Skocz do zawartości

Messier 74 (lucky imaging - 0,41''/pix)


Lukasz83

Rekomendowane odpowiedzi

BTW - dla zobrazowania jak wygląda rejestrowanie wrzucam jedną z lepszych klatek sesji. Tutaj sygnał jest rejestrowany tuz ponad szumem odczytu więc na pojedynczych klatkach jest go niewiele a dodatkowo rozpiętość tonalna jest znikoma :)

DS_213217_pipp_f076j.thumb.jpg.0ad0016281341282a0122a7a8fd5dbc3.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna spirala :) .

Co do kresek - jakbyś jeszcze zastosował dithering ( co w twoim przypadku jest raczej tylko teoretyczne) , to szum byłby jeszcze gładszy.

Zrobiłem jedno zdjęcie swoją ASI bez ditheringu na Unity Gain i mimo odjęcia darków pewien wzorek w tle występuje ( zresztą na zdjęciu powyżej też go trochę widać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Duser napisał:

Piękna spirala :) .

Co do kresek - jakbyś jeszcze zastosował dithering ( co w twoim przypadku jest raczej tylko teoretyczne) , to szum byłby jeszcze gładszy.

Zrobiłem jedno zdjęcie swoją ASI bez ditheringu na Unity Gain i mimo odjęcia darków pewien wzorek w tle występuje ( zresztą na zdjęciu powyżej też go trochę widać)

Wiesz, ja mam taki naturalny dithernig bo mi wszystko dryfuje w osi DEC lub RA - w zależności od tego w którą stronę niedokładnie ustawię montaż ;) Całość jest przecież bez guidingu.

Wydaje mi się żeby ten wzorek wywalić z tła to trzeba przy tej technice dużo więcej klatek (minimum 1000) a tutaj było tylko 250 x 7 sekund.

Czas pokaże, tylko pogody potrzeba.

26 minut temu, Grzędziel napisał:

Ostatnia wersja zdecydowanie najlepsza, chociaż mnie, konserwatywnego tradycjonalistę i zawziętego CCDkowca jakoś lucky imaging nie przekonuje.

Świat byłby nudny gdyby wszyscy robili wszystko tak samo ;) Dobrze, że jest różnorodność i każdy może działać wg własnego uznania.

A na poważnie, wiem jakie są ograniczenia tej techniki - na przykład nigdy nie uzyskam ładnych gwiazd jak przy długoczasowym astrofoto gdzie studnia jest głęboka i się nie przepalają.
Ale ja przy moim budżetowym setupie po prostu nigdy nie byłbym w stanie uciągnąć tak dużej skali na długich czasach. A co ja poradzę, że lubię jak wszystko na fotkach jest duże. 
Lucky imaging to takie luźne astrofoto bez stresu o odrzut materiału. A i efekty też daje coraz lepsze w miarę zdobywania kolejnych doświadczeń.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Lukasz83 napisał:

Świat byłby nudny gdyby wszyscy robili wszystko tak samo ;) Dobrze, że jest różnorodność i każdy może działać wg własnego uznania.

Podpisuję się pod tym oboma rękoma a technologii CMOS przyglądam się życzliwie z nadzieją, że i ja się kiedyś skuszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Grzędziel napisał:

Ostatnia wersja zdecydowanie najlepsza, chociaż mnie, konserwatywnego tradycjonalistę i zawziętego CCDkowca jakoś lucky imaging nie przekonuje.

Tyle koszmarnej astrofotografii długoczasowej krótkoogniskowej przewija się przez fora, że LIM jest wartością samą w sobie, bo przynajmniej zawiera potencjał skali i detalu, a co ma do zaoferowania zaorane zdjęcie malej skali?

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JaLe napisał:

Można poznać uzasadnienie ?

Oczywiście wrażenie subiektywne, ale z bardzo wielu zdjęć które w necie oglądałem po prostu bardziej mi się podobają te z CCD. Zdaje sobie jednak sprawę, że tych zdjęć jest znacznie więcej i to zaburza statystyki. Może jak najwięksi mistrzowie astrofoto zaczną wrzucać fotki w technologii CMOS/LIM (niczego nie ujmując Łukaszowi i tym wszystkim, którzy się już w to bawią) to zmienię zdanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Grzędziel napisał:

Oczywiście wrażenie subiektywne, ale z bardzo wielu zdjęć które w necie oglądałem po prostu bardziej mi się podobają te z CCD. Zdaje sobie jednak sprawę, że tych zdjęć jest znacznie więcej i to zaburza statystyki. Może jak najwięksi mistrzowie astrofoto zaczną wrzucać fotki w technologii CMOS/LIM (niczego nie ujmując Łukaszowi i tym wszystkim, którzy się już w to bawią) to zmienię zdanie. 

Tak, z subiektywnymi odczuciami  nie można dyskutować.  Mnie np podobają się zdjęcia Łukasza i  Emila Kraaikampa, jak chociażby to: 

 

20160910_NGC7814_ASI1600MM.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, ciekaw jestem jakby ta M74ka wyszła gdyby Twój materiał złożył i obrobił doświadczony astrofotograf "DSowy"

- może któryś aktywny na forum mógłby podjąć się takiego "eksperymentu"?

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, bartolini napisał:

Łukasz, ciekaw jestem jakby ta M74ka wyszła gdyby Twój materiał złożył i obrobił doświadczony astrofotograf "DSowy"

- może któryś aktywny na forum mógłby podjąć się takiego "eksperymentu"?

Dobry pomysł - po 17 wszystko udostępnię (avi, stack, dark) tak żeby każdy chętny mógł sobie pobrać i się pobawić żeby zobaczyć "z czym to się je" ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linkowane zdjęcia oszukują, takie jest moje zdanie, wystarczy zwrócić uwagę co tam się wyprawia w otoczeniu jasnych gwiazd, aby dojść do wniosku, że te małe punktowe są jedynie efektem agresywnej selektywnej obróbki, na zasadzie: mam równomiernie rozsypaną ilość piasku (plamka w miejscu gwiazdki po stackowaniu), pozbieram, pozbieram i uklepie mi się ładna mała kupeczka (punktowa gwiazdeczka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JaLe napisał:

Tak, z subiektywnymi odczuciami  nie można dyskutować.  Mnie np podobają się zdjęcia Łukasza i  Emila Kraaikampa, jak chociażby to: 

 

 

Przykro mi że moje Ci się nie podobają ;)

Emil ma akurat jedne z gorszych zdjęć,  jak choćby to linkowane przez Ciebie lub np to http://www.astrokraai.nl/viewimages.php?id=230

Zapisz, powiększ i pooglądaj dokładnie co tam siedzi :unsure:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.