Skocz do zawartości

96P/Machholz widoczny z sond SOHO i STEREO


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka. Jutro ok. 14:00 naszego czasu plus/minus 1 godz. w pole widzenia kamery LASCO C3 sondy SOHO wejdzie jasna kometa 96P/Machholz.

Jest już widoczna na kamerze SWAN sondy SOHO. Powinna też być widoczna na zdjęciach ze STEREO-A instrumentu HI1.

 

Później wstawię grafiki z trasą komety na ww. kamerach.

 

Szykuje się ładny widok :)

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizowałem widoczność 96P z sondy STEREO-A i chyba nie załapie się/nie załapała się w pole widzenia HI1. Jeśli już to na samym dolnym-lewym rogu (17-19 października)

2017-10-25_092610.thumb.png.6a5b424f23df56bf81738ec4b34247dc.png

 

Powinna być za to widoczna na obrazach z COR2 jeśli będzie wystarczająco jasna.

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dobrą wiadomość. Kometa 96P/Machholz jednak weszła w pole widzenia kamery HI1 sondy STEREO-A :) Na samym rogu (chowa się za napis 2017/ )

Trzeba będzie poobrabiać FITSy by ten napis nie przeszkadzał. Na razie nie ma późniejszych zdjęć niż te z 23 października.

STEREO ma opóźnienia ok 3 dni do pełnej rozdzielczości zdjęć. Może na mniejszej rozdzielczości coś da się wcześniej wyłuskać... albo trzeba po prostu jeszcze poczekać.

 

96P-in-STEREO-A-HI1.gif.498602e9e555afd3fb55b4f4b1dea62c.gif

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa jest dobrze widoczna również na zdjęciach z sondy STEREO-A COR2. Na razie są to zdjęcia tzw. beacon czyli słabszej jakości ale na nich dobrze widać kometę.

Można zauważyć, że kometa po peryhelium mocno pojaśniała. Na razie nie ma zdjęć z SOHO LASCO C3 by to potwierdzić.

Wstawiam animację jako film na YT bo gif za dużo by ważył ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.10.2017 o 18:39, Limax7 napisał:

Mam dobrą wiadomość. Kometa 96P/Machholz jednak weszła w pole widzenia kamery HI1 sondy STEREO-A :) Na samym rogu (chowa się za napis 2017/ )

Trzeba będzie poobrabiać FITSy by ten napis nie przeszkadzał. Na razie nie ma późniejszych zdjęć niż te z 23 października.

STEREO ma opóźnienia ok 3 dni do pełnej rozdzielczości zdjęć. Może na mniejszej rozdzielczości coś da się wcześniej wyłuskać... albo trzeba po prostu jeszcze poczekać.

 

96P-in-STEREO-A-HI1.gif.498602e9e555afd3fb55b4f4b1dea62c.gif

 

Nie wiem dlaczego ale nie ma zdjęć z 24 października (gdzie najlepiej widoczna była by kometa na HI1) a z 25 października są :ermm: Wielka szkoda... może jeszcze się pojawią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

96P/Machholz już opuściła pole widzenia LASCO C3 sondy SOHO. Zrobiłem więc animację.

Zauważyłem że przed główną kometą leci też mniejszy fragment, prawdopodobnie 96P-C. Na tym filmiku możecie go nie dostrzec bo YT kompresuje mocno, ale

możecie pobrać animację (link jest na stronie YT pod filmem) i dokładnie się przyjrzeć zwłaszcza w końcowej fazie przelotu gdzie kometa(y) pojaśniały.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, DARK napisał:

Kilka razy oglądałem film z przelotu i nie zauważyłem małego fragmentu.

Nie znalazłem zgłoszenia odkrycia tego fragmentu. Ostatnie raporty o odkryciach komet SOHO są z 26 10 ale są to komety z rodziny Kreutza.

Może jesteś odkrywcą :) 

 

Raczej nie jestem odkrywcą. P. Trygve raportował o fragmentach komety tu:

https://groups.yahoo.com/neo/groups/sohohunter/conversations/messages/4638

 

Spróbuję zrobić jakiegoś gifa z zaznaczoną pozycją słabszego fragmentu, ale to wieczorem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, DARK napisał:

Kilka razy oglądałem film z przelotu i nie zauważyłem małego fragmentu.

Nie znalazłem zgłoszenia odkrycia tego fragmentu. Ostatnie raporty o odkryciach komet SOHO są z 26 10 ale są to komety z rodziny Kreutza.

Może jesteś odkrywcą :) 

Teraz chyba widać jednoznacznie :)

 

96P-fragments-soho-lasco-c3.gif.b22430d7c251ebc3ebae0c661405fc6e.gif

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Cześć :)

Większość miłośników astro interesuje się aktualnie kometą C/2022 E3 (ZTF) na którą aktualnie nie mam żadnych nadziei, aby złapać ją u mnie :( Jednak do Slońca zbliża się aktualnie dużo jaśniejsza kometa, 96P/Machholz. Niestety jest zbyt blisko słońca aby obserwować ją wizualnie, jednak instrumenty sondy słonecznej SOHO z łatwością ją łapią. Kometa w swoim szczycie jasności osiągnie ok. 0,6 mag (podobnie do NEOWISE) :D

Jej przelot w pobliżu Słońca można zobaczyć na tej stronce: 

--> https://soho.nascom.nasa.gov/data/realtime/c3/512/

1132409682_latest(3).jpg.94c3c027e24cab17f6c4719ef685da74.jpglatest.jpg.09a5027815b7dde7825962750cef9b8e.jpg

Czystego nieba, 

Milena :)

Edytowane przez Milena Niemczyk
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Milena Niemczyk napisał(a):

Krótka animacja pokazująca przebieg lotu komety Machholz :) 

 

Szkoda, że żaden wybuch na Słońcu nie uderzył w kometę, bo ciekawi mnie jakby się wtedy zachował jej warkocz?

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.