Skocz do zawartości

Zagadka


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno nie było zagadek.

Dlatego pomyślałem, że  czas  odnowić starą zabawę :)   

  Ponieważ zdaję sobie sprawę, że zagadka należy do trudnych od razu  podpowiadam, że jesteśmy w   gwiazdozbiorze Perseusz.   Na zdjęciu  jest widoczna  mgławica, galaktyka  i  jeszcze coś.  Proszę o identyfikację   co najmniej  dwóch z wymienionych prze ze mnie obiektów.

Perseusz.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, coś ciężko idzie. Nikt o nic się nie pyta.  Gdzie ta atmosfera, gdy ludzie  bawili się w odgadywanie zagadek astro :/

A może za trudne zadanie ?  To dam podpowiedź. Mgławica jest widoczna  poniżej  środkowej części zdjęcia - w dół, jest to planetarka z katalogu PK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, jakbym miał Stellarium (darmowy program - polecam) zainstalowane, to bym powalczył, ale akurat nie mam bo mi jakimś cudem destabilizuje komputer.

Ci co mają na pewno dadzą radę. Galaktyczkę  chyba dobrze wypatrzyłem ??

Pozdrawiam

p.s.

Jeżeli ktoś ma pomysł na zagadkę, a nie chce zakładać nowego wątku to polecam wrzucenie jej do tego wątku:

 

jale.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmigałem wczoraj simbadem po Perseuszu, ale te obiekty są tak małe, a Perseusz tak rozległy że bez astrometrii będzie bardzo ciężko.. Poddałem się po 20 minutach wypatrywania tych 5 gwiazdek ułożonych w podkowę pomiędzy planetarką, a galaktyką. Z astrometrią, wiadomo, zabawa nie ma sensu :) Chciałem gołym okiem na mapie, bez zaznaczonych obiektów, ale dziś poszukam w guide :P

Edytowane przez Krzychoo226
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Śmigałem wczoraj simbadem po Perseuszu, ale te obiekty są tak małe, a Perseusz tak rozległy że bez astrometrii będzie bardzo ciężko.. Poddałem się po 20 minutach wypatrywania tych 5 gwiazdek ułożonych w podkowę pomiędzy planetarką, a galaktyką. Z astrometrią, wiadomo, zabawa nie ma sensu :) Chciałem gołym okiem na mapie, bez zaznaczonych obiektów, ale dziś poszukam w guide :P

Ważne, że próbowałeś,  zachęcam jednak do dalszych prób.  Obiekty znajdują się w północnej części  Perseusza i  jeden z nich był na pewno obserwowany z Polski ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Ja tu coś znalazłem:

Ale nie mam pojęcia wtf :)

 

Tak, coś tam i nie tylko tam (najprawdopodobniej )  pyłowego jest :)   I to właśnie ten trzeci najtrudniejszy obiekt.  No, to 50% zadania wykonana. Teraz jeszcze  pozostaje sprawdzić co to za obiekty ?   Najłatwiej zacząć od PK   ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jagho gratuluję wszystkie odpowiedzi są poprawne :)    Uzupełniając dodam, że  pozostaje nam do identyfikacji mgławica, która zaznaczył Behlur (jeszcze raz gratuluję spostrzegawczości).   Sam w pierwszym momencie gdy ją zobaczyłem pomyślałem o sknoconym flacie, ale tym razem flata mam perfekcyjnego.  Sprawdziłem więc na Aladynie i tam faktycznie też coś majaczy. Być może są to pyły naszej Mlecznej Drogi :flirt:  Na koniec dodam jeszcze zdjęcie w którym wyciągnąłem te pyły oraz  (prawdopodobnie)  pierwsze polskie zdjęcie  PK 131-5.1 (w troszkę większej rozdzielczości niż w pierwszym poście).

Flux.jpg

PK 131-5.1.jpg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.