Skocz do zawartości

Sky Safari - parę pytanek


Matheo_89

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam kilka pytań do użytkowników Sky Safari (Android), ale tych którzy autentycznie go używają podczas obserwacji.

1. Czy program ma autentyczne, rzetelne i zgodne z praktyczną rzeczywistością bazy gwiazd, pokazujące ich prawdziwe jasności i dokładne, ale to DOKŁADNE położenie na niebie?

2. Czy można zmieniać zasięg gwiazdowy w opcjach wyświetlania w zależności od potrzeb i jeśli tak to co ile mag jest skok?

3. Którą wersję mam wybrać jeśli nie potrzebuję durnotek typu "widok 3D Galaktyki z położeniem gromad kulistych" - o zgrozo, szukam programu - mapy nieba w pole, a nie planetarium do wizualizacji edukacyjnych, który przez to będzie zamulał i tak słabego Sony Z3 Compact. Potrzebuję dokładnych, rzetelnych jasności i położeń gwiazd, ponieważ Stellarium niestety zaczyna mi nie wystarczać. W lornecie 16x70 widzę gwiazdy, których nie ma w Stellarium, a te które widzę nie pokrywają się idealnie w położeniu względem siebie, gdy patrzę w lornetkę. Różnice nie są duże, ale jak szukasz bardzo słabych planetarek w lornetce to ma ogromne znaczenie do ich identyfikacji. Czy ktoś mi teraz da gwarancję, że Sky Safari ma jakieś prawdziwe katalogi, oparte na rzetelnych danych naukowych?

4. Czy gwiazdy w Sky Safari po przybliżeniu też są tak idiotycznie plackowate jak w Stellarium? Przecież nawet w dużym powiększeniu w rzeczywistości gwiazdy nadal są punktowe. Te placki wg mnie przeszkadzają tylko, niepotrzebnie "rozlewają" się na piksele.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie jest bardzo wierne odwzorowanie, autorzy to doświadczeni astronomowie. Często orientowałem się po kształcie konstelacji gwiazdw realu i w programie, praktycznie zawsze było ok. Jasność widocznych gwiazd i obiektów DS możesz zmieniać suwakiem dość płynnie, o ułamek magnitudo. Używałem tylko wersji plus z dość dużym teleskopem, absolutnie wystarcza. Nie wiem jak tańsza wersja z lornetką. Gwiazdy plackowate nie są, aczkolwiek ich jasność na ekranie jest zbyt optymistyczna w stosunku do realu. Często nie było ich wydać mimo teoretycznego zasięgu. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.