Jump to content

Najlepszy guider


Tayson
 Share

Recommended Posts

Na dziś mam pytanie jak w temacie.

Od dłuższego czasu dysponuje dwoma sztukami Atik Titan - po oagu i na piggyback do dwóch różnych setupow. 

Zaczynam się mocno zastanawiać nad zmianą na PG Chameleon 3.

 

Dlaczego mam tego nie robić?

Czy PG jest czulszy od Titana?

Waga raczej nie gra istotnej roli. 

Link to comment
Share on other sites

Lepsze wrogiem dobrego :).

Osobiście wybrałbym Titana bo to czuła kamera dedykowana do astro, ma chłodzenie i 16 bitowy przetwornik.

PG ma mniejszy pixel co da wyższą rozdzielczość przy tej samej ogniskowej guidera.

Edit: Pisząc post zakładałem matrycę ICX445. Który dokładnie model masz na myśli ? https://www.ptgrey.com/chameleon3-usb3-vision-cameras

Edited by rambro
Link to comment
Share on other sites

Używam Chameleona3 chyba ponad 2 lata, wcześniej miałem drugie tyle Chameleona2. Kamerka ma swoje wady i zalety. Podstawowa zaleta to miniaturowe rozmiary i waga. U mnie na OAGu chyba nie odważyłbym się zawiesić Titana :) Chameleon jest tak mały, że można o nim zapomnieć. Wisi tak sobie skręcony z resztą "wsadu wyciągowego" od dwóch lat i nawet nie muszę regulować nigdy ostrości.

Jeśli chodzi o wady, to generalnie kwestia współpracy z Maximem. Ale nie przestrasz się :) Wszystko jest ok, stabilnie, bez problemów instalacyjnych itp. Jedynie są dwie niedogodności - ustawienia kamerki trzeba zmieniać zewnętrznym programem producenta (można w czasie działania Maxima spokojnie), nie da się regulować nawet czasu exp z samego Maxima. Jednak to stały problem w kamerkach pracujących pod DirectShow. Na szczęście w kamerce można zapisać domyślne ustawienia i tak mam ustawione 2,5s i nie zmieniałem tego chyba nigdy. Także ten problem jakby nie istnieje. Druga sprawa to, że po połączeniu się z kamerka trzeba zmienić ustawienia trybu obrazu w Maximie - niestety nie zapamiętuje on ich. To zasadniczo 4 kliknięcia, ale zawsze jakaś dodatkowa rzecz do roboty.

W FireCapture, dla odmiany, nie ma tych problemów. Wszystko działa jak w każdej innej kamerze. To po protu wina niedociągnięć ze strony Maxima, a nie kamerki.

Jak chodzi o czułość sprawa ma się tak. Jak pisałem, stosuję exp 2,5s. Gain chyba jakiś większy, ale nie max. Oprócz tego mam włączone bin2. Jak wiesz, wisi to na OAGu, czyli ogniskowa 800 mm f/4. Dodatkowo mam zapisanego darka w bibliotece maxima dla tej kamerki (nie trzeba sobie głowy zawracać autodarkiem, świetna opcja). No i nie ma problemu z gwiazdkami. Na drodze mlecznej widać ich sporo, na obszarach galaktycznych też znajdzie się zawsze te 2, czy 3. Zdarzyło mi się może ze dwa razy, że gwiazdki były zbyt blisko szumu i trzeba było ciut przekadrować. Ale to margines. Także pod względem czułości kamerka daje radę, choć nie daje takiego "zapasu", jak Titan, to na pewno. Titan jest super czuły i w ogóle, ale moim zdaniem nic to nie daje, bo po prostu aż tyle nie trzeba :)

A i jeszcze jedna potencjalna wada - starsze wersje sterownika miały problemy, gdy kamerka pracowała przez huba - obraz lubił się "gubić". Ale od którejś wersji problem chyba rozwiązali. Mówię "chyba", bo niejako z przyzwyczajenia wciąż mam do niej pociągnięty osobny kabel i przeprowadziłem jakieś pojedyncze testy na hubie (było ok).

A no i mówię o wersji ICX445.

Link to comment
Share on other sites

Czy zmieniać? Sam nie wiem, co bym zrobił na Twoim miejscu. Z Titanem chyba też miałeś jakieś jaja na kompie, także tu i tu są niedociągnięcia. Alternatywą mogłaby być ASI120, ale ona też ma swoją specyfikę - chyba też jest problem z regulacją czasu exp w Maximie, oraz ogólnie czasami nie chce się poprawnie zainstalować sterownik.

Jeśli nie masz ograniczeń budżetowych (wiem, dobry żart :) ), to jako guider użyłbym ASI174MM. Mam ją do planet. No i to jest wreszcie jakaś ASI, z którą nie ma żadnych problemów, ma stosunkowo duży piksel i wręcz zabójczą czułość. No ale trochę żal dawać te 3000 zł na guider... Czasami stosuję ją jako guider w sprzęcie wyjazdowo-mobilnym i to jest chyba jedyny element układanki, z jakim nigdy nie miałem problemów :)

Link to comment
Share on other sites

Tak jak wessel pisze, jezeli chcesz najlepszy guider tak jak w temacie to odpowiedz jest prosta: lodestar 2. 50 gram, obudowa to okularowe 1,25 cala, ale masz rowniez gwint. Bardzo duzy piksel 8,2x8,4 (a i tak bedziesz uzywal w bin2), spora matryca (ciezko o oag ktory ja oswietli) no i jest bardzo czula. Jedyna wada to przeplot, dlatego ja pracuje z nia w bin2. Guider nie potrzebuje ani rozdzielczosci, ani pola, on ma zasysac fotony i rozdzielic sygnal od szumu czego nie zapewnia kamerki z malym pikselem i 8 bitami.

Nigdy nie zastanawialem sie czy w kadrze ktory bede fotografowal bede mial gwiazdki do guidingu, a fotografuje znaczkiem pocztowym na ponad metrze ogniskowej wiec w moim przypadku przekadrowanie w poszukiwaniu gwiazdki go guidingu nie wchodzi w gre. Zawsze jest ich cale mrowie niezaleznie od czesci nieba.

W sumie lodestar 2 ma jeszcze jedna wade... Cena. Jak na guider to spora suma do przelkniecia, ale moim zdaniem komfort pracy z ta kamera jest tego wart. Ona po prostu widzi gwiazdy i guiduje. Jej starsza wersja powinna byc sporo tansza, ale nie jestem w stanie wypowiedziec sie na jej temat, bo jej zwyczajnie nie uzywalem. Ma ten sam rozmiar piksela i matrycy, rowniez ma przeplot. Posiada starsza, nie tak czula matryce i jest tak jakis problem ze zlaczem, musialbys doczytac na anglijezycznych forach.

Edited by Krzychoo226
edycja
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Czy możecie mi podpowiedzieć jak to wygląda przy takim dużym pixelu jak w X2 i krótkich ogniskowych guidera ~ 210 skala ? czy y ma to sens - skala 2x albo lepiej mniejsza od głównego toru ?

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Guider działa na subpikselach , tak źe skala w dużym zakresie różnic nie ma większego  znaczenia . Moj guider ma skalę 9.6 arcsec/piksel i prowadzi setup 2.2 arcsec/piksel bez problemu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 46 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.