Jump to content
Sign in to follow this  
amator2

Tajemnicze zjawisko

Recommended Posts

Witam

Dnia 13.11.04 o koło godziny 10 zauważyłem małe szare pasmo w gwiazdozbiorze woźnicy który po 1 minucie nabrało koloru czerwonego wyraźnie było widać jak pulsowało pobiegłem szybko do domu po aparat Zenit E z filmem Fuji 200 i zrobiłem kilka zdjęć w fazie gdy znów pasmo nabrało koloru szarego około 1 minuty później zupełnie zniknęło. Na północy na tle wielkiej niedźwiedzicy pojawiły się wyraźne 2 słupy pomyślałem zorza polarna ! zrobiłem kilka zdjęć tym słupom . Musiałem wracać do domu szybko się podłączyłem się do internetu i ...... wszystkie wskaźniki były bardzo niskie jak pamiętam Kp było około 3 nawet na pojedynczych plotsach Activity Level . Po wywołaniu kliszy i zrobieniu odbitek zdjęcie pasma pokazuje dokładnie ! no może odrobinę lepiej to co widziałem w rzeczywistości w fazie w maksimum wraz z rodzicami a w przypadku 2 słupów na tle wielkiego wozu na zdjęciach widać o oprócz 2 jasnych słupów widać kilka innych których okiem nie widziałem w kształcie typowej draperii zorzowej :shock: Dotychczas nigdzie nie spotkałem się z takim zorzo podobnym zjawiskiem :shock: . Zdjęcia były skanowane słabej jakości skanerem i stąd ich nienajlepsza jakość .

Pozdrawiam

dupajasio.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Janusz_P.

A nie było pod tymi słupami świetlnymi mocnych punktowych źródeł światła, czasem się takie widuje przy mrozie i kryształkach lodu w powietrzu :salu:

 

Ps. Darek B. proszony do tablicy (czytaj klawiatury :lol: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisalem pieknego posta ktory...poszedl w /dev/null :(((

Ciekawi mnie kiedy dodaje jakies obrazki do posta zdarza sie ze otwiera mi strone z bledem.

 

Tak po krotce to zjawisko to Light Pillars od najprawdopodniej latarni pod tym zjawiskiem.

 

Wiecej wkrotce :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ogolnie Light Pillars to snop swiatla odbity w kryształach lodu zawartego w powietrzu.

Najczesciej widzimy zjawisko wywolane z odbitego swiatla słonecznego oraz ksieżycowego a ostatnio juz coraz czesciej od silnych latarni. litpillr.gif

Bardzo często takie zjawisko nazywa sie Swiatlami sw. Jerzego

 

Przykladowe zdjecia :

pillars_tape.jpg

 

pillar21.jpg

 

kangas4.jpg

 

kangas1_strip.jpg

 

Wiecej na stronach:

 

LIGHT PILLARS , Pillars from artificial lights oraz Astronomiczne zdjecie dnia

Share this post


Link to post
Share on other sites
Był wtedy niesamowity mróz. :D

 

Słyszalem o tym zeby zaistnialo takie zjawisko musi byc ok -18 stopni Celsjusza.

Tu chodzi najprawdopodobniej o strukture krysztalu ktora przy tej teperaturze pozwala na zaistnienie tego ciekawego fenomenu.

Choc zjawisko zaobserwowane przez amator2'a 13 listopada nie potwierdza tej teorii bo watpie by w ten dzien tak bylo zimno.

Jestem ciekaw jak wygladalyby te Light Pillars gdyby bylo naprawde tak bardzo zimno tej nocy.

 

PS:

Moze powinnismy stworzyc polska nazwe by nie uzywac : Light Pillars ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Słyszalem o tym zeby zaistnialo takie zjawisko musi byc ok -18 stopni Celsjusza.

Wtedy było ponad -20.

Moze powinnismy stworzyc polska nazwe by nie uzywac : Light Pillars ?

Moim zdanie wystarczy określenie "słupy świetlne".

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest cygnus

To, że zjawisko jest związane z Ziemią jest najoczywiściej widoczne.

Sfera niebieska obróciła się o pewien kąt (charakterystyczne łuki gwiazd) a te słupy - nie. :salu:

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ten czewone pulsujące pasmo na tle woźnicy było najprowodopodbniej jakim zjawiskiem atmosferycznym :?:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To prawie na pewno są słupy świetlne, to widać po ich usytuowaniu i barwie takiej jak światła sodowe. Ciekawe jednak, że - podobnie jak na zdjęciu Darka - pojawiają się dopiero na pewnej wysokości, a do tego "czerwone pasmo" jest wyraźnie rozczłonkowane. Widziałem kilka razy słupy świetlne od lamp, ale zawsze zaczynały się przy ziemi i zawsze było to przy temperaturach rzędu -15 do -25st.

