkylive na pewno nie był jedynym źródłem, które wskazywało "faktyczną" jasność tej komety.

 

Po patrzę po tych stronach które podaleś. Dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, DARK napisał:

Seiichi Yoshida na swojej stronie prognozuje jej zachowanie tak

 http://aerith.net/comet/catalog/2017S3/2017S3.html

 

Według tego źródła jasność w momencie spotkania z ngc2281 to około 5 mag czyli o 3mag obiekt słabszy..lecz jest to też w miarę juz jasny obiekt.

Po sprawdzam tez inne źródła.

Edytowane przez MI89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MI89 napisał:

Według tego źródła jasność w momencie spotkania z ngc2281 to około 5 mag czyli o 3mag obiekt słabszy..lecz jest to też w miarę juz jasny obiekt.

Po sprawdzam tez inne źródła.

Proponuję Ci poczekać na nowe obserwacje tej komety zwłaszcza wizualne. Teraz możemy tylko gdybać jaką jasność osiągnie w danym momencie. Co najważniejsze orbita jest całkiem korzystna dla nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Limax7 napisał:

Proponuję Ci poczekać na nowe obserwacje tej komety zwłaszcza wizualne. Teraz możemy tylko gdybać jaką jasność osiągnie w danym momencie. Co najważniejsze orbita jest całkiem korzystna dla nas.

Tak to najlepsze co możemy. Uważam że jeszcze nie ma co jej przekreślać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MI89 napisał:

Według tego źródła jasność w momencie spotkania z ngc2281 to około 5 mag czyli o 3mag obiekt słabszy..lecz jest to też w miarę juz jasny obiekt.

Na aerith.net podany jest taki wzór, który posłużył do stworzenia wykresu. Wzór ten to: m1 = 10.0 + 5 log d + 10.0 log r. Jeśli kometa jaśniałaby w takim tempie, to w momencie spotkania z NGC 2281 miałaby jasność 7 mag. To też całkiem "przyjemna" jasność, tyle że kometa będzie wtedy podczas nocy astronomicznej tylko 15 stopni nad horyzontem, więc będzie zauważalnie "przygaszona" przez atmosferę.

W tym wzorze wyżej "10.0 log r" to założenie, że kometa będzie jaśnieć z czwartą potęgą odległości od Słońca. To dość szybkie tempo, zwłaszcza jak na kometę nieokresową.

 

29 minut temu, MI89 napisał:

Uważam że jeszcze nie ma co jej przekreślać.

No pewnie że tak! To zdecydowanie jedna z najciekawszych komet na przyszły rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ogrom wiedzy ;-)  Widzę że warto poznać znaczenie poszczególnych składników tych wzorów.

Kometa została odkryta dość niedawno i obecnie bada jej trajektorie pięć teleskopów, prawdopodobnie najlepsze dane dostarczy sfinansowany przez Kanadę, Francję i Hawaje 3.6-metrowy teleskop z szczytu Mauna Kea bowiem jest to największy teleskop jak na razie używany do badań tej komety. Z czasem pewnie zadanie to przejmie teleskop o większym zwierciadle.

Kilka źródeł podaje że badaniem komety zajmuje się też SCT z obserwatorium Cielo Profundo o aperturze 230 mm i światło sile f=7.. . co ciekawe teleskop o tak " małej aperturze" daje rade uchwycić ten obiekt.

 

Edytowane przez MI89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

No i w końcu dzieje się coś ciekawego!

 

Kometa C/2017 S3 (PANSTARRS) do końca czerwca w zasadzie zachowywała się zgodnie z prognozami i jeszcze przedwczoraj jej jasność oceniano na zaledwie 12 - 13 mag. Tymczasem dziś Michael Jäger poinformował, że kometa wybuchła i jest znacznie jaśniejsza - ma obecnie około 8.5 - 9.0 mag. Może to oznaczać, że kometa już sie rozpada i za kilka-kilkanaście dni zostanie z niej tylko gasnąca "chmurka". Może jednak będzie inaczej i w najbliższych tygodniach na porannym niebie będziemy mieć całkiem ładną lornetkową kometę.

Tak, czy siak, Księżyc powoli opuszcza niebo, Słońce z nocy na noc chowa się coraz głębiej pod horyzont, warto więc zapolować na tę kometę, bo aktualnie jest najjaśniejszą kometą widoczną z naszego kraju.

Poniżej jeszcze zdjęcie Michaela Jägera sprzed kilkunastu godzin:

 

2gd9wS

  • Lubię 4
  • Dziękuję 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z obserwacji. Kometa jest bardzo ładna. W 33 cm teleskopie widoczna natychmiast, jako jasny, zwarty, dość duży okrągły obiekt. W lornecie 25x100 też widoczna całkiem dobrze - nieduża, skondensowana, kuleczka. W lornetce 10x50 widoczna bardzo słabo.

