Skocz do zawartości

Maxim guiding prośba o pomoc


M_A_R_C

Rekomendowane odpowiedzi

Również obstawiam przede wszystkim luz. Dla ułatwienia rozmowy proponuję przy najbliższej okazji pogody zrobić nowe wykresy, ale tym razem ze skalą ustawioną na sekundy łuku (trzeba podać parametry guidera w ustawieniach i tryb wykresu w ust wykresu), oraz z zaznaczoną opcją pokazywania korekt (również w ust wykresu). To znacznie ułatwi analizę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja stawiam głównie na ustawienie na polarną, widać, że gwiazda schodzi w jedną stronę, potem jest nadkorekcja i gwiazda znów dryfuje - gdyby był luz było by to bardziej nieregularne. Na przełomie 30sek gwiazda dryfuje dość ostro...

Do tego dodałbym złe wyważenie osi DEC.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MateuszW napisał:

ale tym razem ze skalą ustawioną na sekundy łuku (trzeba podać parametry guidera w ustawieniach i tryb wykresu w ust wykresu)

Popraw mnie jeśli się mylę, czy wykres nie będzie wyglądał tak samo, niezależnie od jednostek? I do interpretacji zawsze konieczna jest wiedza o parametrach guidera?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dziki napisał:

Popraw mnie jeśli się mylę, czy wykres nie będzie wyglądał tak samo, niezależnie od jednostek? I do interpretacji zawsze konieczna jest wiedza o parametrach guidera?

Kształt wykresu się nie zmieni, owszem. Ale bez przeliczania sobie w głowie skali będziesz wszystko widział jak na tacy. Dla mnie patrzenie na obecny wykres jest zupełnie nieintuicyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Pav1007 napisał:

A ja stawiam głównie na ustawienie na polarną, widać, że gwiazda schodzi w jedną stronę, potem jest nadkorekcja i gwiazda znów dryfuje - gdyby był luz było by to bardziej nieregularne.

Pytanie tylko, skąd te nadkorekcje. Samo złe ustawienie polarnej raczej nie powinno tego powodować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MateuszW napisał:

Samo złe ustawienie polarnej raczej nie powinno tego powodować.

to zbieg kilku okoliczności,

Błąd ustawienia na biegun powoduje, że gwiazda ucieka, montaż chce wykonać korektę ale np backlash uniemożliwia wykonanie korekty, gwiazda dryfuje dalej. Zęby ślimaka zazębiają się ze ślimacznicą i jest korekta - idealna wręcz. Gwiazda zaczyna dryfować znowu w tym samym kierunku (błąd polarnej), oś deklinacji nie ma backlasha więc wykonuje szybciej korektę ale za mocną (nadkorekcja) itd...

Wg mnie dwa czynniki do poprawienia:

1. Ustawienie na biegun

2. Luzy w deklinacji (uniemożliwiające poprawne korekcje) - wpływają one nie bezpośrednio na błąd guidingu ale pośrednio (montaż nie może wykonać poprawnej korekty)

i bonus: 

3. Sprawdzić wyważenie :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.10.2017 o 09:00, Tayson napisał:

Czasami używałem do poprawy dec anty-stiction Y 3kroki, lecz najpierw sprawdź to co napisane powyżej przez kolegów. 

Używam ten funkcji i według mnie daje ona poprawę.

Teleskop stoi na stałe  w obserwatorium, do ustawienia na biegun użyłem programu EqAlign obserwując dryf gwiazdy korygowałem ustawienie montażu na bieżąco aż  linia 1,  będzie prosta ( nawet po modyfikacji śrub regulujących,  jakoś nigdy nie potrafiłem ustawić Heq  w tych kółkach wskazanych przez program)

poglądowe zdjęcie

Czy taka metoda jest poprawna? 

 

Przechwytywanie.PNG.bd42fe94763e33dc032af001888dbdd7.PNG

 

 

 

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Edytowane przez M_A_R_C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.