Skocz do zawartości

Ustawienie na obiekt w Maxim Dl


Antoni

Rekomendowane odpowiedzi

Gdy mamy ustawiony już montaż na biegun ustawienie dokładne montażu aby celował w obiekt na niebie z poziomu pilota jest proste. Wiadomo należy wybrać sobie w pilocie pozycję 1 i tam mamy ustawienie na 3 gwiazdy które to z automatu pilot pokazuje trzeba je tylko sprowadzić na środek okularu i dać Enter aby pilot wybrał następną, po 3 gwieździe mamy ustawiony montaż i możemy wybierać dowolne obiekty będą zawsze  prawie w centrum okularu. Jak zrobić to z poziomu Maxim Dl mając założoną kamerkę , nie chcę jej ściągać a po ustawieniu na biegun  nie wiem czy wybrany obiekt będzie w kadrze matrycy? Chciałbym to zrobić coś podobnego jak w przypadku pilota i aby były zapamiętane jego ustawienia jako sprzętu stacjonarnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GoTo do obiektu, robisz klatkę, następnie PlateSolve (Analyze -> PinPoint Astrometry. Trzeba zainstalować sobie katalog GSC i wskazać do niego ścieżkę) , po rozwiązaniu przechodzisz do zakładki Telescope (w opcjach obserwatorium) i tam wklepujesz "sync" i Solved Position

Patrzysz na zakładkę zoom albo allsky gdzie celuje Twój teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pinpiont się wywala, to ja jadę na jasna gwiazdę w niedalekiej odległości od obiektu, ustawiam widok krzyża w maximie, daje ja na środku.

Później w CdC synchronizacuje na nią.

Następnieto co pokazuje jojo musi działać. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko wiem ale nie o to mi chodziło. Jak ktoś używał pilota i ma teleskop na stałe w obserwatorium to sobie robi ustawienie na jedną lub trzy gwiazdy i ma ustawiony teleskop i kiedy by go nie odpalił i najechał na obiekt to będzie on prawie w centrum okularu. Można to nawet po roku czasu odpalić i wszystko jest ok. Zmieni się wszystko dopiero wtedy jak my ręcznie przesuniemy teleskop lub w czasie obserwacji zabraknie prądu, wówczas musimy ręcznie ustawić w pozycję tz. parkowania i od nowa zrobić ustawienie na trzy gwiazdy. A ja to chciałem z poziomu Maxima zrobić a nie z pilota.

Edytowane przez Antoni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz montaż połączony z komputerem przez EQMOD'a? Jak tak to w EQMODzie jest możliwość wykonania alignacji na 3 gwiazdy (ustawiasz wtedy gwiazdy w środku kadru w maximie).

Można też zrobić platesolve'a, zsynchornizować i zapisac punkty w EQMODzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo w Maximie (w EQMod) plateslove i sync z zakładki telescope daje identyczny efekt, co alignacja na gwiazdę w pilocie. Dlatego też wystarczy zrobić tak w kilku punktach nieba i masz już super dokładną alignację. Teraz, aby tego nie "zapomnieć", musisz w panelu EQMod, po wejściu w listę punktów alignacji zaznaczyć opcje zapisywania punktów przy parkowaniu oraz wczytywania przy odparkowaniu. Teraz, gdy zrobisz parkowanie, wyłączysz sprzęt i włączysz go ponownie, to punkty alignacji zostaną przywrócone a montaż będzie zalignowany.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Zasadniczo w Maximie (w EQMod) plateslove i sync z zakładki telescope daje identyczny efekt, co alignacja na gwiazdę w pilocie. Dlatego też wystarczy zrobić tak w kilku punktach nieba i masz już super dokładną alignację. Teraz, aby tego nie "zapomnieć", musisz w panelu EQMod, po wejściu w listę punktów alignacji zaznaczyć opcje zapisywania punktów przy parkowaniu oraz wczytywania przy odparkowaniu. Teraz, gdy zrobisz parkowanie, wyłączysz sprzęt i włączysz go ponownie, to punkty alignacji zostaną przywrócone a montaż będzie zalignowany.

Która opcja za to odpowiada? Pytam z ciekawości, na co zwrócić uwagę gdybym kiedyś coś upgradował - bo jak swój sprzęt zostawiam na parę dni na balkonie, to po jednej synchronizacji pierwszego dnia, każdego kolejnego dnia po włączeniu montaż wykonuje goto dokładnie tam gdzie chcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MateuszW napisał:

Zasadniczo w Maximie (w EQMod) plateslove i sync z zakładki telescope daje identyczny efekt, co alignacja na gwiazdę w pilocie. Dlatego też wystarczy zrobić tak w kilku punktach nieba i masz już super dokładną alignację. Teraz, aby tego nie "zapomnieć", musisz w panelu EQMod, po wejściu w listę punktów alignacji zaznaczyć opcje zapisywania punktów przy parkowaniu oraz wczytywania przy odparkowaniu. Teraz, gdy zrobisz parkowanie, wyłączysz sprzęt i włączysz go ponownie, to punkty alignacji zostaną przywrócone a montaż będzie zalignowany.

A możesz pokazać gdzie to jest dokładnie w EQMOD?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Pav1007 napisał:

Masz montaż połączony z komputerem przez EQMOD'a? Jak tak to w EQMODzie jest możliwość wykonania alignacji na 3 gwiazdy (ustawiasz wtedy gwiazdy w środku kadru w maximie).

Można też zrobić platesolve'a, zsynchornizować i zapisac punkty w EQMODzie.

Mam EQMODa  jak możesz mi wskazać dokładnie  to spróbuje coś zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Antoni napisał:

Mam EQMODa  jak możesz mi wskazać dokładnie  to spróbuje coś zrobić.

Tutaj jest cała dokumentacja: http://eq-mod.sourceforge.net/tutindex.html (w języku angielskim),

jednak w skrócie można to zrobić tak (podobnie jak ja robię, ale ja używam PlateSolve więc nie muszę celować idealnie na gwiazdę):

1. W EQMOD ustawiasz (w polu Aligment / Sync) - User Interface: Append on Sync, powoduje to, że punkty synchornizacji z np. Maxima są dodawane do EQMOD'a 

2. W Maximie robisz GoTo do gwiazdy, ustawiasz ją w centrum krzyża (można wywołać naciskając prawym przyciskiem myszy na zdjęcie)

3. W ustawienia planetarium w zakładce Zoom, klikasz PPM na gwiazdę na którą celujesz i naciskasz Sync On Mouse Position (lub np będzie napisane Sync on Vega), potem wybierasz dane katalogowe obiektu (catalogue data czy jakoś tak) - są dwie opcje, wybierasz górną :-)

4. Jedziesz do następnej gwiazdy i powtarzasz operację z punktów 2 i 3 - takich operacji można robić ile chcesz.

Naciskając taki przycisk "karteczki" w tej sekcji "Aligment / Sync" EQMODa wywołujesz ekran z oznaczeniem punktów synchronizacji. Na dole możesz wpisać nazwę dla danego zestawu punktów i naciskając ikonkę dyskietki - zapisać.

Możesz tez ustawić żeby dany zestaw punktów ładował się automatycznie przy połączeniu montażu z EQMODem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.