Skocz do zawartości

Do astrofoto: 8" czy 6" ?


jan

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do Forumowiczów: Jaki teleskop (wraz z oferowanym do niego montażem) będzie się lepiej nadawał do astrofoto (chodzi mi głównie o DS-y). Czy 8" czy 6". Mam na uwadze dwie firmy: Orion i Celestron. Tak więc w grę wchodzą:

1. Orion SkyView Pro 8 EQ

2. Orion SkyView Pro 6 EQ

3. Celestron C8-N na CG-5

4. Celestron C6-N na CG-4 (oczywiście oba Celestrony po dokupieniu do nich napędu w dwóch osiach).

C6-N jest trochę tańszy niż SkyView Pro 6 EQ (nawet po dodaniu do jego ceny napędu).

Wstępnie przymierzyłem się do SkyView Pro 6 EQ, ale zanim wydam duże (słowo względne) pieniądze, to mam nadzieję na przeczytanie wielu opinii, o które serdecznie wszystkich proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orion SkyView Pro 6 EQ jest droższy od Celestron C6-N na CG-4 ponieważ jest na lepszym montażu SkyView Pro=EQ5 a CG-4 =EQ3 tak przynajmniej mi się wydaje. Jabym wzioł Orion SkyView Pro 6 EQ ponieważ będzie bardziej stabilny od swojego większego brata :lol::D

 

 

pozdrawiam Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Celestron C6-N na CG-4 i taka kofiguracja raczej nie sprawdzi się w astrofotografii. Nawet po wymianie paskudych chińskich smarów i dokręcenia wszystkiego jak trzeba montaż ma minimalne luzy, a całość nie jest zachwycająco stabilna. Przy wizualu nie daje mi się to we znaki , ale nie wyobrażam sobie robienia tym teleskopem długich naświetleń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Forumowiczów: Jaki teleskop (wraz z oferowanym do niego montażem) będzie się lepiej nadawał do astrofoto (chodzi mi głównie o DS-y). Czy 8" czy 6". Mam na uwadze dwie firmy: Orion i Celestron. Tak więc w grę wchodzą:

1. Orion SkyView Pro 8 EQ

2. Orion SkyView Pro 6 EQ

3. Celestron C8-N na CG-5

4. Celestron C6-N na CG-4 (oczywiście oba Celestrony po dokupieniu do nich napędu w dwóch osiach).

C6-N jest trochę tańszy niż SkyView Pro 6 EQ (nawet po dodaniu do jego ceny napędu).

Wstępnie przymierzyłem się do SkyView Pro 6 EQ, ale zanim wydam duże (słowo względne) pieniądze, to mam nadzieję na przeczytanie wielu opinii, o które serdecznie wszystkich proszę.

 

Rozumiem ze nastawiasz sie na ognisko główne ? Uważaj, zaraz się tu odezwą zniechęcające głosy Jesiona, Mcartiego czy Adamo że jakoby do tego potrzebny montaż za tysiące euro + dodatkowe wydatki. Nie sluchaj ich, dobrze kombinujesz, astrofoto nie jest trudne trzeba tylko chcieć.

Osobiście doradzałbym hybrydę SkyView Pro + tuba optyczna od soligora MT-800. Swiatłosiła to kluczowy parametr! Z 6-calowymi tubami optycznymi jest ten problem że mają wyciągi 1,25 cala - będziesz miał problemy z winietowaniem, od razu atakuj w 2-calowe. No i bez guidescope-a sie nie obejdzie + okular z podświetlanym krzyżem nitek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janie a czym chcesz focić kliszą?

 

Adamsz no bez jaj wszystko zależy od detektora i skali jaka nas zadowala.

 

pewnie, że prowadzenie na SVP będzie lepsze AV Soligorka. Tylko nie mów tu znowu o gdzinnych expozycjach :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janie a czym chcesz focić kliszą?

Docelowo (czyt: jak zbiorę więcej środków) to EOS 300D.

Tylko nie mów tu znowu o gdzinnych expozycjach

Właśnie - na jak długie ekspozycję mogę się nastawić przy Orion SkyView Pro 6 EQ?

No i bez guidescope-a sie nie obejdzie

Nieśmiało zapytam - co to jest?

Z 6-calowymi tubami optycznymi jest ten problem że mają wyciągi 1,25 cala

Wydawało mi się, że Orion ma 2" z redukcją na 1"25'. Ale mogę się mylić. W nowej wersji strony Astrokraka nie mogę się tego doszukać.

 

Co do cen, to na tysiące EURO nie ma i tak żadnych szans. Telep za około 3000 PLN + EOS 300D to i tak bardzooo pokaźna kwota. I tutaj muszę dostosować swoje oczekiwania właśnie do kwoty, jaką mogę wydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat:

No i bez guidescope-a sie nie obejdzie  

 

Nieśmiało zapytam - co to jest?

to jest luneta z powiekszeniem około 100x z okularem z krzyżem przez którą się widzi na żywo jak korygować prowadzenie montażu.

 

Właśnie - na jak długie ekspozycję mogę się nastawić przy Orion SkyView Pro 6 EQ?

to zawsze zależy od dokładności jaką chcesz na zdjęciu uzyskać. do 300D z f/5 na kilka minut z dokładnością kilku sek. łuku na pixel pewnie wystarczy.

z 200/1000 bedzie 1,5sek na pixel z 150/750 bedzie 2sek/pixel.

 

300D waży jakieś 0,5kg uwaga na sztywność mocowania!

 

uwaga również na to co mówił adamsz12 2" wyciąg powinien być 150/750 ma raczej 1,25" :|

 

ps. dopiero za chwile zauważysz że potrzebujesz laptopa do 300D :|

coza bezwzględne hobby :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti no co Ty :shock:

300D to nie tania Veb kamerka i ma już komputer z pamięcią w sobie w bebechach, lepiej nie strasz kolegi niepotrzebnie bo ja nie używam laptopa na obserwacjach i jakoś sobie radzę z 300D i astrofoto :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti no co Ty  
i da się dobrze ustawić ostrość bez lapa? :roll: przy f/5 :razz:

 

Da się. Przykład masz tutaj:

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=5741

Fotka została zrobiona na EQ6 + Synta 20 cm f/5. Trzeba oczywiście zrobić wcześniej kilka fotek referencyjnych przy różnych położeniach focusera, a następnie zzoomować wyświetlacz w canonie, aby sprawdzić jak ostro rysuje.

 

Może jest trudniej bez kompa, ale się da :salu: . Tak naprawdę należyzwrócić uwagę przy astrofoto, aby zabierać jak najmniej sprzętu, bo może się okazać, że kwestie logistyczne nas przerosną. A jest trochę tego; montaż, obiektywy, teleskop, pilot, przeciwwagi, aparat, baterie, karty cf, akumulator, komputer, złączki, szukacze, guidery, skrzynka z okularami... i co komu potrzebne. Problem jest wtedy jak trzeba to znosić i wynosić np. na 4 pietro w budynku, w którym nie ma windy :wink:

 

Pozdrawiam

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.