Skocz do zawartości

Fotografia tradycyjna - klisza


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu Kupiłem niemiecką " Frankę" . na szklane płyty. Zrobiłem nią kilkanaście zdjęć na papierze " Foma" naświetlanie trwało 5-6 godz a potem bezpośrednio na skaner.

Teraz chciałby spróbować z chemią, ale zupełnie nie wiem jak do tego podejść,chodzi mi o czas naświetlania i przysłonę, oczywiście na czarno-białym papierze "Foma".Aparat to 9 x 13 a obiektyw to Varia 135 mm czasy i przysłony takie jak w podobnych aparatach. Mógłbyś coś podpowiedzieć, byłbym bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, _Spirit_ napisał:

Jak u Was bo u mnie analog żyje. 

Nowa zabawka - format 13x18 :

selfik 30sek 

Normalnie selfie jak mojego starego telefonu analogowego z korbką. :)

ps.

Musze zacząć skanować swoje stare klisze, skanerek epsona już od 10u lat mam. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Darek_B napisał:

Normalnie selfie jak mojego starego telefonu analogowego z korbką. :)

ps.

Musze zacząć skanować swoje stare klisze, skanerek epsona już od 10u lat mam. :)

Skanuj skanuj i się pochwal jeśli możesz.

5 godzin temu, kompas napisał:

Jakiś czas temu Kupiłem niemiecką " Frankę" . na szklane płyty. Zrobiłem nią kilkanaście zdjęć na papierze " Foma" naświetlanie trwało 5-6 godz a potem bezpośrednio na skaner.

Teraz chciałby spróbować z chemią, ale zupełnie nie wiem jak do tego podejść,chodzi mi o czas naświetlania i przysłonę, oczywiście na czarno-białym papierze "Foma".Aparat to 9 x 13 a obiektyw to Varia 135 mm czasy i przysłony takie jak w podobnych aparatach. Mógłbyś coś podpowiedzieć, byłbym bardzo wdzięczny.

To jest moje pierwsze pudełko z papierem direct positive. Czyli otrzymuję gotowe zdjęcie na papierze po normalnym wywołaniu w chemii do papieru. Harman Direct Posistive - już się dowiedziałem - jest trudny bo mocno kontrastowy. 

Piszesz że na papierze. W opisie powinieneś mieć jakie ma ISO. Harman w specyfikacji ma ISO 3. Ja naświetlam na zewnątrz na ISO 6, wewnątrz - ISO 3 i chyba się sprawdza.

Podrzuć zdjęcie tej "Franki" i osprzęt.

9x13 to chyba inaczej 4x5 cala. Materiałów sporo. Obiektywów też nie brakuje.

Przysłona - normalnie - światłomierz i liczysz. Wystarczy apka na telefon. Chyba najlepsza to LightMeter - płatna ale warto. Podstawowy światłomierz kieszonkowy to około 300 PLN.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.