Skocz do zawartości

M51 z przyległościami


.zombi.

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, wessel napisał:

No brawo! Nienaganna obróbka! A jeszcze jakby gwiazdki były ciutkę bardziej kolorowe....

Więc z fotki gwiazdki prawie wszystkie wyszły mi pomarańczowe i przy dużej saturacji wyglądało to dziwnie więc wolałem z kolorem gwiazd przystopować.

Może to wina kanału niebieskiego składając który pierwszy raz musiałem pedestal zmienić bo głupoty wychodziły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie byłoby kiedyś mieć w ręku taki atlas nieba ze zdjęciami galaktyk tak opisanymi jak na drugim przypadku.

Czy może jest już taki atlas ?

Może ktoś na AF stworzy taki atlas z dostępnych i opisanych zdjęć (- wtedy astrofotografia naprawdę wspomogłaby astronomię ).

(Bo niestety tysiące postów o obróbce zdjęć, subiektywnym mówieniu że kolorek, jakieś krzywe może trochę "przesunąć" w jedną lub drugą stronę to jak dla mnie to już nie jest astronomia.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, heweliusz napisał:

(Bo niestety tysiące postów o obróbce zdjęć, subiektywnym mówieniu że kolorek, jakieś krzywe może trochę "przesunąć" w jedną lub drugą stronę to jak dla mnie to już nie jest astronomia.)

 

Astrofotografia to też dział astronomii. Czyli wyciąganie maksimum informacji ze zdjęcia. To, czym tu zajmuje się Wessel i inni to astrofotografia estetyczna, z tą naukową mająca raczej mało wspólnego :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, przejdźmy do sedna sprawy i porozmawiajmy o takim atlasie nieba z opisami jak na drugim zdjęciu - czy jest takowy ? (a może byłaby to świetna pozycja wydawnicza na rynku światowym dla miłośników astronomii ?) - Czy też warto byłoby taki atlas stworzyć np na początek jeden gwiazdozbiór np CVn ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jeśli koledzy publikujący zdjęcia zadbają o ich opis. Taki opis jak widzisz generuje program PixInsight, ale nie wszyscy go mają. Podobnie działa AFA Piotra Brycha- narzędzie darmowe.

Jeśli ktoś podejmie się tworzenia katalogu to takich szerszych ujęć trochę jest na przykład:

NGC 7331 i okolica

M 104 i okolica

autor powinien zgłaszać opis prowadzącemu taki serwis

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę przeciwwskazań, ale MOD powinen stworzyć osobny wątek moim zdaniem , np. w dziale dotyczącym głebokiego kosmosu - wątek a nie temat, bo inaczej w poukładanych w jednym temacie fotkach nie znajdziesz nic. Ale jak będzie wątek - Mapy astrofotograficzne nieba - i temat M105 i okolice to już będzie łatwiej

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że taki wątek powstanie.

(A swoją drogą to czekam czasów kiedy na forum zamiast wątków o procesowaniu zdjęć astronomicznych większością będą takie zawierające relacje z obserwacji np M51 i przyległości przez teleskopy od co najmniej 50cm (20") średnicy lustra w górę : 26", 28", 32"...  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.10.2017 o 10:11, heweliusz napisał:

No dobrze, przejdźmy do sedna sprawy i porozmawiajmy o takim atlasie nieba z opisami jak na drugim zdjęciu - czy jest takowy ? (a może byłaby to świetna pozycja wydawnicza na rynku światowym dla miłośników astronomii ?) - Czy też warto byłoby taki atlas stworzyć np na początek jeden gwiazdozbiór np CVn ?

na astrobin.com fotki są  z fotometrią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pozytywne komentarze - i powiem szczerze że jestem trochę zaskoczony bo ja nie bylem przekonany czy fotkę w ogóle publikować.

Materiał już na zlocie został okrzyknięty jako nieostry - i generalnie z tą oceną musiałem się zgodzić - nie znając do końca przyczyny. Całe szczęście że są jeszcze dopalacze które pomagają przezwyciężyć warunki atmosferyczne oraz sprzęt:

Galaktyka 1:1 (generalnie tylko po drizzle, wyrównanie tła i krzywe - nie wiem czy drizzle coś tu wniosło !):

drizzle_integration_ABE_CROP-full-w.jpg.d6a067f11aed244a9aa83bb8ddf84cf6.jpg

A tutaj po Richardson–Lucy deconvolution

drizzle_integration_ABE_CROP-full-w1.jpg.b0971c5b6fb6b2b88749236ecb2f9cc4.jpg

 

Na fotce wynikowej w akcie desperacji użyłem również techniki Layered Contrast Stretching - której normalnie staram się unikać ;)

Cały czas czekałem że ktoś wytknie że galaktyka wygląda podejrzanie ale się nie doczekałem - wygląda że techniki użyte z wyczuciem dały ogólnie dobry efekt choć pewnie musi minąć jeszcze 1/2 roku kiedy to zapomnę o jakości materiału źródłowego i będę mógł ocenić obiektywnie efekt końcowy.

Edytowane przez .zombi.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.