Skocz do zawartości

ArcsinhStretch - nowa funkcja PixInsight


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Funkcja jest przeznaczona do nieliniowego przekształcenia kolorowych obrazków RGB i działa naprawdę dobrze. Pojawia się po standardowym upgrade wersji 1.8.5 w grupie funkcji "Intensity transformation"

scrn.jpg.f53865f8173c6b5546785ccbc6e5eec4.jpg

Pod spodem przykład działania:

-pierwszy obrazek to klasyczne przekształcenie histogramem

- drugi obrazek to arcsinkstretch do mniej więcej takiego samego poziomu luminancji.

Efekt oceńcie sami - pełna rozdzielczość.

59e79372375d5_R-RGBstandard.thumb.jpg.c865fd87abfb6e1d397a6f90a05e20af.jpgR-RGB.thumb.jpg.01f9432d4b0f5ab60075e27df9bb6698.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Duser napisał:

Tez juz próbowałem użycia tej funkcji . Myślę , że po nabraniu doświadczenia będzie użyteczna do produkowania RGB z dobrze wybarwionymi gwiazdami , jako bazę do nałożenia luminancji .

Fajny pomysł. W Photoshopie muszę coś takiego w paru krokach robić, tu w 1 kliku - jak rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest to wszystko opisane na stronie z dokumentacją do tego toola:

http://pixinsight.com/doc/tools/ArcsinhStretch/ArcsinhStretch.html

narzędzie wydaje się być idealne do "farbowania" malo nasyconych kolorem miejsc w tym gwiazdy na pierwszym planie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malo precyzyjnie napisałem, ale na szczęście diwanoczko pomógł. Inna rzecz że myślałem ze fachowcy widzac nazwę " narzędzie" domysla sie ze to nie sluzy do całkowitej obróbki w jednym ruchu.

To jest narzędzie slużące do wybarwiania gwiazd i obszarów o małym nasyceniu kolorem. Normalny stretch wyciąga i kolor i luminancję w wyniku czego spada  nasycenie koloru. Arcsinhstretch działa inaczej - bardziej wyciąga nasycenie.

Ten obrazek to jest pokazanie róznicy w działaniu obu funcji one click jak napisał Adam, nie ma nic wspólnego z końcowym wyglądem zdjęcia. TO TYLKO JEDEN Z WIELU ETAPÓW OBRÓBKI. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Duser napisał:

Tez juz próbowałem użycia tej funkcji . Myślę , że po nabraniu doświadczenia będzie użyteczna do produkowania RGB z dobrze wybarwionymi gwiazdami , jako bazę do nałożenia luminancji .

Dokladnie o to chodzi, to trochę podobnie działa to przejścia na lab colour w PS i wyciaganie saturacji. Może nie tyle podobnie działa ile daje podobny efekt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze od siebie zwrócę uwagę na stronę matematyczną, bo łatwo można pominąć ten detal:

image.png.150a6cfbb3b4262c6551441c591dcb79.png

Parametr 'x' jest luminancją, która domyślnie jest obliczana z wagami 1/3R, 1/3G, 1/3B. Jeżeli chcemy zmienić wartości wag musimy zaznaczyć opcję "Use RGB working space". Wtedy wagi możemy dobierać przy pomocy RGBWorkingSpace. Co prawda wszystko jest w opisie ale sam się zaskoczyłem, że domyślnie tak nie jest ...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.