Skocz do zawartości

Najlepszy guider


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Na dziś mam pytanie jak w temacie.

Od dłuższego czasu dysponuje dwoma sztukami Atik Titan - po oagu i na piggyback do dwóch różnych setupow. 

Zaczynam się mocno zastanawiać nad zmianą na PG Chameleon 3.

 

Dlaczego mam tego nie robić?

Czy PG jest czulszy od Titana?

Waga raczej nie gra istotnej roli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepsze wrogiem dobrego :).

Osobiście wybrałbym Titana bo to czuła kamera dedykowana do astro, ma chłodzenie i 16 bitowy przetwornik.

PG ma mniejszy pixel co da wyższą rozdzielczość przy tej samej ogniskowej guidera.

Edit: Pisząc post zakładałem matrycę ICX445. Który dokładnie model masz na myśli ? https://www.ptgrey.com/chameleon3-usb3-vision-cameras

Edytowane przez rambro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Chameleona3 chyba ponad 2 lata, wcześniej miałem drugie tyle Chameleona2. Kamerka ma swoje wady i zalety. Podstawowa zaleta to miniaturowe rozmiary i waga. U mnie na OAGu chyba nie odważyłbym się zawiesić Titana :) Chameleon jest tak mały, że można o nim zapomnieć. Wisi tak sobie skręcony z resztą "wsadu wyciągowego" od dwóch lat i nawet nie muszę regulować nigdy ostrości.

Jeśli chodzi o wady, to generalnie kwestia współpracy z Maximem. Ale nie przestrasz się :) Wszystko jest ok, stabilnie, bez problemów instalacyjnych itp. Jedynie są dwie niedogodności - ustawienia kamerki trzeba zmieniać zewnętrznym programem producenta (można w czasie działania Maxima spokojnie), nie da się regulować nawet czasu exp z samego Maxima. Jednak to stały problem w kamerkach pracujących pod DirectShow. Na szczęście w kamerce można zapisać domyślne ustawienia i tak mam ustawione 2,5s i nie zmieniałem tego chyba nigdy. Także ten problem jakby nie istnieje. Druga sprawa to, że po połączeniu się z kamerka trzeba zmienić ustawienia trybu obrazu w Maximie - niestety nie zapamiętuje on ich. To zasadniczo 4 kliknięcia, ale zawsze jakaś dodatkowa rzecz do roboty.

W FireCapture, dla odmiany, nie ma tych problemów. Wszystko działa jak w każdej innej kamerze. To po protu wina niedociągnięć ze strony Maxima, a nie kamerki.

Jak chodzi o czułość sprawa ma się tak. Jak pisałem, stosuję exp 2,5s. Gain chyba jakiś większy, ale nie max. Oprócz tego mam włączone bin2. Jak wiesz, wisi to na OAGu, czyli ogniskowa 800 mm f/4. Dodatkowo mam zapisanego darka w bibliotece maxima dla tej kamerki (nie trzeba sobie głowy zawracać autodarkiem, świetna opcja). No i nie ma problemu z gwiazdkami. Na drodze mlecznej widać ich sporo, na obszarach galaktycznych też znajdzie się zawsze te 2, czy 3. Zdarzyło mi się może ze dwa razy, że gwiazdki były zbyt blisko szumu i trzeba było ciut przekadrować. Ale to margines. Także pod względem czułości kamerka daje radę, choć nie daje takiego "zapasu", jak Titan, to na pewno. Titan jest super czuły i w ogóle, ale moim zdaniem nic to nie daje, bo po prostu aż tyle nie trzeba :)

A i jeszcze jedna potencjalna wada - starsze wersje sterownika miały problemy, gdy kamerka pracowała przez huba - obraz lubił się "gubić". Ale od którejś wersji problem chyba rozwiązali. Mówię "chyba", bo niejako z przyzwyczajenia wciąż mam do niej pociągnięty osobny kabel i przeprowadziłem jakieś pojedyncze testy na hubie (było ok).

A no i mówię o wersji ICX445.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zmieniać? Sam nie wiem, co bym zrobił na Twoim miejscu. Z Titanem chyba też miałeś jakieś jaja na kompie, także tu i tu są niedociągnięcia. Alternatywą mogłaby być ASI120, ale ona też ma swoją specyfikę - chyba też jest problem z regulacją czasu exp w Maximie, oraz ogólnie czasami nie chce się poprawnie zainstalować sterownik.

Jeśli nie masz ograniczeń budżetowych (wiem, dobry żart :) ), to jako guider użyłbym ASI174MM. Mam ją do planet. No i to jest wreszcie jakaś ASI, z którą nie ma żadnych problemów, ma stosunkowo duży piksel i wręcz zabójczą czułość. No ale trochę żal dawać te 3000 zł na guider... Czasami stosuję ją jako guider w sprzęcie wyjazdowo-mobilnym i to jest chyba jedyny element układanki, z jakim nigdy nie miałem problemów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wessel pisze, jezeli chcesz najlepszy guider tak jak w temacie to odpowiedz jest prosta: lodestar 2. 50 gram, obudowa to okularowe 1,25 cala, ale masz rowniez gwint. Bardzo duzy piksel 8,2x8,4 (a i tak bedziesz uzywal w bin2), spora matryca (ciezko o oag ktory ja oswietli) no i jest bardzo czula. Jedyna wada to przeplot, dlatego ja pracuje z nia w bin2. Guider nie potrzebuje ani rozdzielczosci, ani pola, on ma zasysac fotony i rozdzielic sygnal od szumu czego nie zapewnia kamerki z malym pikselem i 8 bitami.

Nigdy nie zastanawialem sie czy w kadrze ktory bede fotografowal bede mial gwiazdki do guidingu, a fotografuje znaczkiem pocztowym na ponad metrze ogniskowej wiec w moim przypadku przekadrowanie w poszukiwaniu gwiazdki go guidingu nie wchodzi w gre. Zawsze jest ich cale mrowie niezaleznie od czesci nieba.

W sumie lodestar 2 ma jeszcze jedna wade... Cena. Jak na guider to spora suma do przelkniecia, ale moim zdaniem komfort pracy z ta kamera jest tego wart. Ona po prostu widzi gwiazdy i guiduje. Jej starsza wersja powinna byc sporo tansza, ale nie jestem w stanie wypowiedziec sie na jej temat, bo jej zwyczajnie nie uzywalem. Ma ten sam rozmiar piksela i matrycy, rowniez ma przeplot. Posiada starsza, nie tak czula matryce i jest tak jakis problem ze zlaczem, musialbys doczytac na anglijezycznych forach.

Edytowane przez Krzychoo226
edycja
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.