Skocz do zawartości

Gromada otwarta Melotte 15 w centrum IC 1805


Jarzyna B.

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, wessel napisał:

Mam podobne przemyślenia co do sposobu na dużą skalę, no tylko tyle że wymaga to niezłej optyki :) Budżetowe rozwiązania raczej nie dają rady :)

W tym wypadku mamy optykę premium + mały pixel + doskonały warsztat Bogdana. Oglądając takie prace aż chce się iść do przodu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor czy inny teleskop musi być perfekcyjnie skolimowany oraz mieć Strehl Ratio na odpowiednim poziomie! Do tego dochodzi idealny korektor z optymalną odległością do bazy i bezshiftowe połączenie z kamerą.

O montażu nie wspomnę. Taki zestaw musi poczekać na odpowiednie warunki seengowe, które akurat jesienią są na ogół fatalne. Jeżeli uda nam się zebrać materiał w taką pogodę to już połowę sukcesu mamy w kieszeni. Jeżeli FWHM lata mi na sekundowych ekspozycjach np. od 1,5 do 2,5 po prostu zamykam obserwatorium i idę spać.

Chodzi o to aby nie odszumiać i nie wyostrzać nadmiernie fotek zresztą kamery z małą studnią nie należą do tych, które pozwalają się znęcać nadmiernie nad swoimi ekspozycjami.

Inny pomysł na wielką skalę? Oczywiście 14-16" RC czy ODK ale nie w Polsce. Proszę bardzo najbliżej  Hiszpania za tym potężny montaż i pewnie kamera 16803, obserwatorium i opłaty za support. Powinniśmy się zmieścić w 200tyś. + opłaty 2-3 tyś miesięcznie :emotion-5:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Duser napisał:

Gratuluję świetnego zdjęcia :like:.

Andrzej F swoim wspaniałym zdjęciem  wielu z nas zainspirował do tego obiektu.  Na pewno go ustrzelę z ciekawości , jak wyjdzie detal przy mniejszej aperturze. 

 

Dzięki wszystkim!

Mnie zainspirował lata temu tym zdjęciem Tiamat które wykonał swoim RC-kiem ale jakoś krótka ogniskowa zagościła u mnie na dłużej.

Teraz też zrealizował bym ten plan dużo wcześniej gdyby nie zmiana montażu. Zawsze miałem to na swojej liście.

hej,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Krzychoo226 napisał:

Z ciekawości, dlaczego? Marzy mi się właśnie ODK 14 + KAF-16200 :)

Dokładnie będzie tak jak pisze Wessel. Za dużo zjadłem już zębów na dużych teleskopach aby dać się już nabrać na ich kupowanie. Nawet jeżeli będziesz już miał odpowiednie warunki nie zaczniesz fotografować wcześniej jak o północy. Schłodzenie tak dużego lustra zajmie kilka godzin.

ODK 14 ogniskowa prawie 2,5m f/6.8  na pewno super rozwiązanie piksel kamery 16200 to 6x6 μm jeżeli się uda będzie miazga zawsze warto podejmować wyzwania.

Pozdro,

   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Krzychoo226 napisał:

Czyli pod względem skala/seeing/sprawność mój zestaw jest optymalny na nasze warunki? No to mnie prawie wyleczyliście ;)

Chyba głównie o przyjemność chodzi w hobby. Jedni mają przyjemność z gonienia króliczka inni ze złapania go ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze inaczej- warto mieć elastyczną skalę, ale to wymaga poświęceń :)

Wiosna przydaje się duża skala bo są galaktyki - nie bardzo jest co robić dużym chipem i na małych ogniskowych. Jesienią - duże pole i małe ogniskowe maja większe branie.

Ja mam w tej chwili od 0.77 arcsec/piksel ( FS128+ATIK ONE 9) przez 1.27 arcsec/piksel ( Veloce +ATIK ONE 9M), 2.2 arcsec/piksel ( FSQ 106_FLI 8300) do 3.9 arcsec/piksel( Veloce +STL 1100.

No ale to fura sprzętu i zawsze jakas jego część nie pracuje :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jarzyna B. przypomniałeś mi, że kiedyś zrobiłem podobny kadr... nawet dopaliłem do niego kolor, ale - zapomniałem obrobić :P Twoje zdjęcie jest absolutnie referencyjne. Piękne.

