Skocz do zawartości

Obserwatorium Turek


ScopeDome

Rekomendowane odpowiedzi

Założą reduktor ogniskowej i oglądają katalog Messiera i sporą część NGC.

Zdejmą reduktor i piękne szczegóły planet i Księżyca jak na dłoni! A z doświadczenia wiem, że przy pokazach właśnie obiekty US robią największe wrażenie, bo widać, jakby to powiedział Kartezjusz - jasno i wyraźnie:) Podobnie zresztą też z jaśniejszymi mgławicami, galaktykami i gromadami kulistymi...

Powodzenia i dużo pogodnych nocy!

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Tayson napisał:

Kolejny CPC do obserwacji jedynie planet?

Nie ironizujac, zycze jednak wielu podognych astronocy :)

Szczerze to nie rozumiem czasami Twoich docinek:)

24 minuty temu, MarcinSn napisał:

Założą reduktor ogniskowej i oglądają katalog Messiera i sporą część NGC.

Zdejmą reduktor i piękne szczegóły planet i Księżyca jak na dłoni! A z doświadczenia wiem, że przy pokazach właśnie obiekty US robią największe wrażenie, bo widać, jakby to powiedział Kartezjusz - jasno i wyraźnie:) Podobnie zresztą też z jaśniejszymi mgławicami, galaktykami i gromadami kulistymi...

Powodzenia i dużo pogodnych nocy!

Zgadzam się w 100%

Jak nasi mieszkańcy podczas obserwacji zobaczą sobie Księżyc na ogniskowej 3m i okularku np 11 mm - to jest tylko jedno "WOW"

Podobnie przy Jowiszu czy Saturnie

M13 - szczeka opada:), czy 15

M42 podobnie

Dorzucamy reduktor albo okular 40 i bawimy się dalej w dsy:)

33 minuty temu, lemarc napisał:

Przecież nie zaczną od astrofotografii DS. 

Ano własnie - po to chyba zbudowali to obserwatorium - przede wszystkim do wizuala chyba:)

 

PS

Świetna robota 

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Tayson napisał:

chociaz rozpoczalem dyskusje, bo temat lezal odlogiem 5h :)

 

z calego serca chcialbym ,aby teleskop byl uzywany w kazda pogodna noc. przeciez to wielki plus dla promowania astro w okolicy.

powodzenia.

nie no spoko

bo co innego jak kąśliwy koment rozgrzeje dyskusję:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tayson napisał:

Kolejny CPC do obserwacji jedynie planet?

Nie ironizujac, zycze jednak wielu podognych astronocy :)

Nie rozumiem dlaczego SCT tylko do obserwacji planet ?  Sam mialem C8 i C14 i moim zdaniem swiatlosila nie ma tu nic do rzeczy przy wizualu.  Do dzis nie zapomnie tego co dzieki tym wspanialym kompaktowym teleskopom udalo mi sie zobaczyc. Jak wizual i to zrobotyzowany to moim zdaniem tylko SCT na na moncie azymutalnym - prostowa ustawienia, konfiguracji i zabawy :P  Pozdro i udanych obserwacji :D

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie "cpc tylko do planet": nie miałem do czynienia z cpc ale obserwowałem ds'y w LX200 16" F/10, podobne spece ale większy, i powiem tak: dobry szeroki okular, i szczęka opada. A jak dałem reduktor to już całkowicie pozamatiane (chociaż gwiazdki za ładne nie były, pewnie wina reduktora), to takie m31 np. Zwalało z nóg, natomiast losowe ngc'ki też było widać bardzo dokładnie. W m27 zielonkawy odcień widoczny bez problemu, a m27 pokazywlaismy też grupce laików,  wszyscy zadziwieni, więc duże SCT dają na tym polu radę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, wampum napisał:

A można Was odwiedzić?.Czy to tylko sprzęt dla lokalnych wybrańców i do edukacji młodzieży?.

Obserwatorium znajduje się w II Lo im. Mikołaja Kopernika w Turku. W sprawie obserwacji proszę kontaktować się z opiekunem obserwatorium: Maciej Spławski, email: maciej.splawski@wp.pl .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich. Nie wiem jeszcze, w jakiej formie będzie można korzystać z zasobów nowo powstałego obserwatorium. Jestem lokalnym astroamatorem i chciałbym przy współpracy z nauczycielami opiekującymi się tym nowo powstałym obiektem rozwijać zwoje zainteresowanie astronomią i przesterować nowy sprzęt. Zdziwiony byłem, że wciągu 2 dni da się postawić taki obiekt i skonfigurować sprzęt, ale chłopaki ze ScopeDome i Delta Optical Polska dali radę, a wieczorem podzieli się dobrymi radami :). W planach jest jeszcze uruchomienie łącza internetowego i kilka ciekawych pomysłów. Czytam uważnie, co Panowie piszecie i będę się dokształcać. 

Pozdrawiam serdecznie

Edytowane przez Krzysiek_4G
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2017‎/‎10‎/‎20 o 19:40, Krzysiek_4G napisał:

Witam serdecznie wszystkich. Nie wiem jeszcze, w jakiej formie będzie można korzystać z zasobów nowo powstałego obserwatorium. Jestem lokalnym astroamatorem i chciałbym przy współpracy z nauczycielami opiekującymi się tym nowo powstałym obiektem rozwijać zwoje zainteresowanie astronomią i przesterować nowy sprzęt. Zdziwiony byłem, że wciągu 2 dni da się postawić taki obiekt i skonfigurować sprzęt, ale chłopaki ze ScopeDome i Delta Optical Polska dali radę, a wieczorem podzieli się dobrymi radami :). W planach jest jeszcze uruchomienie łącza internetowego i kilka ciekawych pomysłów. Czytam uważnie, co Panowie piszecie i będę się dokształcać. 

Pozdrawiam serdecznie

Prawdę mówiąc liczyliśmy, że uda nam się uruchomić kopułę w jeden dzień. Zawiódł transport, opóźniło to nas o ładnych kilka godzin :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎10‎/‎19‎/‎2017 o 14:47, ScopeDome napisał:

W środę uruchomiliśmy dla Delta Optical obserwatorium astronomiczne w Turku. Pod kopułą jest teleskop Celestron CPC 1100. Szkoła w tej chwili uczy się jak go używać i przypuszczam, że będzie wdzięczna za każda pomoc.

 

DSC03280.JPG

 

Przynajmniej 4 znajome twarze.....

W Turku pracowałem przez wiele lat, ucząc w szkole na Milewskiego. Z Łodzi nie aż tak daleko, więc jeśli będę mógł w czymś pomóc, to chętnie służę!

A czy sprzęt audio łącznie z gramofonem jest pod kopułą? Bo mam takiego winyla, wieie......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.