Skocz do zawartości

dziki

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 25.10.2017 o 15:17, Łukasz K napisał:

Czy możesz rozwinąć powyższe?

 

Co to znaczy odpowiadać rzeczywistości?

Oznacza to dla mnie że te wszystkie posty nie mają na uwadze, nie pogłębiają wiedzy astronomicznej tylko skierowane są na poprawę warsztatu obsługi programów do obrabiania zdjęć (dyskusja w tysiącach postów skupia się tylko na technice obrabiania zdjęć często wedle czyjegoś subiektywnego odczucia).

Czy w Kosmosie rzeczywiście są dwa równoczesne, równoległe obrazy rzeczywistości - gromady Abell 262 (jeden z bardziej niebieskimi gwiazdami, drugi z mniej niebieskimi) dla obserwatora z Ziemi ? - czy w tym samym czasie robienia fotografii gwiazdy na zdjęciu mogą być bardziej niebieskie lub mniej ? Czy nie świadczyło by to że w tym samym czasie gwiazda ma dość odmienną naturę fizyczną przejawiającą się w jej barwie ? - czy czasie robienia zdjęcia gwiazda mogła sobie tak zmienić temperaturę (czy nawet typ widmowy) że można byłoby usprawiedliwiać kilka różnych wersji tego samego zdjęcia danego obszaru nieba ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy uważasz, że posty zamieszczane tutaj na forum, poza astrofotografią, w odczuwalny sposób pogłębiają wiedzę astronomiczną? 

Co do kolorów, ten wątek poruszany był tutaj wielokrotnie. Na sposób postrzegania kolorów wpływa tak wiele zmiennych (wymienię jedynie subiektywne postrzeganie barw przez każdego człowieka) że nie ma chyba na to odpowiedzi. 

Dla mnie astronomia amatorska a w szczególności astrfotografia ma nieprzecenione walory estetyczne. Nie zależy mi na tym aby w 100% oddać kolor danego obiektu. Bo co to tak naprawdę znaczy? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Łukasz K napisał:

Czy uważasz, że posty zamieszczane tutaj na forum, poza astrofotografią, w odczuwalny sposób pogłębiają wiedzę astronomiczną? 

W działach niezwiązanych z fotografią Kosmosu to niejednokrotnie :)

4 minuty temu, Łukasz K napisał:

Co do kolorów, ten wątek poruszany był tutaj wielokrotnie. Na sposób postrzegania kolorów wpływa tak wiele zmiennych (wymienię jedynie subiektywne postrzeganie barw przez każdego człowieka) że nie ma chyba na to odpowiedzi. 

Dla mnie astronomia amatorska a w szczególności astrfotografia ma nieprzecenione walory estetyczne. Nie zależy mi na tym aby w 100% oddać kolor danego obiektu. Bo co to tak naprawdę znaczy? 

Zgadzam się w 100%.

I aż się boję opublikować kolejne zdjęcie ;)

(żarcik, wrzucę za chwilę i jak zawsze z ciekawością dowiem się jak zostało odebrane)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.10.2017 o 11:52, heweliusz napisał:

To znaczyłoby dla mnie że już nie jestem miłośnikiem astronomii i zamiast wydać pieniądze na teleskop powyżej 20" bawię się w jakieś "wyciąganie" kolorów.

Czyli to, że ktoś (w tym wypadki Dziki) zrobi doskonałe zdjęcie używając do tego zaawansowanego warsztatu obróbki nie jest już miłośnikiem astronomii????

Nie zgadzam się z tym.

Sam w swoim dość długim życiu wykonałem tysiące obserwacji fotometrycznych gwiazd zmiennych -Argelanderem, fotometrem polaryzacyjnym, ostatnio CCD, setki obserwacji pozycyjnych planetoid, wiele obserwacji zjawisk zakryciowych, dziesiątki godzin podziwiałem Wszechświat wpatrując się w okulary różnych instrumentów. Teraz przyszedł czas, że uczę się astrofotografii i zapewniam Cię -nadal jestem miłośnikiem astronomii. Dziki, Wessel, Pav 1007, Bogdan J, Andrzej_F i wielu, wielu innych doskonałych astrofotografów też!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, dziki napisał:

W działach niezwiązanych z fotografią Kosmosu to niejednokrotnie :)

Wyraziłem się niezbyt precyzyjnie. Chodziło mi o pogłębianie wiedzy rozumiane jako nowe odkrycia a nie pogłębianie wiedzy jako jej popularyzowanie. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.