To niesamowite, ile można teraz wycisnąć z tak "małych" zestawów. To moje jest ze sprzętu wartego dom (ogniskowa 3 metry), a jak nie widać różnicy, to po co przepłacać? :D

melotte.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

@Jarzyna B. przypomniałeś mi, że kiedyś zrobiłem podobny kadr... nawet dopaliłem do niego kolor, ale - zapomniałem obrobić :P Twoje zdjęcie jest absolutnie referencyjne. Piękne.

To niesamowite, ile można teraz wycisnąć z tak "małych" zestawów. To moje jest ze sprzętu wartego dom (ogniskowa 3 metry), a jak nie widać różnicy, to po co przepłacać? :D

melotte.jpg

Dzięki Adam, fajnie to od Ciebie usłyszeć. Oczywiście pamiętam to Twoje zdjęcie i wiem ile zdrowia włożyłeś w w okiełznanie tego sprzętu nie mówiąc o kasie:flirt:

Detal oczywiście wspaniały i lepszy ale nie dwa razy lepszy! TEC to jeden z najlżejszych refraktorów o aperturze powyżej 130mm. Można spokojnie wykręcić z niego celę zabezpieczyć ją do transportu a osobno spakować tubę i odrośnik z wyciągiem. Spróbujmy to zrobić z 16" ODK do tego TEC czy inny refraktor o podobnej średnicy bez problemu pociągniemy na 15kg Machu lub na tańszym CEM60. Jest to na prawdę również wyjazdowy sprzęt na pewno nie monstrum!

Kombinowałem ostatnio z montażami z myślą o wyjazdowym astro-foto. Finalnie wybór padł na 15 kilogramowego Paramounta MyT. Ten montaż zaopatrzony w QHY PoleMaster w pięć minut można perfekcyjnie ustawić na polarną ( polecam wspaniałe urządzonko!!!)  i jechać z tym zestawem gdzie tylko dusza zapragnie.

Maciek to nie jest wielki zestaw :emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardzo ciekawe porównanie setupów: bardzo dużego stacjonarnego Adama i znacznie mniejszego (dużego mobilnego) Bogdana. Porównanie na tyle obiektywne, że obaj posiadają najwyższe kwalifikacje w temacie obróbki i jak widać się przyłożyli.

Nie zgodzę się, że nie widać różnicy. Dla mnie jest ona jednak wyraźna na korzyść dużego zestawu. Mimo, że detal (rozdzielczość) jest podobny, zasięg gwiazdowy identyczny to zdjęcie Adama jest bardziej gładkie, "jedwabiste". Zastanawiam się, czy to efekt sprzętu (zebranie większej ilości fotonów), sposobu obróbki czy czasów naświetlania. Zresztą zobaczcie sami, dla łatwiejszego porównania zalignowałem i powiększyłem.

Bogdan:

Bogdan.jpg.b944e75b2df3706727564ddb285a9bad.jpg

Adam:

Adam.jpg.bdd3b003efc2057760634d096c5a3244.jpg

Edytowane przez Grzędziel
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawności dużego zestawu chyba nikt nie neguje. Mały piksel pozwoli cieszyć się podobną skalą, ale choćby miał kilkakrotnie niższy szum odczytu i 2 krotnie wyższą sprawność to potok fotonów z większego lustra padający na kilkukrotnie większą powierzchnię zrobi swoje. O tym fakcie lubimy zapominać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Sprawności dużego zestawu chyba nikt nie neguje. Mały piksel pozwoli cieszyć się podobną skalą, ale choćby miał kilkakrotnie niższy szum odczytu i 2 krotnie wyższą sprawność to potok fotonów z większego lustra padający na kilkukrotnie większą powierzchnię zrobi swoje. O tym fakcie lubimy zapominać.

Na koniec dnia liczy się wygląda zdjęcie (mówimy przecież o rozrywkowej astrofotografii estetycznej). Jeżeli nawet zdjęcie z dużej rury wyszło lepiej (wg mnie, wcale nie), to i tak nikt tego nie zauważy. Przypominam, że ja pracować musiałem na wielkim, ciężkim DDM85 o podniesionej nośności. Bogdan może sobie robić takie zdjęcia na "wakacjach". To wg mnie w zasadzie zamyka dyskusję. Jako że jestem dealerem ASA, to pewnie byście oczekiwali innej odpowiedzi, ale... słaby ze mnie dealer. Nie kupujcie wielkich teleskopów i do tego ciężkich montaży :D Chyba, że bardzo chcecie, to wtedy służę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.