Wtedy raczej nie było takich mrozów (przy ziemi), co sugeruje, że te słupy powstały w warstwie powietrza, gdzie temperatura spadła do tych -20st, być może w związku z tworzeniem się jakieś warstwy inwersji.

Z drugiej strony, kiedyś widziałem w Karkonoszach łuk okołozenitalny utworzony w na wysokości zaledwie kilkudziesięciu metrów. Przez lornetkę wyraźnie były widoczne pojedyncze kryształki lodu błyszczące w słońcu. Co ciekawe, temperatura wynosiła wtedy nie mniej jak -5st. Może więc w pewnych warunkach kryształki mogą powstawać w wyższych temperaturach :?:

 

Amator2, a jaka wtedy była temperatura?

Share this post


Link to post
Share on other sites

W przypadku zdjęcia słupów na tle wielkiej niedźwiedzicy zgadzam się że to Light Pilaras

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najciekawsze jest to że te czerowne pasmo (fot .1 i 2) powstała np. tak jak zorze czyli na początku widać kolor szary później zaczyna nabierać koloru czerwonego ( czyli zaczyna wzrastać jasność)zwieksza się dynamika widać jak pulsuje a później na etapie gaśniecia zaczyczna jasność spadać obiekt nabiera koloru szarego a w końcu niknie tak napewno nie wygląda mechanizm słupów świetlnych spowodowanych latarniami po za tym woźnica była wysoko nad horyzontem oraz pasmo było małych rozmiarów co widać na zdjęciu co oczwiste jest że ten obiekt nie zaczynał sie od ziemii i tej nocy nie panowała zbyt niska temperatura okoł podczas dnia padało co było związane ciepłym i wilgotnym frontem tempertura była powyżej 0 .Zdedcydownie te zjawisko atmosferyczne nie było związane z ze zjawiskiem Light pilars . Przekopałem sporo stron o zjawiskach atmosferycznych przede wszystkim zagranicznych i niespotkałem się tam z podobnym zjawiskiem .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do sfotografowanych przez Ciebie słupów świetlnych, to raczej nie ulega wątpliwości, że to jest właśnie to. Porównaj swoje zdjęcie z tym zdjęciem Darka: http://www.astro-forum.org/Forum/download.php?id=195

Są niemal identyczne. Z drugiej strony piszesz, że temperatura była powyżej 0st, co dyskwalifikuje słupy świetlne. Jedyne wytłumaczenie jest takie, że temp. koło ziemi była wysoka, a już kilkadziesiąt czy kilkaset metrów wyżej była o kilkanaście stopni niższa. Trudno mi sobie wyobrazić, co mogłoby spowodować taki gradient temperatury. Można sobie tylko gdybać, a tak naprawdę bez szczegółowych warunków pogodowych jakie wtedy panowały nic się raczej nie da powiedzieć.

Co do czerwonego słupa to przypomnij sobie dokładnie jaki miał kolor, bo ze zdjęcia trudno to jednoznacznie określić. Czy była to czysta czerwień zorzy polarnej, czy brudny pomarańcz lamp sodowych. Jeżeli to drugie, to trzeba to powiązać z lampami na ziemi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No ja mysle ze sa to słupy swietlne zacytuije........ "W bezwietrzny mroźmy poranek można czasami zobaczyć, jak nad Słońcem widać w powietrzu igły połyskujące w jego promieniach oraz słupy świetlne. Słupy świetlne bywają także czasami widoczne podczas bezwietrznej, mroźnej pogody nad latarniami. Pojawienie się tych słupów związane jest z odbiciem promieni od ścian unoszących się w powietrzu kryształków lodu. Aby można było zaobserwować to zjawisko musi w powietrzu znajdować się obłok kryształków lodu , których ścianki znajdują się w poziomie. Wtedy promienie odbijają się od nich, jednak nie widać słupów. Aby były one widoczne, płytki muszą być lekko odchylone od linii horyzontu. Wtedy następuje załamanie promieni słonecznych. Oko rzutuje je na sklepienie niebieskie i obserwatorowi wydaje się, że pod lub nad słońcem powstają słupy świetlne. Słupy poziome tworzą się poprzez odbicie promieni światła od kryształków, które spadając obracają się wokół swojej osi pionowej. Słupy tworzące się nad latarniami są wywołane odbiciem światła od płatków śniegu, kropel mgły lub cząstkach pyłu unoszącego się w powietrzu." No i mysle ze to jest jednak to o czym piszesz...... :razz: :wink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 166 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.