Skocz do zawartości
Pav1007

Ruch HEQ5 z poziomu guidera - problem

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

szukałem, szukałem i nie znalazłem, więc stwierdziłem, że podzielę się z Wami moim problemem - może ktoś z Was zna rozwiązanie lub spotkał się z problemem.

Kilka stałych:

Montaż HEQ, do którego podpięty jest moduł Bluetooth do komunikacji z komputerem. Poniższe było testowane na komputerze #1 z Win7 i #2 z Win10

Platforma ASCOM 6.3 (testowane również na 6.2), EQMOD - testowane na 1.24, 1.29 i 2.00

Maxim 6

Control via: Telescope

Sytuacja:

Montaż podpięty za pomocą EQMOD, używając przycisków na panelu EQMOD'a montaż przesuwa się we wskazanym kierunku.

Maxim: Zakładka guide -> MOVE czas ruchu 5sek (testowane na wielu innych - dłuższych)

Klikam X+ - montaż przesuwa się we wskazanym kierunku w zadanym czasie, to samo przy X - ; każde kliknięcie powoduje ruch montażu

Klikam Y+ lub Y - - montaż wykonuje ruch, klikam Y+ lub Y - montaż NIE WYKONUJE RUCHU (jest mikrosekundowe mrugnięcie Moving Telescope i wraca do Camera Idle), następne kliknięcie powoduje, że montaż WYKONUJE RUCH, następne NIE WYKONUJE RUCHU i tak dalej... ruch w deklinacji wykonywany jest CO DRUGI.

Przy kalibracji guidingu obserwowany jest ten sam efekt:

- albo wykona pierwszy ruch w deklinacji i już nie wróci do punktu wyjścia

- albo nie wykona pierwszego ruchu i wykona następny (również nie wróci do punktu wyjścia)

Ironia:

Jeśli w stałych (patrz wyżej) zamienimy Maxim 6 na Maxim 5.24 - WSZYSTKO DZIAŁA BEZ PROBLEMU!

Czy ktoś może mi to wyjaśnić?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Prawdopodobnie problem sterowników  gryzących się z Maximem - przerabiałem  podobny przypadek, w którym jednak pomogła zmiana z niższej na wyższa wersję.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

rozwiązania nie mam - ale nagrałbym co idzie do montażu i porównał... może komendy z czapy

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ruch z panelu eqmod - ok

Ruch z Maxima 6 - blad

Ruch z PHD2.6.4  - ?

Ruch z APT 3.40 - ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
7 godzin temu, JaLe napisał:

Prawdopodobnie problem sterowników  gryzących się z Maximem - przerabiałem  podobny przypadek, w którym jednak pomogła zmiana z niższej na wyższa wersję.

No właśnie tutaj nie rozwiązuje - spróbuję jeszcze zrobić totalny uninstall  wszystkiego (Maxim6 i EQMOD) i zobaczę raz jeszcze

6 godzin temu, AMR napisał:

rozwiązania nie mam - ale nagrałbym co idzie do montażu i porównał... może komendy z czapy

A jak nagrać co idzie do montażu?

4 godziny temu, Tayson napisał:

Ruch z panelu eqmod - ok

Ruch z Maxima 6 - blad

Ruch z PHD2.6.4  - ?

Ruch z APT 3.40 - ?

APT nie obsługuje guidingu samo w sobie - robi to za pośrednictwem PHD. 

Ale fakt - w PHD nie sprawdzałem - sprawdzę, dzięki.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 14.10.2017 o 19:55, Pav1007 napisał:

A jak nagrać co idzie do montażu?

Polecenia ASCOM wysyłane do sterownika sprawdzisz stosując "Pipe diagnostic tool' z platfromy Ascom  jako sterownik pośredniczący (podobnie jak używa się Generic Hub).

Jeżeli chcesz nagrać co wysyła sterownik ASCOM montażu do portu COM trzeba użyć jakiegoś "sniffera". Osobiście korzystałem z Device Monitoring Studio https://www.hhdsoftware.com/

• Lubię 1
  • Dziękuję 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak napisał przedmówca - pipe tool z Ascoma (będzie mniej danych) - jak chcesz zobaczyć co faktycznie idzie do montażu:

w EQMOD wystarczy zaznaczyć "comms log", nie mam wersji z linii stabilnej (2.x to dev)

image.png.39b01eedbb5a8cff5fb85505a64895de.png

naciskasz "record" wybierasz gdzie do pliku, ogólnie jak odpalisz "pulse guide" to zobaczysz komendy idące (TX) i status przychodzący (RX) - nie przestrasz się rozmiarem ;) 

• Dziękuję 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki za doradztwo - człowiek uczy się cały czas :-)

Jak na razie posłałem Maxima6 w cholerę - pracuję z 5.24 i jest mi na razie dobrze - jak mi przejdzie to może wybaczę szóstce i zobaczę czy da się z nim jakoś współpracować :-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta