Skocz do zawartości

"Skomponowanie" kabla - gdzie?


Damian Kępiński

Rekomendowane odpowiedzi

Uszanowanie,
sprawa dotyczy bardzo rzadkiego kabla widocznego na fotach poniżej - jest to kabel do napędu montażu. Sądzicie, że jest szansa na złożenie go z poszczególnych komponentów przez jakiegoś speca? Znacie osobę która mogłaby się tym zająć? Na zdjęciach widać wtyczkę angielską, ale oczywiście chciałbym mieć kabel w "naszym" standardzie.
(Na pierwszym zdjęciu widać wejście dla kabla.)

Z góry wielkie dzięki za podpowiedzi!

s-l300.jpg.9157061cad6b6e562eb1be881a597c29.jpg

agilent-hp-keysight-8120-0078-old-style-oval-power-cord-belden-17952-5a4ec464b2ae57174f1514f8af3c3573.jpg.d2224a70f03ffb973face46ad55cc08d.jpg

sk4825.jpg.01525b38dddf4911b4a6d36cf179b9c0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na twoim miejscu użyłbym pilnika i meskiego gniazda IEC + standardowy przewód zamiast egzotycznych gniazd i wtyczek, chyba, że nie możesz ingerować w "architekturę". 

 prime_presentation_pres_0000.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, to jest kabel żeński przypominający szwajcarski (szwajcarski ma jeszcze trochę bardziej przesuniętą środkową dziurkę) na męski amerykański a nie angielski.  Jeśli masz faktycznie kabel zakończony wtykiem amerykańskim to UWAŻAJ bo Twoje urządzenie może być na 110V jak to w USA. Jeśli nie ma możliwości przełączania na 220V (czasem w obudowie urządzenia jest przełącznik) to musisz kupić transformator adapter dopasowujący, który jest już wyposażony  w odpowiednie gniazdo (!!!)  Oczywiście w każdym punkcie napraw sprzętu AGD czy RTV mogą wymienić końcówkę na naszą czyli "niemiecką" ale zrób to tylko gdy możesz przełączać na 220V (!) 

sk4825.jpg

653cdfb84ca4af87e76a200f465e.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie tematem, Panowie. Zmiana z angielskiej końcówki na "naszą" to żaden problem i tego jestem świadomy. Chodzi mi przede wszystkim o namierzenie końcówki która jest po drugiej stronie kabla - czyli tej z trzema okrągłymi dziurkami. Montaż do którego chcę ogarnąć zasilanie przyjechał z Japonii i ma ponad 25 lat. Jest na nim naklejka mówiąca o tym, że obsługuje napięcie 220V, więc nie  może być problemów w tej kwestii.

W montażu jest gniazdko które pokazałem na pierwszym zdjęciu w moim pierwszym poście.

@Fotosnajper 12 Końcówka którą pokazałeś na ostatnim zdjęciu jest bardzo podobna, ale kąt między bolcami u mnie jest trochę mniejszy - są prawie w jednej linii.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym montazu byc moze jest zasilacz pradu stalego 5-12V. Moze warto rozebrac montaz, wylutowac/odkrecic kable zasilacza od kontrolera i w to miejsce zastosowac gniazdo pradu stalego do zwyklego zasilacza DC? Oczywiscie podmiana zasilacza po glebszym przemysleniu/konsultacji z dobrym elektronikiem.

Z drugiej strony CHYBA silniki do starych napedow TAL oraz Zeiss Telementor byly bezposrednio na 220V, wiec nie wiadomo, czego mozna spodziewac sie po teleskopie, ktory "przyjechał z Japonii i ma ponad 25 lat".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, r.ziomber napisał:

W tym montazu byc moze jest zasilacz pradu stalego 5-12V. Moze warto rozebrac montaz, wylutowac/odkrecic kable zasilacza od kontrolera i w to miejsce zastosowac gniazdo pradu stalego do zwyklego zasilacza DC? Oczywiscie podmiana zasilacza po glebszym przemysleniu/konsultacji z dobrym elektronikiem.

Z drugiej strony CHYBA silniki do starych napedow TAL oraz Zeiss Telementor byly bezposrednio na 220V, wiec nie wiadomo, czego mozna spodziewac sie po teleskopie, ktory "przyjechał z Japonii i ma ponad 25 lat".

 

Cytuj

 

Radek, to jest SCT 8" na montażu widłowym. Myślę, że nie mam wyboru i skorzystam z tego co mówisz - pójdę do jakiegoś speca i spróbuję podmienić zasilacz.

 

Dorzucam zdjęcie teleskopu. Poglądowo, z internetu:

65b3fb9a7fd214941ca73fa437f78679--schmidt-tripod.jpg.72e2172e0296a720d8617f50a5dcdaf2.jpg

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam masz tylko mechanizm zegarowy, wiec w najgorszym wypadku (niedzialania calej oryginalnej elektroniki) mozna bardzo latwo i niskim kosztem podmienic naped na Arduino. Jezeli tylko optyka jest dobra, to zupelnie niezaleznie od dzialania napedu byl to bardzo dobry zakup!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop jest u mnie od jakichś czterech lat i wiem, że optycznie jest wszystko jak należy. Kwestia samego napędu montażu wygląda tak, że wcześniej nawet nie myślałem o tym, by go doprowadzić do użytku. Ostatnio mnie naszło i chcę z nim zrobić porządek :)  Masz rację z tym napędem zegarowym, otwierałem obudowę montażu i powiedziałbym, że wygląda to wszystko wręcz prymitywnie. Ale też jest wszystko w środku ładnie nasmarowane i nie widać żadnych uszkodzeń. Ot, trzy kabelki, dwie zębatki i mała pucha której nie otwierałem, a która zawiera pewnie jakieś bardziej skomplikowane bebechy.

P.s.: O Arduino nie mam pojęcia, ale dowiem się czego trzeba!

Edytowane przez Damian Kępiński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla utrudnienia dodam, jeśli to taki montaż, który nazwałbym "rożnem" do obracania tuby, trzeba dokładnie wiedzieć, na jakie napięcie i częstotliwość sieci jest dany model, bo od tego zależy jak szybko będzie się obracał. tak więc tylko wizual albo avikowanie.

Polecam o tych montażach : http://www.astronomyasylum.com/c8syncronousmotors.html

oraz  http://www.astronomyasylum.com/c8.html

Wersja z jednym silnikiem

post-50896-14073934506644.jpg.bf9e6376ecdff8609c53a5092d1a9091.jpg

 

Tu wersja z dwoma silnikami

celestronc8drivebasebottom.jpg.d4346fcaf1eb3ac4e302cc1f3ac358d0.jpgcelestronc8drivebaseopened.jpg.15870ba88652b4d442e00364f690866f.jpg

A tu sterownik regulator prędkości

accutrackdrivecorrectorinside.jpg.84df96ddc67d3cd1f71b3419c1b99790.jpgaccutrackdrivecorrector.jpg.95260a598b9ec00162cd8461468b8da2.jpg

 W USA jest 110V/60Hz, w Japonii 100V/50Hz a reszta świata w większości 220V/50Hz (220-230V).

Pozdro

Edytowane przez dj_peterka
Dodanie zdjęć
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.