Skocz do zawartości

Słupy świetlne


Darek_B

Rekomendowane odpowiedzi

To prawie na pewno są słupy świetlne, to widać po ich usytuowaniu i barwie takiej jak światła sodowe. Ciekawe jednak, że - podobnie jak na zdjęciu Darka - pojawiają się dopiero na pewnej wysokości, a do tego "czerwone pasmo" jest wyraźnie rozczłonkowane. Widziałem kilka razy słupy świetlne od lamp, ale zawsze zaczynały się przy ziemi i zawsze było to przy temperaturach rzędu -15 do -25st.

Wtedy raczej nie było takich mrozów (przy ziemi), co sugeruje, że te słupy powstały w warstwie powietrza, gdzie temperatura spadła do tych -20st, być może w związku z tworzeniem się jakieś warstwy inwersji.

Z drugiej strony, kiedyś widziałem w Karkonoszach łuk okołozenitalny utworzony w na wysokości zaledwie kilkudziesięciu metrów. Przez lornetkę wyraźnie były widoczne pojedyncze kryształki lodu błyszczące w słońcu. Co ciekawe, temperatura wynosiła wtedy nie mniej jak -5st. Może więc w pewnych warunkach kryształki mogą powstawać w wyższych temperaturach :?:

 

Amator2, a jaka wtedy była temperatura?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najciekawsze jest to że te czerowne pasmo (fot .1 i 2) powstała np. tak jak zorze czyli na początku widać kolor szary później zaczyna nabierać koloru czerwonego ( czyli zaczyna wzrastać jasność)zwieksza się dynamika widać jak pulsuje a później na etapie gaśniecia zaczyczna jasność spadać obiekt nabiera koloru szarego a w końcu niknie tak napewno nie wygląda mechanizm słupów świetlnych spowodowanych latarniami po za tym woźnica była wysoko nad horyzontem oraz pasmo było małych rozmiarów co widać na zdjęciu co oczwiste jest że ten obiekt nie zaczynał sie od ziemii i tej nocy nie panowała zbyt niska temperatura okoł podczas dnia padało co było związane ciepłym i wilgotnym frontem tempertura była powyżej 0 .Zdedcydownie te zjawisko atmosferyczne nie było związane z ze zjawiskiem Light pilars . Przekopałem sporo stron o zjawiskach atmosferycznych przede wszystkim zagranicznych i niespotkałem się tam z podobnym zjawiskiem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sfotografowanych przez Ciebie słupów świetlnych, to raczej nie ulega wątpliwości, że to jest właśnie to. Porównaj swoje zdjęcie z tym zdjęciem Darka: http://www.astro-forum.org/Forum/download.php?id=195

Są niemal identyczne. Z drugiej strony piszesz, że temperatura była powyżej 0st, co dyskwalifikuje słupy świetlne. Jedyne wytłumaczenie jest takie, że temp. koło ziemi była wysoka, a już kilkadziesiąt czy kilkaset metrów wyżej była o kilkanaście stopni niższa. Trudno mi sobie wyobrazić, co mogłoby spowodować taki gradient temperatury. Można sobie tylko gdybać, a tak naprawdę bez szczegółowych warunków pogodowych jakie wtedy panowały nic się raczej nie da powiedzieć.

Co do czerwonego słupa to przypomnij sobie dokładnie jaki miał kolor, bo ze zdjęcia trudno to jednoznacznie określić. Czy była to czysta czerwień zorzy polarnej, czy brudny pomarańcz lamp sodowych. Jeżeli to drugie, to trzeba to powiązać z lampami na ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mysle ze sa to słupy swietlne zacytuije........ "W bezwietrzny mroźmy poranek można czasami zobaczyć, jak nad Słońcem widać w powietrzu igły połyskujące w jego promieniach oraz słupy świetlne. Słupy świetlne bywają także czasami widoczne podczas bezwietrznej, mroźnej pogody nad latarniami. Pojawienie się tych słupów związane jest z odbiciem promieni od ścian unoszących się w powietrzu kryształków lodu. Aby można było zaobserwować to zjawisko musi w powietrzu znajdować się obłok kryształków lodu , których ścianki znajdują się w poziomie. Wtedy promienie odbijają się od nich, jednak nie widać słupów. Aby były one widoczne, płytki muszą być lekko odchylone od linii horyzontu. Wtedy następuje załamanie promieni słonecznych. Oko rzutuje je na sklepienie niebieskie i obserwatorowi wydaje się, że pod lub nad słońcem powstają słupy świetlne. Słupy poziome tworzą się poprzez odbicie promieni światła od kryształków, które spadając obracają się wokół swojej osi pionowej. Słupy tworzące się nad latarniami są wywołane odbiciem światła od płatków śniegu, kropel mgły lub cząstkach pyłu unoszącego się w powietrzu." No i mysle ze to jest jednak to o czym piszesz...... :razz: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziś w nocy wychodząc na taras na Machholza zobaczyłem znów to ciekawe zjawisko.