 

Teleskopem jej jasność oceniłem na 9.4 mag, lornetą 25x100 na 9.2 mag.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też udało się namierzyć kometę ale na krótko, bo co chwila chmury zachaczały o ten rejon nieba. W 20 cm teleskopie kometa prezentowała się dość ładnie przypominając zwartą gromadę kulistą. Jasność jej oszacowałem na 9.2 mag a wielkość na 3' 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ubiegłejutra nocy kometa wyraźnie osłabła jak i stała się bardziej rozmyta co można interpretować jako szybkie zakończenie tego rozbłysku a nawet ostatnie chwile tej komety. Czas pokaże, nie mniej warto każdej pogodnej nocy śledzić jej zachowanie. 

Moja ocena z nocy 4/5 07 to

jasność 9.5mag DC 2/3 koma 5'

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Miszuda napisał:

Chyba to mało prawdpopdobne? Chyba, że inaczej ocenia się jasności absloutne dla komet ???

W drugim zdaniu sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie :).

Jasność absolutna komety, to jasność, jaką miałaby ona gdyby znalazła się w odległości 1 j.a. od Ziemi i 1 j.a. od Słońca, przy czym zwykle do tego oszacowania zakłada się, że jasność komety jest odwrotnie proporcjonalna do 4 potęgi jej odległości od Słońca.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Piotrek Guzik napisał:

W drugim zdaniu sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie :).

Jasność absolutna komety, to jasność, jaką miałaby ona gdyby znalazła się w odległości 1 j.a. od Ziemi i 1 j.a. od Słońca, przy czym zwykle do tego oszacowania zakłada się, że jasność komety jest odwrotnie proporcjonalna do 4 potęgi jej odległości od Słońca.

O to nie wiedziałem, nie mam nic wspólnego z kometami :) Dzięki za wyjaśnienie!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem wczoraj zdjęcie komety, nie wygląda spektakularnie, ale można już coś ocenić po takich klatkach. Podczas fotometrii (jądra) wyszło, że jej jasność to nie ~9, a ~12 magnitudo. Gwiazda referencyjna ma 11.2 magnitudo, to wykres jasności komety: 36650955_657268894630775_1080645988223287296_n.png?_nc_cat=0&oh=0f58133fa5245bcbb6ac4d9f1e12bc07&oe=5BAA8F9A


Nie wiem czy to powinno tak wyglądać, może to wina fotometrii samego jądra, a może kometa już tak osłabła? Fotki wykonane w godzinach 00:21-00:56, 05.07.2018.

Podsyłam też pojedynczą klatkę (oznaczoną) i stacka
 

oznaczonefotometria.jpg

C2017S3.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ANowak napisał:

Wykonałem wczoraj zdjęcie komety, nie wygląda spektakularnie, ale można już coś ocenić po takich klatkach. Podczas fotometrii (jądra) wyszło, że jej jasność to nie ~9, a ~12 magnitudo.

 

3 godziny temu, ANowak napisał:

Nie wiem czy to powinno tak wyglądać, może to wina fotometrii samego jądra, a może kometa już tak osłabła? Fotki wykonane w godzinach 00:21-00:56, 05.07.2018.

Wizualnie ocenia się jasność całkowitą komety. Jasność całkowita zwykle jest znacznie większa niż jasność samego jądra. Co więcej, jeśli oceniałeś jasność jądra, to tak naprawdę oceniałeś jasność części głowy komety (takiej jaką miałeś średnicę aperturu fotometrycznej), bo samo jądro jest schowane gdzieś w głębi komy i jeszcze znacznie słabsze od tego co zmierzyłeś.

Tak więc Twój wynik zdecydowanie nie jest sprzeczny z tym, co raportowali do tej pory inni.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kometa C/2017 S3 (PANSTARRS) po wybuchu szybko osłabła i stała się mocno rozmytym obiektem. Nocą 9/10 lipca jej jasność oceniłem na 10,6mag i było ją widać dużo gorzej niż kilka dni wcześniej. W kolejnych dniach jej jasność utrzymywała się na podobnym poziomie.

Tymczasem dziś w nocy (14/15 lipca) Michael Jäger doniósł o kolejnym wybuchu tej komety. Kilku obserwatorów wizualnych oceniło jej jasność znów na około 9,5mag i wszyscy zgodnie twierdzili, że kometa jest znów obiektem mocno skondensowanym. Na zdjęciach widać też wąski jonowy warkocz. Poniżej zdjęcie Michaela Jägera:

 

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/37099562_427313184452186_1172252860348366848_n.jpg?_nc_cat=0&oh=a305d5ae10d1255e3f6fa88935793431&oe=5BE8084F

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.