Delikatna mgła unosiła się do 30 m nad terenem ale tym razem nie były to piękne pionowe słupki ale coś w rodzaju trąbek wypuszczanych od latarni.

Co ciekawe było około-10 stopni (wysiko w górach -2,Inwersja)a podobno zjawisko to można obserwować dopiero przy dużo niższych temperaturach.

Owa mgiełka to były wg mnie małe podłużne kryształki lodu.

słupy2a.jpg

 

słupy1a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są chyba słupy świetlne przechodzące w górny łuk styczny. Czy aby gdzieś w okolicy nie pracowały armatki śnieżne? Miesiąc temu pewien facet z Finlandii zrobił zdjęcia bardzo złożonych halo w pobliżu jakiegoś kurortu narciarskiego. Temperatura wynosiła wtedy -10st, czyli tak, jak w Twoim przypadku, a powietrzu unosiło się pełno kryształków lodu z armatek śnieżnych, o najróżniejszych kształtach. Oto jedno ze zdjęć:

FXCD0021.JPG

 

Warto rzucić okiem na pozostałe zdjęcia: http://nyrola.jklsirius.fi/tmp/halot200411...JI/TIDX0001.HTM

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak to wyglądało ,co do tych armatek to podejrzewam że śnieżą Wielką Krokiew (około 500 m ode mnie) i niestety palą światła całą noc :salu:

Najciekawsze było jak przejeżdżał samochód a nad nim jak anioł przesywał się taki kielich, dziwnie to wyglądało :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uwazam... Ze sa to ślupy swietlne. Chociaz jakies troszku dziwne bo jakies w kształacie trąb....No ale to tylko kolejny wytwór naszej przyrody.... Uwazam ze sa to śliczne słupy ktorych jeszcze niegdy nie widzialam.....

Najciekawsze było jak przejeżdżał samochód a nad nim jak anioł przesywał się taki kielich, dziwnie to wyglądało

Ja tez uwazam ze to tak wyglada........ :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Po raz drugi tej zimy poszczęściło mi się i znów mogłem ujrzeć Słupki Świetlne,tym razem o wiele wyraźniejsze sięgające prawie zenitu ,gdyby nie były tak statyczne możnaby odnieść wrażenie że to zorza polarna.

Jak to bywa zimą zmarzłem niemiłosiernie ,było ponad - 20 stopni i duża wilgotność powietrza a na dodatek Jowisz już świecił przed mi oknem. :D

 

 

 

 

 

CRW_6966.jpg

CRW_6971.jpg

CRW_6985.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 1 rok później...

Zdjęcie zrobiłem godzinę temu na stacji benzynowej w Świdnicy. Temperatura po zachodzie Słońca szybko spadła do -15 stopni. Kiedy wyszedłem z samochodu zrobiłem oczy jak pięć złotych, bo nad wszystkimi źródłami światła unosiły się piękne słupy do wysokości ok. 30stopni. Najlepiej wyglądały te żółte, nad reflektorami poruszających się samochodów. Coś pięknego. W powietrzu połyskiwały drobiny pyłu diamentowego, było tego zatrzęsienie.

 

DSC_2711.jpg

(Nikon D300 + Nikkor 18-200)

 

Trochę się ludzie dziwnie patrzyli gdy zamiast tankować zacząłem rozstawiać statyw :D Co ciekawe taki spektakl był tylko w tym jednym miejscu, wystarczyło pojechać pół km w jedną czy drugą stronę i słupy świetlne znikały. Oprócz słupów świetlnych widoczny jest też krąg parheliczny i łuki heliakalne, których nigdy dotąd nie widziałem. Ludziska rozglądajcie się, bo zima w pełni!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.